-
13 март 2024 14:40
- 273
- 1
Европейският парламент (ЕП) одобри днес законодателен акт за изкуствения интелект, който гарантира безопасността и зачитането на основните права, като същевременно насърчава иновациите. Регламентът, договорен с държавите членки през декември 2023 г., бе подкрепен с 523 гласа "за", 46 гласа "против" и 49 гласа "въздържал се". За това съобщават от пресслужбата на ЕП, предаде БТА.
Регламентът установява задължения за ИИ въз основа на потенциалните рискове и степента на въздействие. Новите правила забраняват някои приложения с ИИ, които застрашават правата на гражданите, включително системи за биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики, както и нецеленасочено извличане на лицеви изображения от интернет или от записи от видеонаблюдение с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица. "Ще бъдат забранени също системите за разпознаване на емоции на работното място и в училищата, за социално оценяване, прогнозиране на престъпление (въз основа на профилиране или оценка на техните характеристики), както и ИИ, който манипулира човешкото поведение или използва уязвимостта на хората", отбелязват още от ЕП.
"Използването на системи за биометрична идентификация от правоприлагащите органи е забранено по принцип, освен в изчерпателно изброени и подробно определени ситуации", се посочва още в прессъобщението. Системи за биометрична идентификация в реално време може да се използват, само ако са спазени строги гаранции, например използването на такива системи е ограничено във времето и географския обхват и подлежи на специално предварително съдебно или административно разрешение, уточняват от ЕП. Те могат да се използват, например, за целенасочено търсене на изчезнало лице или предотвратяване на терористично нападение. На национално равнище ще бъдат създадени регулаторни лаборатории и ще се провеждат изпитвания в реални условия, които трябва да бъдат достъпни за малките и средни предприятия и стартиращите предприятия, за да се разработи и обучи новаторски ИИ преди пускането му на пазара, гласи още приетото законодателство.
"Най-после имаме първия в света обвързващ закон за изкуствения интелект - за намаляване на рисковете, създаване на възможности, борба с дискриминацията и осигуряване на прозрачност", каза по време на пленарния дебат във вторник съдокладчикът на комисията на ЕП по вътрешния пазар Брандо Бенифей.
Регламентът ще мине през окончателна проверка и се очаква да бъде окончателно приет преди края на законодателния мандат (чрез т.нар. процедура на поправка). Законодателството също трябва да бъде официално прието и от Съвета, уточняват от ЕП. Регламентът ще влезе в сила двадесет дни след публикуването му в Официален вестник и ще бъде напълно приложим 24 месеца след влизането му в сила, с изключение на: забраните за непозволени практики, които започват да се прилагат шест месеца след датата на влизане в сила, кодексите за добри практики (девет месеца след влизането в сила), правилата за ИИ с общо предназначение, включително управление (12 месеца след влизането в сила), както и задълженията за високорискови системи (36 месеца).
По-рано днес евродепутатите Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ) и Петър Витанов (Група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите/БСП) коментираха пред български журналисти в Страсбург готвеното европейското законодателство за ИИ. Мнението им беше, че Европа ще успее да защити правата на гражданите и демократичните принципи при използването на ИИ.
Последвайте канала на
Свързани новини
Компанията на Мъск за изкуствен интелект обяви, че ще отвори програмния код на своя чатбот
11 март 202418:52
Вече има достъпен изкуствен интелект на български език
04 март 202410:50
ЕС прилага изкуствен интелект за разкриване на незаконно съдържание онлайн
29 февруари 202416:47
Президентът на Гилдията на актьорите: Изкуственият интелект ще ни вкара в матрица
25 февруари 202417:22
Уолстрийт откри с растеж след нов ентусиазъм около изкуствения интелект
23 февруари 202417:37
"Гугъл" временно спира генерирането на изображения чрез изкуствен интелект
22 февруари 202417:43
Проф. Маргарита Пешева (бивш шеф на СЕМ): Изкуственият интелект не владее разказа, присъщ на човека
07 септември 202414:44
Амос Юга се сбогува с ЦСКА - София
Александър Томаш: Излизаме за победи в четирите мача до края на годината
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Интересен сблъсък във Варна
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На живо: Осми опит за избор на председател на НС, балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов и един час почивка
29 ноември 202411:03
От ГЕРБ оттеглят Рая Назарян, ще подкрепят Киселова, но с условия
29 ноември 202410:54
Зафиров: Оптимист съм, че до края на деня ще имаме председател на НС
29 ноември 202411:18
Делян Пеевски: Кирил Петков и компания искат на всяка цена да останат в НС
29 ноември 202411:49
Кирил Петков категоричен: Ще подкрепим Силви Кирилов, защото Пеевски се изнервя от това
29 ноември 202410:34
Божанков: Дълбоко убеден съм в мотивите си и в начина, по който гласувам
29 ноември 202410:49
Минчев: Ако неспазването на партийната линия при важно гласуване е основание за изключване, то отдавна трябваше да сме разредили редиците
29 ноември 202410:44
Йотова: Изборът на председател на НС ще отпуши поне две много съществени процедури
29 ноември 202410:42
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
29 ноември 202409:45
2024.05.25 | 09:05