България готова за газова криза

share

Ако се случи отново газова криза между Русия и Украйна, България ще е по-подготвена и ще може да поддържа 80% от нуждите си в продължение на две седмици, след което ще може да поддържа 50% от консумацията за дълъг период от време.

Такава констатация е направила в доклада си до Държавния департамент на САЩ зам. посланикът Сюзан Сатън през декември 2009 г. Грамата бе публикувана днес от сайтовете Balkanlekas и „Биволъ“. В грамата си, озаглавена "Какво ще се случи ако газът отново бъде спрян?"

Сатън твърди, че положителните промени били в резултат на по-твърдото към руското влияние правителство на ГЕРБ, дошло на власт през юли 2009 г.

Дипломатът твърди, че на свой ред топлоцентралите били подготвени за бързо превключване на мазут, газохранилището в Чирен било пълно, а с Гърция и Турция вече било сключено споразумение за обръщане на газовия поток при необходимост.

„Това може да стане технически за 5-6 часа от Гърция, но заради изпомпването на остатъчния газ са нужди два-три дни докато доставките станат нормални. Реверсивната (двустранна – б.а.) връзка от Турция е по-сложна, тъй като е нужно преместване на клапани, но може да се задейства за около седмица“, пише американският дипломат в доклада си.

В същото време Сатън признава, че количествата газ през реверсивните връзки не са гарантирани и България няма как да получи повече от 2 млн. куб/м на ден сумарно от терминалите за втечнен газ в Северна Гърция и на Мраморно море.

Според дипломатката, картината изглеждала по-оптимистична от драматичните събития през 2009 г, когато рязкото спиране на газа за малко не предизвика технологични аварии и се оказа, че няма готовност за бързо превключване на топлоцентралите на мазут.

Според Сатън въпреки, че усилията на България все още не отговаряли на европейските стандарти за готовност, правителството на Бойко Борисов поддържало по-малко комфортни отношения с Москва от предшествениците си и "няма да бъде хванато неподготвено като предишното правителство".

Две години след написаната грама обаче България си е все на същото положение, както в края на 2009 г. Газовите връзки практически не са готови. Една от малкото промени е появата на собствен добив, задоволяващ не повече от 10% от годишното потребление от 2.5 млрд. кубика газ.

Само преди дни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков призна, че България се отказва от дългосрочни договори с „Газпром“ и посредниците му.

Липсата на двустранни газови връзки бе повод за критиката, която отправи днес премиерът Бойко Борисов към икономическия министър Трайчо Трайков и вчера към Марий Косев.

Водещи новини

Още новини