Икономисти: Заложените политики в здравеопазването не работят

  • 10 юни 2013 15:07

  • 1170
  • 0
Икономисти: Заложените политики в здравеопазването не работят
©

Заложените преди години политики в здравеопазването не работят. Резултатът от реформата е оформяне на два властови центъра в системата, които се противопоставят - Националната здравноосигурителна каса и здравното министерство. Това е оценката на икономистите, анализирали сектора през последната година, информира БНР.

В опита си да намерят решения на кризата в здравеопазването през 2009-а година властите увеличиха осигурителните вноски от 6 на 8%. В същото време бе намален обемът на предоставяните услуги. Така държавата постепенно се освобождава от финансовия си ангажимент към този сектор, смята икономистът Петко Салчев: "Възприетият здравно-политически модел, базиран на здравноосигурителни вноски и квази-пазарно отношение, прехвърли финансовата тежест върху населението и здравната ни система е в стабилизирана криза и системен хаос. Министерството на здравеопазването в последно време е министерство на болестта и до момента не е изяснен напълно здравноосигурителния модел в нашата страна и то най-вече с това, че от миналата година вторият стълб, който беше предвиждан, а някои говореха и за трети стълб, вече няма възможност да бъде възстановен след прехвърлянето на доброволното осигуряване към застрахователните принципи".

Икономистите са изчислили още, че от всички разходи за лекарства домакинствата заплащат 75 на сто. Повишават се нивата на самолечения, лекарите емигрират, нарушена е системата на специализация. На фона на тази картина икономистите прогнозират все по-затруднен достъп на населението до здравни грижи.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1170 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини