Светът обсъжда споразумението за прекратяване на огъня в Газа

  • 17 януари 2025 09:06

  • 254
  • 1
Светът обсъжда споразумението за прекратяване на огъня в Газа
© Getty images (архив)

Израелският премиер Бенямин НетаняхуБенямин НетаняхуБенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 г. в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и нареди днес да се свика заседание на кабинета по сигурността, на което да бъде одобрено споразумението за прекратяване на огъня в палестинския анклав на брега на Средиземно море ивицата Газа, след като преговарящите от Еврейската държава и палестинската терористична групировка "Хамас" изгладиха оставащите различия, съобщиха световни медии, цитирани от БТА.

Всичко по темата:
Войната на Израел с Хизбула, Хамас и Иран 3573

Кабинетът на Нетаняху съобщи в изявление рано днес, че е наредил заседанието за одобряване на сделката за по-късно през деня. По-късно законодателите "ще се съберат, за да одобрят сделката", се казва в изявлението, без да се уточнява в кой ден ще стане това, информира "Ню Йорк пост".

Гласуването в кабинета по сигурността, което се очакваше вчера, се забави заради спорове с "Хамас" в последния момент и раздори около споразумението, възникнали в управляващата коалиция на Нетаняху, посочва вестникът.

Семействата на заложниците са били информирани за споразумението и че премиерът е инструктирал правителствения орган, отговарящ за заложниците, да се подготви да приеме пленниците при завръщането им в Израел.

"Държавата Израел се ангажира да постигне всички цели на войната, включително завръщането на всички наши заложници - както живите, така и мъртвите", се казва в изявлението.

"Ню Йорк пост" обърна внимание на това, че късно вчера важен член на коалиционното правителство на Нетаняху се обяви против споразумението за прекратяване на огъня. Итамар Бен-Гвир, твърдолинейният министър на националната сигурност на Израел, заплаши да подаде оставка и да извади партията си от правителството, ако кабинетът гласува за одобряване на временното споразумение за прекратяване на огъня.

"Тази сделка на практика ще заличи постиженията на войната", заяви Бен-Гвир, като добави, че прекратяването на огъня ще остави "Хамас" на власт в Газа.

Макар че заплахата на Бен-Гвир може да дестабилизира коалицията на Нетаняху в критичен момент, малко вероятно е тя да провали споразумението за прекратяване на огъня, което също така ще освободи заложници, държани от "Хамас", и палестински затворници в Израел. Нетаняху все още ще може да разчита на мнозинство от 62-ма депутати в 120-членния парламент, отбеляза "Ню Йорк пост".

Депутатите от опозицията обещаха да подкрепят стремежа на премиера за прекратяване на огъня, ако по-твърдолинейните негови съюзници напуснат коалицията. "Това е по-важно от всички различия в мненията, които някога са съществували между нас", заяви Яир Лапид, лидер на парламентарната опозиция.

Високопоставен представител на "Хамас", говорил пред "Вашингтон пост" при условие за анонимност, заяви, че неговата групировка и Израел са постигнали окончателно споразумение рано днес за първата фаза на прекратяването на огъня след часове на преговори.

"Ако започне да се прилага в неделя, споразумението ще донесе облекчение на изтерзаното и гладно население в Газа, както и на заложниците, отвлечени от Израел и държани в анклава повече от 15 месеца", посочи вестникът.

След 15 месеца на кръвопролитна война: Израел и „Хамас“ се споразумяха за мир

Според президента на САЩ Джо БайдънДжо БайдънДжо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в споразумението се очаква да започне с 42-дневно прекратяване на огъня, при което израелските военни ще се изтеглят от някои райони на Газа, придружено от рязко увеличаване на помощите в ивицата Газа, както и от размяна на израелските заложници, държани от "Хамас", с палестинци, държани в израелски затвори.

"Вашингтон пост" посочи, че и Байдън, и новоизбраният президент Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския си приписват заслугите за споразумението за прекратяване на огъня в 15-месечния конфликт в Газа. Тръмп твърди, че той е бил мотивиращата сила за споразумението. Байдън подчерта, че в крайна сметка е бил приет план, който той е изложил през май.

По време на предизборната си кампания, написа "Файненшъл таймс",  Тръмп постави на преден план темата за мира в Близкия изток и нападна Байдън, че не е успял да осигури прекратяване на огъня; след вота той бързо се върна към своята реторика. Стив Уиткоф, изненадващото му назначение като пратеник за Близкия изток, беше изпратен в Катар на 22 ноември - по-малко от три седмици след изборната победа на Тръмп. В Доха Уиткоф се срещна с шейх Мохамед, за да получи актуална информация за преговорите, които бяха в застой, и да разбере защо Катар - който беше разочарован от враждуващите страни заради липсата на напредък в преговорите, както и от критиките, които си навлече за това, че е приел "Хамас" - беше преустановил ролята си на посредник.

