До 25-26 април Националната електрическа компания (НЕК) трябва да се разплати с т. нар. американски централи и те съответно да се разплатят с мините от "Марица-Изток". Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Споразуменията между НЕК и американските централи са подписани и остава да влязат в сила. Условията, за да влязат в сила споразуменията е да се разплатим с двете американски централи, а те да платят задълженията си към българските мини. Надявам се да финализираме този процес много скоро", каза Петкова.
Относно проведена работна среща сутринта със Световната банка(СБ), Петкова заяви, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) и Министерство на енергетиката имат сключен консултантски договор с банката за разработване на модела на пълна либерализация на електроенергийния пазар. СБ е представила междинен доклад в края на 2015 г. съгласно договора трябва да представи окончателния си доклад по избора на модела. "Ще имаме нужда от още 2-3 седмици работа със СБ, тъй като има още детайли, които не са изяснени в този модел, а са важни. Срещата днес със СБ и други страни е била работна по тази тема, след като моделът с корекции е изготвен, ще бъде изготвен финалният вариант на модел за либерализация на пазара, който ще бъде широко обсъден", изясни енергийният министър.
По думите на Петкова СБ препоръчва на борсата да има по-голяма ликвидност. По думите на Петкова в тази насока се работи усилено. "От 1 юли ще имаме платформа за търговия на базата на двустранни договори, а за първото тримесечие на 2017 г. ще имаме платформа за търговия в рамките на деня", заяви Теменужка Петкова.
Пълната либерализация на електроенергийния пазар е качествено нова ситуация за всички и всички участници на пазара трябва да се съобразят с нея. "Пълното либерализиране на пазара ще наложи преразглеждане на дългосрочните договори и на отношенията с производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници, договорите с преференциални цени", коментира министърът.
Освен това тя изясни, че концептуално не е завършен процесът по препоръки за енергийно бедните. Тя бе категорична, че няма да се предприеме решаваща стъпка преди да е решено какво се случва с тази група от хора. "За да е факт това трябва да имаме критерии, по които те ще се определят. Това е сложна процедура. По статистиките и анализите на ЕК и "Евростат" близо 30% от българското население се определя като енергийно бедно. Към настоящия момент Министерство на труда и социалната политика е определило 254 000 лица и семейства, които получават помощи за отопление", изясни министърът.
Петкова: НЕК трябва да се разплати с американските централи до края на месеца
- 14.04.2016 | 16:40
- 1282