-
27 март 2020 16:07
- 1166
- 0
Някои политически лидери приветстват потенциалния пробив в борбата срещу Ковид-19: кръвни тестове с просто убождане или вземане на секрет от носа, които могат да определят за минути дали някой е заразен или по-рано е бил заразен с вируса.
Подобни тестове могат да разкрият истинския обхват на епидемията и да помогнат да се отделят здравите от болните. Но някои учени подлагат на съмнение точността им, предава БТА.
Възлагат се надежди на два вида бързи тестове: тестове за антиген, които използват секрет от носа или гърлото, за да се открие вирусът, и тест за антитела, които търсят в кръвта признаци, че някой е бил заразен и е оздравял. Тези тестове не достигат, а някои от тях са ненадеждни.
"Пазарът напълно полудя", каза вчера испанският министър на здравеопазването Салвадор Иля, оплакващ се от липсата на защитни маски, средства за индивидуална защита и бързи тестове, "защото всеки иска тези изделия и иска да са качествени".
Испанските власти вчера изпратиха 9000 бързи антигенни тестове, които бяха сметнати за ненадеждни, обратно на производителя, който според китайските власти не е имал лиценз за продажбата им.
Британският премиер Борис ДжонсънБорис Джонсън е британски политик - роден на 19 юни 1964 г. в Ню Йорк. Прадядо му по бащина линия е тази седмица нарече бързите тестове "повратен момент" и каза, че правителството му е поръчало 3,5 милиона от тях.
Великобритания се надява, че тестовете ще позволят на хората, които са били заразени с Ковид-19 и са оздравели, да се върнат на работа безопасно и със съзнанието, че са придобили имунитет, поне засега. Това може да облекчи икономическата карантина в страната и да върне здравните работници, които са под карантина заради опасения, че може да са носители на вируса.
Много учени обаче са предпазливи, като казват, че не е ясно дали бързите тестове осигуряват точни резултати.
През последните няколко месеца по-голяма част от тестуването се извършваше от лекари, които мушкат нещо като голям памучен тампон дълбоко в носа или гърлото на пациента, за да вземат проба от клетки, които съдържат живи вируси. Лабораторни учени извличат генетичен материал от вируса и правят милиарди копия, за да получат достатъчно количество от тях с цел компютрите да открият заразата. Получаването на резултати понякога отнема няколко дни.
Бързите антигенни тестове използват по-къси тампони, които самите пациенти могат да използват, за да вземат проби. Те приличат на бързите тестове за грип, които могат да дадат резултати за по-малко от 15 минути. Тези тестове се фокусират върху антигените - части от повърхността на вирусите, които карат тялото на заразен човек да започне да произвежда антитела.
Здравните власти в Китай, САЩ и други страни предоставиха някои данни за процентите на грешните положителни и на грешните отрицателни резултати за всякакви тестове за коронавируса. Експертите се опасяват, че бързите тестове може да са значително по-малко надеждни, отколкото отнемащите повече време методи.
По-малката точност е причина за опасения относно бързите тестове за грип. Испански учени казаха, че бързите тестове за коронавирус, които са изследвали са с по-малко от 30 процента точност. По-утвърдените лабораторни тестове са с точност близо 84 процента.
Тези резултати "ще попречат на въвеждането им в практиката" според доклад на Испанското дружество за инфекциозни заболявания и клинична микробиология, който предизвика безпокойство в Испания и подтикна правителството да се откаже от 9000 антигенни тестове.
Подобни въпроси съпътстват новите тестове за антитела, които включват взимане на кръвни проби. Някои техни варианти са описвани като тестове с убождане на пръста, които могат да предоставят важна информация за минути.
Тестовете за антитела са най-ценни като начин да се установи, кой е бил заразен наскоро, кой е изградил имунитет към болестта, а ако се правят масово, колко дълбоко се е разпространила заразата в дадена общност.
Подобни тестове ще позволят също на учените да разберат по-добре колко смъртоносен е коронавирусът за всички хора, защото дават по-пълна картина за това колко хора някога са били заразени, в диапазона от тези, които не са проявявали никакви симптоми до онези, които са починали от болестта. Резултатите ще помогнат също за разработване на ваксина.
Но много неща все още остават неизвестни, включително колко време съществуват антителата и трае имунитетът, и на кого могат да се правят кръвни тестове.
