Лиляна Павлова и Антонио Таяни подписват регламента срещу геоблокирането в Брюксел утре

EU2018BG (архив)
share

По инициатива на Българското председателство на Съвета на ЕС новите правила против гео-блокирането ще бъдат подписани утре, 28 февруари 2018 г., само ден след официалното им приемане от министрите на ЕС.

Бързото финално одобрение ще гарантира скоростното прилагане на правилата, благодарение на които ще бъде прекратена тази широко разпространена дискриминационна практика на територията на ЕС. Стъпката е част от изпълнението на ангажимента на Българското председателство към премахване на пречките пред потребителите в ЕС и създаването на работещ Цифров единен пазар, съобщиха от пресцентъра на министерството на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Церемонията по подписване на новите правила ще се състои на 28 февруари 2018 г. (сряда) от 12 часа в сградата Paul-Henri Spaak на Европейския парламент. От страна на Съвета подписът ще бъде положен от г-жа Лиляна Павлова, министър за Българското председателство на Съвета на ЕС. От страна на Европейския парламент, документа ще подпише г-н Антонио Таяни, председател на Европейския парламент.

След бързото подписване, правилата против гео-блокирането ще влязат в сила в началото на м. декември. Така европейските потребители ще имат много по-голяма свобода, когато пазаруват онлайн, избирайки между по-голям набор от продукти и услуги и възползвайки се от по-добри сделки.

Европейската комисия предложи новите правила през м. май 2016 г. Три последователни председателства - Холандското, Словашкото и Малтийското – работиха по тях, преди Естонското председателство да приключи преговорите с Европейския парламент през втората половина на 2017 г.

Правилата ще гарантират на всички потребители равен достъп до еднакви цени, промоции и условия за плащане, когато закупуват продукти и услуги в друга страна на Европейския съюз. Новите правила няма да се прилагат към съдържание, защитено от авторски права, като музика и филми, но обхватът може да се преразгледа на по-късен етап.

Цифровата икономика и уменията на бъдещето са във фокуса на Българското председателство. Това е един от четирите основни приоритета на Председателството, чрез който България се стреми да допринесе за завършването на Цифровия единен пазар, да развие цифровата икономика и умения в дигиталния свят.

Водещи новини

Още новини