Греков: Над 146 млн.евро за агроекология през първата десетдневка на декември

share

В новата програма за развитие на селските райони има много мерки за финансиране на изостаналите производства. Това обяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Мобилизацията на Министерството на земеделието и храните е максимална, за да може до края на годината да бъдат усвоени всички оставащи средства за 2013 г. по програмата за развитие на селските райони, коментира министър Димитър Греков. В предаването „На шестия ден" по радио К2 той съобщи, че в първата десетдневка на декември ще бъдат разплатени 146-148 млн. евро агроекологични плащания. Освен това, с решението на Министерския съвет от сряда за наддоговаряне по програмата с още 9%, се дава възможност на общините да усвоят допълнителни 117 млн. евро, което ще сведе потенциалните загуби до минимум. Министърът на земеделието и храните призова местните власти да са активни, за да се възползват от отпуснатите средства, и съобщи, че за своевременното разглеждане на проектите им са мобилизирани допълнителни 70 специалисти от страната.

"Основната ни задача до края на годината е да можем да използваме всички европейски средства, които са помощ не само за земеделските производители, но и за общините. От началото на годината до 1 септември са усвоени само 89 млн. евро, което е изключително малко в сравнение с това, което ни остава до края на 2013 г.", каза министър Греков. Според него вина за неусвояването има преди всичко недостатъчният човешки капацитет, което, по думите му, не зависи само от министерството и администрацията, а в голяма степен от готовността и кадрите на общините и фермерите.

Проф. Греков съобщи, че до края на следващата седмица в Брюксел ще бъде представен първият вариант на програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Тя ще даде нов хоризонт за устойчиво развитие на селското стопанство като продължи подкрепата за успешните сектори и стимулира изостаналите производства, коментира министърът. Той посочи, че с мерките, които са заложени в програмата, се цели не само да се насърчат традиционни за България сектори като животновъдство, трайни насаждения и зеленчукопроизводство, които в момента са в криза, но дори да се мисли за износ. Предвидени са мерки също по отношение на напояването, агроекологията, малките ферми, създаването на тържища.

Министър Греков посочи, че целта на направените в последните месеци промени в ръководството на ДФ „Земеделие" е да се увеличи усвояемостта на средствата, да се постигне по-голяма прозрачност в работата на фонда и по-добра координация с МЗХ. „Основното за нас е парите да отиват при хората, които имат нужда от тях", подчерта министърът на земеделието и храните и категорично отрече да съществува политически натиск върху работата на разплащателната агенция. „Нека да не гледаме на хляба като червен, син или бял, а като на земеделско производство, което е изключително необходимо на България", призова министър Греков.

Водещи новини

Още новини