Повечето петролно-газови компании все още не са започнали "сериозна трансформация"

  • 12 януари 2024 12:17

  • 689
  • 2
Повечето петролно-газови компании все още не са започнали "сериозна трансформация"
© gettyimages

Въпреки призивите за отказ от електроенергия от изкопаеми горива секторът на въглеводородите, който все още е пристрастен към петрола, далеч не е започнал "сериозна трансформация", за да се бори срещу климатичните промени. Това се посочва в доклад на компанията за проучвания "Карбон4 Файнанс", публикуван днес и цитиран от Франс прес.

"Петролните компании изглежда пренебрегват рисковете, свързани с климатичните промени и не планират да намалят производството на петрол и газ в краткосрочен или средносрочен план", според доклада, предназначен за инвеститорите. 

Петролът на ОПЕК остава над 78 долара за барел

Обемът на производството на въглеводороди ( в барели петролен еквивалент) от 150 компании в сектора, анализирани от експертите на "Карбон4 Файнанс", са нараснали средно с 31 на сто между 2016 и 2021 г., според доклада. Това увеличение се дължи основно на Северна Америка (+66 на сто) и бума на петрола и шистовия газ в САЩ.

Докладът напомня за съдебните разпоредби, оказващи тежест върху сектора, един месец след споразумението, постигнато на КОП28 в Дубай, което одобри за първи път принципа на "преход" от въглеводородите, признавайки ролята на газа, който изпуска по-малко вредни емисии от петрола като преходна енергия.

Въз основа на референтни данни за 2021 г., оповестени през 2022 г. от компаниите, експертите са анализирали приноса за нисковъглеродната икономика на 150 големи частни петролно-газови компании в Европа, Азия и Северна Америка, които представляват 86 на сто от борсовата капитализация за сектора.

Класацията на компаниите според усилията им за декарбонизация показва, че "преобладаващо мнозинство от компаниите не е започнало сериозна трансформация, за да намали драстично емисиите от изгарянето на продукти от изкопаеми горива", които са сред основните причини наред с въглищата за климатичното затопляне. 

Тези компании продължават да "разпределят голяма част от инвестиционния си капацитет в проучването и експлоатацията на нови находища за сметка на нисковъглеродните енергии", отбелязва "Карбон4 Файнанс".

Компанията приписва "липсата на амбиция" на сектора на "доходността на въглеводородите", тъй като възвръщаемостта на инвестирания капитал "е около 20 на сто спрямо 5-6 на сто за енергията от възобновяеми източници".

За сметка на това "инвеститорите вярват в устойчивостта на резултатите на компаниите за възобновяеми енергии за по-дълъг период, отколкото въглеводородите, което обяснява защо приемат да плащат много по-скъпо за акции в компании за възобновяеми енергии в сравнение с резултатите им", обяснява пред АФП Лоран Морел, партньор в "Карбон4 Файнанс".

Експертите на "Карбон4 Файнанс" подчертават, че производителите, рафинериите и продавачите на петрол трябва да бъдат разглеждани като "по-силно" изложени на "риска, съпровождащ прехода".

Според "Карбон4 Файнанс" едва 15 на сто от компаниите в извадката са дали информация за емисиите от изгарянето на продадените петролни и газови продукти, които са основният проблем в сектора.  

Последвайте канала на

Калина Христова
689 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
ЧЕРВЕНИ СФИНЕЕ ШЍБАТ АТИЛКАТА ПРОСТА в АНАЛА

2024.01.12 | 12:59

2
Чети, народе! Чети и научавай истинските новини, не фалшивите новини, тиражирани от американските ЦРУ медии в окупирана България, като БНТ, On Air, Nova ЦРУ-TV, bTV, dir.bg, dnes.bg, НОВИНИ БГ., capital.bg, „24 часа“, „Уикенд“ или „Труд“. От 01.01.2024г. БРИКС(Русия, Бразилия, Китай, Индия и Република Южна Африка) има вече 5 нови членове. Новите членове са: Египет, Иран, Саудитска Арабия, Етиопия и Обединените арабски емирства(ОАЕ). С това държавите-членки на БРИКС(BRICS) ca вече 10. Има и още 14 държави подали документи за членство: 1. Алжир(кандидатура от 2022г.) 2. Бахрейн(кандидатира от 2022г.) 3. Бангладеш(кандидатура от 2023г.) 4. Боливия(кандидатура от 2023г.) 5. Беларус(кандидатура от 2023г.) 6. Венецуела(кандидатура от 2023г.) 7. Виетнам(кандидатура от 2023г.) 8. Куба(кандидатура от 2023г.) 9. Казахстан(кандидатура от 2023г.) 10. Кувейт(кандидатура от 2023г.) 11. Пакистан(кандидатура от 2023г.) 12. Палестина(кандидатура от 2023г.) 13. Сенегал(кандидатура от 2023г.) 14. Тайланд(кандидатура от 2022г.) До края на тази година молба за членство ще подаде и Турция. 3/4 от света иска да е с Русия и Китай. Хората по целия свят се пробуждат и искат да живеят свободни и независими от никого. Не искат войни и колониален окупаторски гнет – искат да живеят в мир и разбирателство помежду си. Не искат някой да идва в дома им и да им казва как да живеят, как и с кого да търгуват, каква традиция, историческа памет и история да тачат и съхраняват за идните поколения. Никой вече не иска да страда под смрадливия американски фашистки окупаторски ботуш! Никой не иска и европейските колонизатори, пудели и марионетки на САЩ! Светът вече не е същия и никога вече няма да бъде същия, както преди! Време е вече световния хегемон САЩ да ходи там, където отдавна му е мястото – на бунището на историята!

2024.01.12 | 12:32

1
Хора, чували ли сте за аналог на виа.грата, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може:----->> mub.me/bioex

Добави коментар

Водещи новини