Бившият управител на БНБ получавал 19 000 лв. на месец, а подуправителите - по 17 000, преди фалита

Булфото
share

Бившият управител на БНБ Иван Искров е получавал 19 хил. лв. месечно възнаграждение за периода януари - юни 2014 г., а подуправителите Димитър Костов, Калин Христов и Цветан Гунев - по 17 хил. лв. за същия период.

Тези данни оповестиха на брифинг в парламента депутатите от Реформаторския блок Петър Славов, Мартин Димитров, Вили Лилков и Радан Кънев.

Информация за възнагражденията на ръководството на БНБ през 2014 г. и първата половина на 2015 г. е била предоставена на депутатите, след като са спечелили съдебно дело срещу БНБ, в което са искали да знаят каква е била заплатата на Управителния съвет и на управителя на БНБ по време на кризата и фалита с КТБ.

За втората половина на 2014 г. месечното възнаграждение /включително с бонусите/ на Искров е било близо 17 хил. лв., на Димитър Костов и Калин Христов - над 15 хил. лв., а на Цветан Гунев - близо 7 хил. лева.

За периода януари - юни 2015 г., Искров е получавал 16 хил. лв., Димитър Костов и Калин Христов - по близо 15 хил. лв., а Цветан Гунев - над 3 хил. лева.

Петър Славов заяви, че бонусите, които са взимали членовете на УС на БНБ, са представлявали 50 процента върху основната заплата и би било морално да ги върнат.

Мартин Димитров заяви, че отново ще внесат предложения за законодателни промени, с които да се сложи таван на заплатите в централната банка. Не приемаме управителят на БНБ да взима четири пъти повече от премиера, заяви той. Според него таванът трябва да е размера на заплатата на председателя на Народното събрание. По думите му разпределяните суми за заплати в УС на БНБ нямат връзка с постигнатите резултати.

"Илюзия е, че който и да било трябва да става богат на висша държавна служба. Да има достойно заплащане - да, но да има доход, който би могъл да има в частната сфера, го няма никъде", коментира Радан Кънев в отговор на въпрос как ще бъде мотивирано ръководството на БНБ, ако се намалят заплатите му.

По отношение на новия състав на КЗК Мартин Димитров заяви, че ще попитат всички кандидати какво конкретно ще направят срещу монополите и картелите в България, за да се защитят бизнесът и потребителите. На пазара на горива например има една нелогична картина и ние плащаме едни от най-скъпите горива в целия ЕС, коментира Димитров. Няма да подкрепим кандидат, който не поеме конкретни, публични ангажименти за своята работа в КЗК, няма да участваме в политически пазарлъци и квоти за избор на новия състав на КЗК, допълни той, цитиран от БТА.

На въпрос дали ще подкрепят Росен Желязков, чието име излезе в публичното пространство като кандидат за ръководител на КЗК, Радан Кънев заяви, че първо трябва да видят номинациите. Пряко зависима политическа фигура без всякакъв опит в сферата на конкурентното право не звучи добре, допълни той.

По отношение на доклада за КТБ Мартин Димитров заяви, че са поискали от министъра на финансите да бъде предоставен в парламента и договорът с "Аликс партнърс". Искаме да изясним въпроса дали тази фирма или друга ще участва в събирането на лошите кредити, допълни той.

Водещи новини

Още новини