ВМА с топ отделение по интервенционална пулмогия в България

  • 17 септември 2021 13:36

  • 488
  • 0
ВМА с топ отделение по интервенционална пулмогия в България
© ВМА, фейсбук

Изцяло реновирано и оборудвано с най-съвременната апаратура, днес Отделението по интервенционална пулмология към Клиниката по пневмология и фтизиатрия на Военномедицинска академия (ВМА) бе тържествено открито, съобщиха от лечебното заведение.

"Като ръководство на ВМА ние сме много горди, че успяхме да осигурим финансов ресурс и в тези трудни времена оборудвахме отделението с уникална за страната апаратура. За нашите пациенти новата придобивка гарантира още по-пълноценна и комплексна услуга, а за амбициозния екип на клиниката – нови възможности. Радвам се, че вече ще можете да работите пълноценно и да осъществите всичките си мечти по отношение на диагностиката и лечението на пациентите". заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав МутафчийскиВенцислав МутафчийскиВенцислав Методиев Мутафчийски е български лекар, офицер, генерал-майор, професор. Роден е на 20, д.м.н., FACS.

Структурата е с дългогодишни традиции, но до 2005 г. се развива основно флексибилна бронхоскопия, с предимно диагностична цел. Впоследствие като рутинни процедури се въвеждат ригидната бронхоскопия, електрорезекцията, аргон-плазма коагулацията, а от 2006 г. екипът на отделението извършва и трахеално стентиране.

COVID-19 в детски градини и училище в Хасковско

"Днес откриваме изцяло реновирано звено – от покритието на стените до новите системи за флексибилна и ригидна бронхоскопия. Бих казала с гордост и благодарност, че това е най-модерно оборудваното отделение по интервенционална пулмология в България", коментира доц. Милена Енчева, ръководител на Клиниката по пневмология и фтизиатрия.

В отделението се извършват рутинно флексибилна и ригидна бронхоскопия, дигностични процедури – всички видове бронхоскопски биопсии (четкова, щипкова, иглена), включително криобиопсии за диагноза на интерстициални болести и терапевтични процедури – дезобструкция на дихателните пътища чрез лазер, електро и криорезекция, стентиране на трахеобронхиалното дърво при бенигнени и малигнени стенози.

От няколко дни разполагаме с нов апарат за ендобронхиален ултразвук (ЕБУС). Стадирането на белодробен корцином чрез биопсии на всички вериги лимфни възли от около 20 г. е стандарт в международните онкологични практики. До момента българските пациенти бяха лишени от този съвременен метод на диагностика. Сега имаме възможност да диагностицираме все по-ранни стадии на белодробен карцином и да прецизираме стадия чрез ЕБУС, който да комбинираме с ендоезофагеален ултразвук, с който разполага Клиниката по гастроентерология на ВМА, изтъкна още доц. Енчева.

Друга много важна възможност, с която разполагаме, е извършването на плевроскопия с полуригиден плевроскоп. Това позволява по-малко инвазивно диагностично изследване на плевралните болести, както и извършване на химическа плевродеза при метастатични плеврални изливи. Отделението е оборудвано и с модерни анестезиологични апарати, включително апарат за джет-вентилация при ригидна бронхоскопия, обобщава специалистът.

Снимка: ВМА

Екипът на отделението по интервенционална пулмология е изграден от висококвалифицирани специалисти. Доц. Милена Енчева е специализирала във Франция и Германия, работи и защитава дисертационен труд в областта на интервенционалната пулмология. Д-р Христо Йорданов – началник на отделението, д-р Пламен Титоренков, д-р Георги Хинков и д-р Александра Червениванова имат дългогодишен стаж като бронхолози, сертифицарани са в различни ендоскопски процедури.

Надявам се да имаме възможност да проведем вече организираните курсове на обучение с участие на Европейската и Световната асоциации по бронхология, да бъдем висококвалифицирана база за обучение на бъдещи бронхолози и да създадем работеща мрежа от бронхологични центрове в България, казва в заключение доц. Милена Енчева

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
488 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини