Токът от големи ВЕИ-та излиза по 70 ст./квтч, от малките - едва по една

pixabay
share

Заради бездействие на КЕВР и неспазване на законови поправки от 2015 г., зелената енергия на големи ВЕИ-та се изкупува в продължение на повече от 4 години почти по 70 ст. за киловатчас без ДДС, като минимумът, одобрен от регулатора, засега е 13,11 ст., показват данни на сайта му. Едновременно с това обаче за някои малки - с инсталирана мощност до 200 киловата въпросната субсидирана цена излиза малко над една стотинка.Това информират от Съюза на европейските на производителите на зелена енергия, които алармираха за фалита на 50 от фотоволтаични централи с мощност до 200 киловата изградени предимно край малки селища със затихващи функции.

Главната причина за изкупна цена за дребни стотинки, според засегнатите малки производители на зелена енергия, е неспазването на законовите промени от 2015 г., като те се прилагат само за тях, но не и за големите ВЕИ-та, част от които са ползвали субсидии по различни държавни и евросхеми.

Според Павлина Трифонова от неправителествената организация параграф, 18 от Закона за енергетиката от 2015 г. не трябва да се прилага към проекти по Програма за развитие на селските райони (ПРСР) с подпомагане "Де минимис". Оглавяващият щаба на протестиращите Тихомир Тошев и собственик на малка ВЕИ централа обясни, че програмата "Де минимис" не се натрупва с изкупната цена на тока. Той уточни пред Монитор, че целта на средствата е разкриване на нови работни места в слабо развитите райони, а не подпомагане на ВЕИ сектора.

Той добави, че параграф 18 се прилага избирателно и двойно финансирана получават големи ВЕИ производители. Справка на сайта на екоминистерството показва, че в една от схемите за подпомагане на такива проекти по механизма „съвместно изпълнение“ е одобрен проект за когенерацията на парното в Бургас, собственост на Христо Ковачки. Токът от там се изкупува по почти 171 лв. за мегаватчас без ДДС (17,1 ст.).

Инсталираната мощност на друг проект - ветропаркът „Калиакра“ пък е 35 мегавата, а малките ВЕИ-та, докарани до фалит общо имат само 23 МВт. На част от собствениците на малките солари съдии-изпълнители вече им разпродават имуществото, защото не могат да си изплащат кредитите, взети за покупката на панелите.

Трифонова и Тошев поясниха още, че КЕВР и министерството на енергетиката повече от четири години не спазват закона и по тази причина 273 фирми от бранша са обречени на фалит, а 1000 работни места вече са загубени. Затова те заплашиха, че след евроизборите ще унищожат публично фотоволтаична централа в Централна България и планират да затварят основните пътища в страната и граници, като ще поканят на събитието и посланици на страните от ЕС.

Водещи новини

Още новини