Предлагат здравната вноска да бъде приравнена като данък

  • 05 юни 2015 15:34

  • 3435
  • 7
Предлагат здравната вноска да бъде приравнена като данък
©

От началото на здравноосигурителния модел до днес сме започнали да плащаме за здраве около 4 пъти повече. Ако през 2000-а година средните годишни разходи на човек за здравеопазване са били в рамките на 50 лева, то в последните години плащаме средно по 233 лв. на година. Въпреки това обаче здравето на българина се влошава, а ние отново сме свидетели на един командно-административен метод на управление в здравеопазването.

Това заключение направи заместник-председателят на парламентарната здравна комисия д-р Емил Райнов по време на кръгла маса за политиките в сектора. Депутатът предложи, за да се повиши събираемостта на здравни вноски и да се намали процентът на неосигурените, а здравната вноска да се събира като данък и да се приравни към данък общ доход.

„Отново сме свидетели на един командно-административен метод на управление, който буквално е: който не е с мен, явно е против мен, явно е враг; който не ме слуша, ще бъде уволнен; който не ме разбира е глупав, който не слуша, ще бъде бит с пръчки. И се надявам дотук да се свърши, а да не се продължи със ситуацията който не слуша, ще го пращаме да едно друго място", коментира Райнов, цитиран от Дарик.

Райнов посочи, че роля за демотивирането на хората да плащат здравни вноски е „отклоняването на близо два млрд. от здравните вноски към държавния резерв" през 2010 година. Има демотивирани работещи, но добре заплатени, които плащат данък общ доход върху целия си доход - 5000 лева, но здравни вноски само върху 2400 лева. Защо, нали е солидарен модел, попита експертът.

Затова Райнов лансира идеята за бърз и ефективен метод за решаване на този проблем - просто здравната вноска се приравнява с данък общ доход. По думите му ефектът ще бъде, че работещите ще плащат здравна вноска върху целия си доход, в това число и работещите, освободени до момента. „Няма нищо страшно в това, могат да си го позволят", каза Райнов.

Така ще изчезнат категориите здравно осигурен и здравнонеосигурен, което елиминира това разделение, пораждащо огромно противопоставяне в обществото, подобрява се събираемостта, изброи ефектите при прилагане на идеята Райнов.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3435 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар
Гневен

2015.06.17 | 13:11

7
Искате отново да натоварите работещите свестни хора в БЪЛГАРИЯ,които едва дишат под хомота на и без това грабителските удръжки за социално и здравно осигуряване,срещу които не получават нищо!Крайно време е да помислите как да накарате търтеите цигани да си плащат тези задължения,а не да се чудите как да ги натоварите на изпосталелия гръб на работещите бедни!

2015.06.16 | 22:41

3
Поредното упражнение върху гърба на работещите (дори и с ниски заплати)
комитата

2015.06.17 | 13:11

6
като данък е много добре,и да се удържа от ромите от помощите които им се дават
rossen4i4o

2015.06.06 | 17:50

2
наистина уродливо мнение , е явно доказателство че тъпи и крадливи изроди са заели държаватаи я ползват като лична

2015.06.06 | 02:45

1
Аз предлагам да се премахме здравната осигуровка и да се виведе здравен данък от 2%м който да се плаща от всички - и физически, и юридически лица.
красимир

2015.06.16 | 22:42

4
циганин и данък- нещо ни гъбаркате.
Против предложението

2015.06.16 | 22:42

5
Интересно предложение, да задължим тези, които и сега плащат най-много да плащат повече. Имам следните въпроси към д-р Райнов: 1. Как ще обезпечите събирането на здравно осигурителни вноски от хората работещи в "сивия сектор" - тези които се осигуряват на минимална или близка на минималната ставка и получават останалото на ръка? Аз не съм съгласен да плащам повече, защото НЗОК и държавата не могат/ не искат да осъществят събирането на данъци и осигуровки. 2. Какво означава да "Така ще изчезнат категориите здравно осигурен и здравно неосигурен"? Аз разбирам това твърдение като: "Да на караме работещите да плащат и за тези, които не искат да работят (умишлено не използва думата безработни)." Не съм съгласен, работещите вече плащат помощите на гореспоменатите. 3. Как ще обезпечите внасяне на здравно осигурителните вноски на всички държавни/бюджетни служители? 4. Кога ще има прозрачност на изразходените пари от НЗОК?

Добави коментар

Водещи новини