Проф. Иван Станков: Има сериозна опасност да загубим някои породи овце

agri.bg
share

В тази критична ситуация, вероятно фермерите имат основание да продължат да отстояват интересите си и на своите колеги, защото няма ясни клинични признаци за болестта, прибързва се с решението да се ликвидира стадото и по най-бързия начин да се унищожат животните. Това стана ясно от коментара на проф. Иван Станков, водещ експерт в страната по овцевъдство за Агри.БГ.

Според него е по-правилно стадото да се изолира и карантинира, да се види ще има ли клинична картина след това и едва когато вече има явни признаци – да се пристъпва към унищожаване. 

Как да разпознаем болестта:

Още като се погледне стадото всички животни ще бъдат оклюмали, с наведени надолу глави, настръхнали, с течение от носната кухина, а по-нататък се появява зачервяване и обриви и най-важното – имат много висока температура. Между 10-15 дни може да се достигне до фатален край от момента на заразяване, но понякога може да протече и мълниеносно, казва ученият. 

Д-р Борис Борисов, БАБХ: България трябва да спазва европейските регламенти и да унищожи заразените с чума стада

Проф. Станков припомни, че при предишното откриване на болестта у нас, нищо не е станало със стадото на Ана от Болярово. Той е твърдо убеден, че и този път ще стане така. Според него това, което е открито – антитела, означава, че или животните са преболедували, или от някакви ваксинации са образувани тези антитела, които имат по-скоро защитна функция, но не е изключено да се стигне и до летален изход. 

За него трудно може да се намери изход от сегашната ситуация, ако е подадена информация от ветеринарните власти към Европейската комисия.

Ти да видиш чудо: чумави овце да раждат?!

Държавата може да бъде с месеци или години в забранителен списък за търговия с продукти от овце. Докато се изчистят животните, ще продължи да се вземат проби и да се изследват овцете в региона.  „Най –тревожното е, че винаги се намират причини – дали ще бъде шарка, чума или нещо друго, за да намаляват животните в страната и не знам до къде ще стигне това. Ние вече сме под критичния минимум за селекцията и за поддържането на популациите. Става дума за различните породи, особено автохтонните породи, които имаме в нашата страна. При всички случаи в тази ситуация има опасност да загубим някои породи овце“, каза още проф. Станков, който всекидневно получава обаждания от разтревожени овцевъди и колеги, за които нещата са в критична фаза. Трябва да се направи една сериозна изолация, да не се допускат хора в този регион, да не се бърза с тяхното изтребване и да се изчака да се види какво може да се случи“, препоръчва той в заключение. 

Водещи новини

Още новини