Не трябва да се драматизира ситуацията, а да се говори с числа. Това заяви Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика по повод вдигането на забраната за внос на зърно от Украйна и недоволството на земеделците у нас.
„За пшеницата – България е огромен нетен износител. При слънчогледа обаче ситуацията е друга. Когато има добри условия и повече внос на слънчоглед, има повече износ на олио”, обясни още той.
„Не искат да признаят открито, че миналата година след началото на войната – първите седмици и месеци, на световните борси имаше много рязък скок на цената и на пшеницата, и особено на слънчогледа, който стигна 1000 евро на тон. Някои хора вероятно си помислиха, че това ще е новото нормално и всичко под това им изглежда ниско”, каза той.
Радостина Жекова, представител на бранша, поясни: „Производството през 2022 г. бе безумно скъпо. Вносът на пшеница не беше активен, защото нямаше достатъчна ценова разлика. Субсидията на декар зърнопроизводство е 20 лева. 13 лева получаваме от ЕК за спазване на зелените изискванията. Това е субсидията, която сме получили за 2022 г.”
"Печалбата от 2,5 милиарда лева е пръсната на 70 000 производители. Ако държавата има проблем с богатите производители, нека си го разреши с тях, но останалите 70 000 души какво правим?””, попита тя.
„По данни на МФ 2 милиарда са субсидиите. Ако 2 милиарда са субсидии и 2 милиарда са печалбите ни – означава, че тези печалби сме ги калкулирали само от субсидии”, каза още тя.
„Идеята, че може да върнем с подобна забрана цената от миналата година, е просто абсурдна. Популизмът е винаги удобното извинение. При неприятна пазарна ситуация винаги се търси начин да се сложи данък, да има забрана”, коментира Богданов.
„Поредният популизъм са спекулациите за падане на цените на олиото и хляба. Това е политическо празнодумие, което не води до нищо”, категорична е Жекова.
Тя поясни, че с протестните действия ще покажат на хората кои са, за да могат да ги видят и чуят.