-
15 ноември 2024 14:58
- 701
- 0
Хората, които работят нощем или имат нестандартен работен график, често се хранят в необичайни часове, което може да доведе до повишен риск от наднормено тегло и диабет. Причината за това вероятно е, че техният режим на хранене не съвпада с естествената дневна светлина и обичайните часове за хранене. Може ли обаче да се избегнат тези негативни ефекти?
Научно проучване предполага, че това е възможно. Изследователите са открили, че черният дроб и мозъкът си "комуникират“ чрез нервни сигнали, за да координират времето за хранене спрямо биологичния ритъм на тялото. Проучването показва, че черният дроб изпраща сигнали до мозъка чрез блуждаещия нерв, като го информира дали времето на хранене съответства на циркадния ритъм. При хората, които работят в необичайни часове, тези сигнали могат да се нарушат, което води до преяждане в неподходящо време.
Циркадният ритъм, който представлява естественият 24-часов биологичен цикъл на тялото, играе съществена роля в регулирането на хранителните навици и метаболизма. Този вътрешен часовник определя кога тялото е най-подготвено за прием и обработка на храна, като влияе на производството на хормони като инсулин, които контролират нивата на кръвната захар и енергията. Например, метаболизмът обикновено е по-активен през дневните часове, когато тялото е в готовност за усвояване на хранителни вещества, докато през нощта храносмилателната и метаболитната активност се забавят.
Нарушаването на този естествен ритъм, като хранене през нощта или в различни часове всеки ден, може да доведе до затруднения в регулирането на кръвната захар и натрупване на мазнини, което увеличава риска от наднормено тегло и диабет. Затова редовното хранене, синхронизирано с циркадния ритъм, е ключово за поддържане на здравословен метаболизъм и телесно тегло, пише Фокус.
Обикновено хората и животните се хранят, когато са будни и активни, а тази комуникация между черния дроб и мозъка помага да се поддържа баланс в организма.
Изследователите се фокусират върху специфични гени, наречени REV-ERB, в чернодробните клетки. Тези протеини играят ключова роля в регулирането на циркадния ритъм – 24-часовия вътрешен цикъл, който управлява различни процеси в тялото, като сън, бодърстване, хормонални нива и хранителни навици. Когато REV-ERB гените са изключени, което нарушава биологичния часовник на черния дроб, хранителните навици се променят значително, като се приема повече храна през периодите на по-ниска активност.
Този ефект е обратим – при прекъсване на нервната връзка се възстановяват нормалните модели на хранене и се намалява количеството консумирана храна.
Изследователите предполагат, че с помощта на този път за комуникация между черния дроб и мозъка може да се подпомогне контрола на теглото при хора с нарушен циркаден ритъм. Насочването към определени части на блуждаещия нерв може да бъде от полза за хората, които работят на нощни смени или изпитват нарушен режим след като се летяли със самолет, като им помага да се справят с преяждането, предизвикано от нарушените телесни часовници.
Тези открития предлагат възможност за бъдещи терапии, насочени към специфични нервни пътища, които да помогнат при метаболитни проблеми, свързани с нередовен хранителен режим, пише Puls.bg. Предстоящи изследвания ще се фокусират върху това какви сигнали черният дроб изпраща към блуждаещия нерв, за да се изясни как този орган влияе върху мозъка и останалата част от тялото чрез тази връзка.
Последвайте канала на
Свързани новини
Офталмолог предупреди диабетиците с перде на окото за голям риск
14 ноември 202416:07
Диабетът се отключва при все по-млади хора
14 ноември 202415:55
Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет
14 ноември 202408:43
Безплатни консултации за пациенти с диабет във ВМА-Варна
01 ноември 202419:46
Около 770 000 души – 16,5% от населението на България, страдат от диабет
22 октомври 202413:34
Изследване: Картофите могат да бъдат полезни при диабет
12 август 202408:52
Питас щял да вземе няколко милиона и "луди бонуси" в ЦСКА, ето каква ще му е заплатата
Лоши новини за Левски и Алекс Колев
Убийствен Везенков тласна Олимпиакос към трудна победа при завръщането си
Ередивизи награди Филип Кръстев за страхотния му месец
Зингаревич: Надявам се проблемът да бъде разрешен! Това няма да попречи на финансирането на Ботев
Алберт Попов в “Гостът на Sportal.bg”: Искам скоро отново да спечеля в Световната купа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
МС: България получи първия самолет F-16 Block 70 в САЩ
31 януари 202521:49
Борисов показа първия български F-16 и обяви: ВВС ще имат нови способности да защитават небето ни
31 януари 202521:22
Мартин Димитров за еврозоната: В живота не е умно да се изпуска питомното
31 януари 202521:37
Костадинов: Еврозоната е пирамида
31 януари 202521:30
Красимир Вълчев разкри дали София ще се размине с грипната епидемия и преминаването в онлайн обучение
31 януари 202521:18
Първи подробности за трагедията със загиналото дете в училище
31 януари 202521:39
Водещите новини! Мирчев: Има коалиция срещу еврото под патронажа на „Възраждане“ и с тихата подкрепа на ГЕРБ. Корейците изчезнаха от фронта в Курска област (и още…)
31 януари 202519:09
Тръмп за катастрофата във Вашингтон: Военният хеликоптер е летял твърде високо
31 януари 202519:49
Протестиращите студентите от Белград и Нови Сад се събраха на един от трите моста в северния сръбски град
31 януари 202522:31