"Не разполагаме с всички отговори", каза д-р Робин Пател, председател на Американското дружество за микробиология.
При повечето хора коронавирусът предизвиква леки или умерени симптоми, като треска и кашлица, които могат да отшумят за две-три седмици. При други, особено по-възрастни и хора със съществуващи здравни проблеми, заболяването може да премине в по-тежка форма, включително пневмония и смърт. Повечето хора оздравяват.
Повече от 15 компании са уведомили Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA), че са разработили тестове за антитела, съобщи ведомството. На компаниите е разрешено да започнат да разпространяват тестовете в болници и лекарски кабинети, при условие, че съдържат упътвания, включително : "Този тест не е проверен от FDA".
В Испания властите въведоха бързите тестове в употреба първо в болниците и старческите домове, където опитите да се спре разпространението на вируса са възпрепятствани от широкото разпространение на заразата сред здравните работници.
Появиха се надежди за преобразяващия потенциал на тестовете, но след това бяха донякъде попарени във Великобритания. Шарън Пийкок, директор на националния инфекциозен отдел към Английската служба за обществено здраве, каза в сряда пред парламентарна комисия, че тестовете ще са налични за закупуване в "близко бъдеще" чрез Амазон за домашна употреба или за извършване в аптеките.
"Трябва да ги оценим в лаборатория, за да бъдем сигурни, защото това са съвсем нови продукти", каза тя и уточни, че оценяването ще завърши тази седмица. Пийкок каза, че "още милиони" са били поръчани, освен онези 3,5 милиона, които правителството вече е закупило.
Но ръководителят на английската здравна служба Крис Уити призова към предпазливост.
"Не смятам, и искам ясно да го заявя, че това е нещо, което изведнъж ще поръчваме по интернет следващата седмица", каза Уити на пресконференция в сряда и добави: "Единственото нещо, което е по-лошо от липсата на тестове, са лошите тестове".
"Ако те са изключително точни, ще измислим най-бързия начин да ги разпространим. Ако обаче не са точни, няма да пуснем в употреба нито един от тях", каза той.
Говорителят на британския премиер не можа да каже вчера колко е платила Великобритания за тестовете, които идват от няколко доставчици или дали парите ще бъдат върнати, ако тестовете се окажат ненадеждни.
Главният учен в Световната здравна организация (СЗО) д-р Сумия Сваминатан каза, че по-широкото прилагане на тестовете ще помогне на здравните власти да откриват заразата при хора, които изглеждат здрави, но може да са носители на вируса.
"Знаем, че ако наистина отидем и тестуваме всички в общността, ще открием хора, които се разхождат с вируса в носа си и изобщо не се чувстват болни, това го знаем", каза в интервю д-р Сваминатан.
СЗО смята, че повечето заразявания се случват между хора, които вече показват симптоми, но "все още не става ясно" как хората без симптоми могат също да разпространяват заразата, каза тя.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Д-р Гергана Николова: При грипа има внезапно рязко начало, при COVID нещата вървят по-бавно и постепенно
08 октомври 202421:35
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
България излъга Люксембург с красив гол на Краев и железен Митов, в играта сме за Лига "Б"
Нидерландия и Унгария в битка за четвъртфиналите, Германия гледа спокойно напред
Скандалът в Букурещ продължи и след мача, футболист на ЦСКА - София провокира румънците
Испания показа класата си и в Дания и финишира на върха
Поредният рецитал на Кристиано Роналдо класира Португалия в голямата осмица
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Васил Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
16 ноември 202409:12
Експерти: При 2% ръст на икономиката и 2% инфлация държавата трябва да ореже разходите
16 ноември 202408:57
Марин льо Пен обвини прокуратурата в политически репресии
16 ноември 202406:42
Макрон: Тръмп тласка ЕС към търговска война с Китай и САЩ
16 ноември 202406:45
Доналд Тръмп назначи "своя глас" за Белия дом
16 ноември 202406:37
Швейцарските дипломати вече ще летят икономична класа
16 ноември 202406:32
Правителството в Нидерландия оцеля
16 ноември 202406:55
Ранените при вчерашните протести в Абхазия са 13
16 ноември 202406:50
Пожар в неонатология в Индия, има жертви
16 ноември 202407:01