Създателите на ChatGPT "тихо" промениха списъка си с основни ценности

Getty Images, архив
share

През последните седмици OpenAI тихо промени списъка си с "основни ценности". Освен това създателите на ChatGPT са поставили ударението върху разработката на изкуствен общ интелект (AGI).

Както съобщава Semafor, стария списък с ценностите включваше "Дръзки", "Внимателни", "Непретенциозни", "Устремени към въздействие", "Сътрудничество" и "Ориентирани към растеж".

В началото на този месец списъкът е бил изцяло променен. Той започва с "Фокус върху изкуствен общ интелект". Други нови основни ценности: "Интензивен и откъснат", "Мащаб", "Направете нещо, което хората обичат" и "Отборен дух".

Шефът на OpenAI има нови опасения за ефекта от изкуствения интелект

Това естествено са корпоративни слогани без твърде голямо значение. Но въпросът остава: ако толкова лесно сменяте основни си ценности, те били ли са такива поначало?

Обявеният фокус върху създаването на AGI е реална цел за компанията, но включването й в списъка с ценности има и рекламен ефект.

През февруари главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман написа в публикация в блог на компанията, че AGI може да се определи най-общо като "системи, които като цяло са по-умни от хората", но в широкообхватно интервю за New York Magazine, публикувано миналия месец, той понижи оценката си до "еквивалент на среден човек, който бихте могли да наемете като колега".

Кое от двете определения има предвид OpenAI в списъка си с ценности? Може и да не разберем. Това обаче не е първата съществена промяна, свързана с OpenAI. OpenAI бе създадена като изследователска лаборатория с нестопанска цел, която по същество трябваше да изгради "етично добър AI", пише dir.bg. 

На закрита среща: Бил Гейтс, Мъск и Зукърбърг споделиха плановете си за ИИ в Конгреса на САЩ

Въпреки че фирмата все още говори на думи за тази първоначална цел, тя вече не е с нестопанска цел. Преследването на печалба обаче създава теоретични пречки към създаването на "етично добър AI". Тази промяна доведе до напускането на Мъск през 2019 г. Малко след това Microsoft започна да инвестира пари във фирмата, като към днешна дата гигантът е "налял" около 15 милиарда долара, придобивайки съществено влияние в OpenAI.

Водещи новини

Още новини