Трайков: Идва краят на рая за криене на пари

share

На целия бизнес модел с офшорките до няколко години ще бъде сложен край. Развитите страни са твърдо решени да се спазват правилата така, че данъците да се плащат там, където се осъществява стопанската дейност. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.

ЕС през последните години има последователна политика да притиска страните от офшорните зони да разкриват информация. Банките стават все по-внимателни какви пари минават през тях. Офшорните зони ще продължат да съществуват, но няма да го има този рай за криене на пари, какъвто беше през последните десетилетия, заяви Трайков.

Той коментира и кризата в "Булгартабак", както и твърденията на икономическия министър Божидар Лукарски, че бившият министър на икономиката е сложил последния подпис за приватизационната сделка за тютюневия холдинг. Министърът или много се е объркал, или не е научил какво подписва министърът на икономиката и как се сключва една приватизационна сделка. От момента, в който Министерски съвет вземе решение за започване на приватизационна сделка, министърът принципал не подписва нищо. В случая с "Булгартабак" Агенцията по приватизация в края на процедурата промени правилата в полза на купувача. Сделката трябва да бъде одобрена и от Надзорния съвет на Агенцията, който е съставен от представители на всички парламентарни сили. Такъв беше случаят и при сделката за "Булгартабак". Министърът има право и на мнение и на позиция и на срещи с инвеститори, единственото нещо, което не може да направи, е да вземе решението вместо Агенцията за приватизация, обясни бившият икономически министър.

Когато купувачът не е стратегически, а финансов инвеститор – т.е. има за цел да купи дружество, за да го продаде по-скъпо, бъдещето на компанията не е толкова сигурно. Такава беше приватизацията на "Булгартабак". Дружеството беше купено от малка компания, която има характеристиките на офшорка. При сделката обаче 100-те млн. евро не бяха толкова лоша цена, тъй като през 2011 г. големите цигарени компании вече си бяха построили фабрики на Балканите и нямаха стратегически инвеститорски интерес към "Булгартабак", коментира Трайков.

Той призова Божидар Лукарски да не бърза да казва дали има нарушение на приватизационния договор. Нека Агенцията по следприватизационен контрол да си свърши работата, добави бившият икономически министър.

Трайчо Трайков, който в момента е общински съветник, заяви, че не подкрепя предложението за увеличаването на цената на билета за градския транспорт в този му вид. Според него първо трябва да бъдат взети по-строги мерки, с които да бъде намален броя на гратисчиите, и те да важат за всички.

Водещи новини

Още новини