Лекарствата в Турция поскъпват

  • 11 ноември 2022 16:40

  • 771
  • 0
Лекарствата в Турция поскъпват
© gettyimages

Търговците на едро не могат да доставят противогрипни ваксини в аптечната мрежа. Преди зимния сезон най-популярните препарати като "Инфлувак" и "Ваксигрип" просто липсват, съобщи маг.-фарм. Христо Бургазлиев, председател на Комисията по етика и качество към Регионалната фармацевтична колегия в Бургас и член на Управителния ѝ съвет, цитиран от БТА.  

По думите му причината за това е ниското търсене на противогрипни ваксини в България, на което по всичко личи са реагирали и самите вносители. 

"Много от колегите фармацевти не успяха да реализират получените в аптеките количества - пуснаха ги с намаление от 50 на сто или ги бракуваха. Към момента такива ваксини могат да се намерят само при личните лекари, доколкото ми е известно. В края на октомври и началото на ноември имаше спорадично зареждане, но търсенето на тези препарати срещу грип е ниско. Това не беше така през миналата година", коментира Бургазлиев. 

Зачестяват опитите за нелегален внос на лекарства от Турция

Антикоагуланти лекарства и инсулини също са изчезнали от рафтовете в аптеките.

Проблемите с доставките на нискомолекулни хепарини като "Фраксипарин", инжекционен разтвор 0,6 мл, са започнали още по време на пандемията от COVID-19. Днес този препарат не може да бъде намерен в аптеките. 

"Останалите му форми (бел. авт. 0,4 и 0,3 мл) се зареждат в много минимални количества. Прави впечатление, че започват да изчезват и някои инсулини. Сиропите за деца с астматични пристъпи също продължават да липсват", уточни маг.-фарм. Христо Бургазлиев.

Според него малкият български пазар е основна причина за хроничната липса на медикаменти в аптечната мрежа.  

"Поради тази причина и "ГлаксоСмитКлайн" се оттегли – тоест продуктите му са все още тук, но нямат офиси. Във връзка с медикаментите, които споменахме, недостиг се получава и от плануваните производства на големите фармацевтични компании, които не могат да реагират на тези промени толкова бързо", каза още Бургазлиев.  

Той допълни, че някои от складовете за лекарствени продукти работят с така нареченото “лимитиране на позиции“ или практика, при която определени медикаменти се дават на "твърди клиенти". 

"Затова и в някои аптеки има недостиг. От друга страна системата е направена така, че в складовете не могат да се задържат количества. Но така или иначе при някои лекарства количествата просто не достигат, дори и да се разпределя във всички аптеки", каза още фармацевтът. 

Енергийната криза може да наруши веригите за доставка на основни лекарства

Увеличение на цените при хранителните добавки за имунна защита.

Бургаските аптеки отчитат леко повишаване в търсенето на хранителни добавки за имунна защита през есенния сезон. С това обаче нараства и цената, макар и минимално. При някои от тези добавки поскъпването достига един лев. Търсенето им е голямо и цените им са доста високи, но това е разбираемо тъй като те не се регулират. 

И още: все повече българи купуват лекарства от южната ни съседка Турция, където цените на най-масовите лекарства са значително по-ниски. Според Христо Бургазлиев обаче реакцията на турския пазар в пограничните със страната ни райони не е закъсняла. 

“Имам информация, че с до 30 на сто се увеличават цените на медикаментите в Турция, именно подари търсенето от българските граждани. Много от пациентите не разчитат на намалението от НЗОК, тъй като дори и с него, лекарствата от Турция пак излизат по-изгодни. Давам пример с медикамент за захарен диабет тип 2, който е нов – у нас цената му е 96 лева, като се реимбурсира от НЗОК минимално. Същият този медикамент в турските аптеки струва 32 лева. И тук отново можем да обясним това, че българският пазар е твърде малък", посочи Бургазлиев. 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
771 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини