Начинът по който се прави промяна в закона за БНБ е недопустим. Българите не вярват на еврото, защото не знаят какво ще се случи, а и начина, по който се прави, хвърля съмнения. Това е една крачка към премахване на валутния борд. Ние можем да стоим в чакалнята на еврозоната с години. Това каза членът на Националния съвет на АБВ и бивш вицепремиер Ивайло Калфин в ефира на БТВ.
„Ако няма да се променя фиксирания курс, защо променят закона тогава?“, пита се той.
„Ако се прокарва път за въвеждането на еврото у нас, нека го направят под условие. Призивът бе да се доверим, но има тотално сбъркана комуникация между гражданите и властта. Не се прави така“, подчерта Калфин.
„Влизането в предварителния механизъм предполага, че всяка една банка може да иска промяна на курса при някакви катаклизми. В момента няма такива, затова не се налага да го правим. Престоят в тази зона е минимум две години, но ние трябва да се приготвим да стоим по-дълго вътре“, прогнозира Ивайло Калфин.
„Ако се обезцени левът, някой по-лесно ще си изчисти дълговете в левове, ще има натиск да се плаща повече в евро, ще се обезцени левът. На един ще се стопи кредитът, но на друг ще се увеличи. Това ще се отрази добре на износителите. Има риск за стабилността на икономиката. Подобна промяна в България трябва да става законово, а не след решението на двама души“, коментира той.
Калфин допълни, че хубавото на валутния борд е, че ни дава стабилност. „Левът е стабилен и сме свикнали с това“.
Бившият вицепремиер коментира и атаката на главния прокурор срещу президента. “С действията си Иван Гешев залага бъдещето си. Явно така поставя основите на мандата си“, гласеше лаконичният му отговот.