Малките и средни предприятия ще получат по-голям достъп до обществените поръчки. Това ще стане чрез промени в закона, продиктувани от изискванията на последните евродирективи, стана ясно от думите на изпълнителния директор на Агенцията за обществени поръчки (АПО) Миглена Павлова по време на регионалната конференция "Прозрачност в управлението на обществени поръчки", организирана от посолството на САЩ.
"Насърчаването на участието на малки и средни предприятия в този тип конкурси е сред приоритетите, заложени в последните директиви на Брюксел. Освен това с промените в закона ще бъдат създадени специални групи проекти, в които да участва малкият бизнес", обясни Павлова. От думите й стана ясно, че България ще трябва да направи усилия за увеличаване на обема на обществените поръчки. "В Европа средно около 18% от БВП се ползват за такива поръчки, докато у нас процентът засега е около 10", обясни шефката на АОП.
Освен към увеличаване на обема на обществените поръчки и по-голямата прозрачност усилията на правителството трябва да се насочат и към намаляване на бюрокрацията в тях. Около това мнение се обединиха министрите на икономиката Драгомир Стойнев, на околната среда Искра Михайлова и на инвестиционното проектиране Иван Данов.
До момента практиката показва, че те се провеждат бавно, а основните бенефициенти по оперативните програми - общините, страдат от липса на капацитет. Затова трябват повече разяснителни кампании и по-лесни условия. "Наскоро отхвърлих проект, който не отговаряше на условията с 34 стотинки. Трябва да възстановим диалога с бизнеса и да облекчим достъпа му до тези пари. Не може едни и същи фирми да печелят обществени поръчки и то във времената на криза, когато бизнесът разчита на тези средства", заяви Драгомир Стойнев.