Фотоволтаиците ще плащат такса за достъп до мрежата на ЕСО

share

Има предложение на работна група към ДКЕВР за окончателната цена за достъп до мрежата на производителите на  енергия от ВЕИ, съобщи днес пред журналисти членът на ДКЕВР Еленко Божков. Той бе сред участниците в кръгла маса на тема  "Реиндустриализацията на българската икономика".

Предложението е таксата за достъп до мрежата на електроразпределителните дружества да е нула лева, а за достъп  до мрежата на ЕСО - около 2,70 лв., посочи Еленко Божков. Очаква се на 30 януари да има открито заседание по темата, след това - обществено обсъждане, след което ДКЕВР ще излезе с окончателно решение и е възможно от средата на февруари новата такса да е  факт, прогнозира Божков.

Причината да няма цена за достъп до мрежите на трите ЕРП е, че за тях разходите, които възникват са инвестиционните разходи, които така или иначе са им признати в цената, коментира комисарят. Докато при ЕСО разходите за достъпа на ВЕИ мощностите до мрежата са по-големи и не са покрити от цената, обясни Божков.

ЕСО е обосновала исканата цена за достъп с построените нови електропроводи 110 киловолта, чрез които с преносната мрежа се свързват вятърните паркове в Североизточна България. Очаква се заедно с решението за новата постоянна цена за  достъп до мрежата, ДКЕВР да излезе и с решение за това как да бъдат върнати на ВЕИ производителите средствата, събрани от  ЕРП-тата и от ЕСО под формата на временна цена за достъп. Тя беше отменена с решение на ВАС. ДКЕВР ще постанови краен срок за връщането на тези средства, каза Божков.

По повод либерализацията на енергийния пазар Божков коментира, че пазарът на електроенергия не може да бъде напълно либерализиран от началото на 2015 г., както предвижда европейската директива. Според Божков ЕС допуска либерализацията да продължи и през 2015 г. Основното сега е да заработи балансиращият пазар на електроенергия и се надявам от февруари това да се случи, прогнозира Божков. Той добави, че в момента всички "се дърпат от балансиращия пазар", защото ще трябва да  работят с много точни разчети - за производството и консумацията на енергия. Ще има графици всеки ден и ако има разлики между  заявените и реалните количества енергия, то ще трябва да се плаща за балансиране - нещо, което досега е било покривано като разход от НЕК, обясни Божков.

Водещи новини

Още новини