След това той отлетя за Тел Авив, за да се срещне с Нетаняху. Не е известно дали Уиткоф е предал някакви точни заплахи от страна на Тръмп, или е дал обещания на Израел в случай на сделка - и двете отличителни черти на дипломацията на Тръмп, която е непредсказуема и транзакционна в еднаква степен, посочва "Файненшъл таймс". Но въздействието беше ясно - ден по-късно, на 24 ноември, главният преговарящ на Израел Давид Барнеа, ръководител на шпионската агенция „МОСАД“, пътуваше за среща с шейх Мохамед във Виена.

"Тогава нещата започнаха да се развиват и от израелска страна имаше съвсем различна готовност", цитира вестникът човек, информиран за преговорите.

Уиткоф, близък приятел на Тръмп, който е познат и на катарските официални лица чрез бизнеса си с недвижими имоти, изведнъж се превърна във водещ фактор в малко обещаващия резултати преговорен екип, ръководен от главния съветник на Байдън за Близкия изток Брет Макгърк.

"Файненшъл таймс" коментира, че изборната победа на Тръмп през ноември е създала нова реалност за преговорите за Газа - всяка сделка, договорена от Байдън, ще бъде изпълнена от Тръмп.

В началото на декември Тръмп даде ясно да се разбере, че иска конфликтът да приключи до встъпването му в длъжност през януари, като написа в социалната си платформа "Трут сошъл", че "ако заложниците не бъдат освободени преди 20 януари 2025 г." това много ще го ядоса.

Вестникът допълва, че информирани за разговорите около споразумението за Газа хора заявили, че на няколко пъти Уиткоф не е искал да допусне затишие на дискусиите. "С подкрепата на Тръмп той е бил директен с Нетаняху за това какво трябва да се случи и е предложил уверения за силна подкрепа на САЩ за Израел, казаха същите официални представители", написа "Файненшъл таймс".

Мнозина в арабския свят и извън него смятат, че Байдън многократно не е успял да използва влиянието си върху Нетаняху, за да го уговори за сделка или да ограничи яростната офанзива на Израел в Газа, тъй като твърдо е застанал на страната на еврейската държава, отбелязва вестникът. За разлика от това, когато Уиткоф се ангажира, израелците изглеждаха по-отзивчиви и склонни на споразумение. "Той действаше така, сякаш се опитваше да сключи бизнес сделка", добави пратекът на Тръмп, цитиран от "Файненшъл таймс" човек, информиран за преговорите. "Той оказа правилния натиск. Налице е усещане, че когато той се срещна с израелците, имаше напредък."

Арабските държави призовават Израел и бъдещата администрация на Тръмп да избегнат опасен политически вакуум в Газа и да позволят Палестинската автономна власт (ПАВ), съвместно с агенцията на ООН за помощ на палестинците (UNRWA), да наблюдава възстановяването на територията, посочи британският в. "Гардиън".

Бъдещото управление на Газа трябва да бъде обсъдено в началото на преговорите за втория етап на споразумението 16 дни след началото на прекратяването на огъня. Израелският премиер Бенямин НетаняхуБенямин НетаняхуБенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 г. в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и отказва да повдигне темата от началото на войната, считайки, че всяко обсъждане за следвоенното устройство на палестинския анклав може да предизвика дестабилизиращи вътрешнополитически разногласия в оглавяваната от него управляваща коалиция.

Освен това израелското правителство трябва да прекрати всякакво сътрудничество с UNRWA на 30 януари, което повдига въпроси за това как планираното увеличение на помощта след прекратяването на огъня може да бъде разпределено в Газа.

Арабските държави, с подкрепата на повечето европейски сили, настояват, че няма алтернативна организация с обхвата и организацията на UNRWA, която да е в състояние да контролира спешното разпределение на храни и доставки.

Досега бъдещият съветник на Тръмп по националната сигурност Майк Уолц просто казваше: "Газа трябва да бъде напълно демилитаризирана. "Хамас" трябва да бъде унищожен до такава степен, че да не може да се възстанови, а Израел има пълното право да се защити".

"Опасенията, че Израел ще изпълни ангажимента си да прекрати всякакво сътрудничество с UNRWA с подкрепата на екипа на Тръмп, е един от най-неотложните въпроси, като се има предвид планираното увеличаване на помощта от неделя, след като започне прекратяването на огъня", написа още "Гардиън".

 

 

 

Последвайте канала на

Novini.bg
254 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2025.01.17 | 09:56

1
Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия--➤➤ come.ac/guntitan

Добави коментар

Водещи новини