-
17 юни 2021 09:07
- 1605
- 3
Независимо от пандемията от COVID-19, родителите трябва да направят всичко възможно да не прекъсват рутинните имунизации и реимунизации на децата си с всички ваксини, включени като задължителни в Имунизационния календар на Република България. Това напомнят от Министерството на здравеопазването.
Важно е децата и бебетата да продължат да се ваксинират по график. По този начин, в контактите си с други деца, те ще бъдат защитени и от други болести, някои от които - животозастрашаващи.
За да разберете дали в дадения момент се правят задължителните имунизации и реимунизации, е необходимо да се свържете с личния лекар на детето. Тъй като ситуацията с COVID-19 е динамична, е възможно педиатрите често да коригират начина, по който работят, съветват от МЗ.
Ако не можете да посетите клиниката, в която трябва да се постави следващата ваксина на детето Ви, имайте готовност да го направите незабавно след възобновяване работата на Вашия педиатър, напомнят още от ведомството.
Актуални указания за ваксинирането срещу COVID-19 може да получите от Вашия личен лекар, педиатъра на детето Ви, на сайта: www.coronavirus.bg, на интернет страниците на Министерството на здравеопазването и на регионалните здравни инспекции.
Защо е толкова важно да се правят всички рутинни имунизации и реимунизации, дори и в условията на COVID-19?
Защото благодарение на ваксините са спасени милиони човешки животи. Без защитата и превенцията, която те осигуряват, болестите се разпространяват бързо и могат да имат много тежки последици. Затова е важно, когато има ваксина за някое заболяване, да имунизираме с нея себе си и децата си, спазвайки препоръките на лекарите. Вече разполагаме и с ваксини, които да ни предпазват от коронавирусната инфекция.
Ваксините ни помагат да подготвим имунната си система за борба с инфекциите, като вкарват в тялото ни отслабена форма на бактерията или вируса. Тя не може да ни разболее, но стимулира имунната система на тялото ни и му помага да изгради защита под формата на антитела. По този начин, ако някога се заразите, имунната система на тялото Ви вече ще знае как да се пребори с вируса.
За да предпазите от COVID-19 дете на възраст от 0 до 12 месеца, освен всички мерки относно миенето на ръце, физическото дистанциране и поддържането на хигиенни практики, трябва да полагате и допълнителни грижи.
Ако сте майка на детето и имате желание да го кърмите, правете го. Към момента няма научни доказателства, че вирусът може да се пренася с кърмата, но трябва да спазвате обичайните хигиенни и респираторни защитни мерки (докато кърмите, а и в останалото време), за да избегнете заразяване по въздушно-капков път. Използвайте антибактериални кърпички, ако разполагате с такива, за да почиствате веднъж дневно всички плотове, включително и повърхностите, върху които сменяте пелените на бебето.
Добре е едни и същи лица да полагат грижи за децата Ви, за да се намали броят на хората, с които влизат в контакт. Полагащите грижи лица трябва да си мият ръцете редовно, да избягват да споделят предмети, които се докосват до устата, например чаши, и да се дистанцират, ако почувстват и най-малкото неразположение.
Ако детето Ви проявява симптоми на COVID-19, като напр. зачервено гърло или висока температура:
Позвънете на личния му лекар за консултация, преди да го заведете при него.
Ако детето Ви има по-сериозни симптоми, например затруднено дишане или изглежда необичайно отпаднало, позвънете на телефон 112 или го заведете до най-близкото спешно отделение.
Повечето деца с COVID-19 имат сравнително леки или дори никакви симптоми. Важно е обаче да пазите по-възрастните и по-уязвимите към сериозни инфекции. Затова е добре детето да остане у дома, ако прецените, че е било изложено на заразяване или вече е заразено с COVID-19, но се свържете с неговия педиатър или със здравен специалист за съвет.
Както и при другите респираторни инфекции като грипа, потърсете помощ навреме, ако Вие или детето Ви проявявате симптоми. Опитвайте се да избягвате обществени места (работа, училище, градски транспорт и др.) и не влизайте в контакт с членове на семейството, които са по-възрастни или с нарушена имунна система. Ако живеете с възрастен човек, е препоръчително да разделите поколенията в домакинството.
Не е необходимо да тествате детето си за COVID-19, ако е здраво и не проявява никакви симптоми (висока температура, кашлица или затруднено дишане). Стремете се да следвате всички важни стъпки за защита на семейството си.
Как мога да предпазя себе си и околните от COVID-19?
На първо място трябва да се ваксинирате!
Също така, за да избегнете заразяване с COVID-19, Вие и семейството Ви спазвайте следните мерки:
Мийте ръцете си редовно със сапун и вода или използвайте дезинфектант за ръце на спиртна основа.
Избягвайте да докосвате лицето си, особено очите, носа и устата.
Ако кихате или кашляте, покрийте устата и носа си със сгъвката на лакътя или с кърпичка. Незабавно изхвърлете използваната кърпичка.
Избягвайте по възможност местата с много хора, както и близкия контакт с хората. Стойте на безопасно разстояние от всеки, който има симптоми на настинка или грип. COVID-19 все още не си е отишъл
Избягвайте да споделяте храна, прибори за хранене, чаши и кърпи.
Почиствайте и дезинфекцирайте повърхности, до които се докосвате по-често, включително телефони, дръжки на врати, ключове на лампи, дистанционни управления и работни плотове.
Останете у дома, ако не се чувствате добре, дори да нямате много висока температура и кашлица.
Носете маска. В България носенето на маски на закрити обществени места е задължително, като изключение може да се допусне за работни колективи до 7 души, които са ваксинирани срещу COVID-19 и/или са преболедували коронавирусната инфекция.
Още по темата чуйте и в това видео:
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Д-р Гергана Николова: При грипа има внезапно рязко начало, при COVID нещата вървят по-бавно и постепенно
08 октомври 202421:35
България не надскочи Беларус, останахме втори
Хърватия взе ценната точка от необичайна селекция на Португалия и ще играе на 1/4-финалите
Илиан Илиев: С тази игра ще ни е трудно на баража
Ще играем бараж за влизане в Лига "Б" - част от съперниците са ясни
Нов удар по България преди квалификациите за ЕвроБаскет 2025
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 3
Добави2021.06.17 | 10:11
2021.06.17 | 10:19
Добави коментар
Водещи новини
ПП в позиция: Няма да влизаме в каквито и да е преговори с "Възраждане" за управление на страната
19 ноември 202410:00
Божидар Божанов: ГЕРБ се крият под масата, притесняват се да реализират своята отговорност
19 ноември 202408:15
Сачева: Накрая санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация
19 ноември 202408:29
Митов: Можем да влезем в еврозоната и Шенген още сега, ако Борисов стане премиер
19 ноември 202408:30
Костадин Ангелов пита: Кога ПП-ДБ казват истината - когато четат декларация от трибуната или когато търсят подкрепа от "Възраждане"?
19 ноември 202408:03
Фандъкова: По каква причина ПП-ДБ искат да подкрепят Силви Кирилов и не искат да подкрепят Рая Назарян?
19 ноември 202408:14
Цонев: Доган не беше съгласен Пеевски да е председател
19 ноември 202408:31
Валерия Велева пита: Вие в Конституцията да сте чували за "технически председател" на Народното събрание"?
19 ноември 202407:49
Трябва ли да се увеличат заплатите в МВР?
19 ноември 202407:40
2021.06.17 | 10:10