Експерти: Несигурната икономическа и политическа обстановка - сред причините за поскъпване на природния газ

  • 14 юли 2022 11:22

  • 334
  • 0
Експерти: Несигурната икономическа и политическа обстановка - сред причините за поскъпване на природния газ
© GettyImiges
Слушай новината Слушай новината

Несигурната икономическа и политическа обстановка е сред причините за голям недостиг на природен газ, дисбалансът в търсенето и предлагането доведе до значително покачване на цените на суровината, съобщава консултантската компания "Кофас".

Експертите от "Кофас" предвиждат няколко основни предизвикателства, свързани с пазара на газ по света и в Европа. 

Аварийният план на ЕС за зимата - до 19 градуса в офиси и магазини

На първо място следва да се вземе под внимание рискът от разпределение на количествата и спирането на електроенергията, особено в Европа. Няколко сегмента от енергоемките отрасли (цимент, рафиниране, химикали, обработка на метали, стъкло и керамика и др.) ще трябва да преустановят дейността си през зимата в Германия и вероятно Франция, дори и ако нивото на съхранение на газ в Европа достигне 90 на сто (понастоящем се оценява на 60 на сто). Освен това с непланираните спирания на няколко ядрени реактора във Франция рискът от прекъсване на електрозахранването се увеличава драстично, тъй като страната е износител на електроенергия, информира БТА.  

Според експертите от "Кофас" ограничаването на търсенето е един от отговорите за справяне със сегашната енергийна криза и в Европа този процес вече е в ход.

Друг риск за регулираните комунални услуги е увеличението на цените на едро на електроенергията за сметка на цените на дребно. Търговците на електроенергия на дребно оперират в условия на ограничени от държавата цени, и в този смисъл те трябва да поемат тежестта от разликата между по-високите цени на едро и по-ниските и ограничени цени на дребно. Това може да доведе до голям процент на несъстоятелност поради липса на ликвидност.

Тъй като европейските страни се опитват да ограничат зависимостта си от руския поток, необходимостта от регазификация на LNG налага операторите да придобиват плаващи блокове за регазификация и съхранение (FSRU). Те са проектирани да съхраняват втечнен природен газ и да го преработват, преди да го продадат на потребителите. Могат да бъдат изградени за една година, докато терминалът за втечнен природен газ се нуждае от пет години, за да започне да функционира, а освен това е по-скъп. Само в Германия три блока за регазификация се очаква да акостират в пристанищата на Балтийско и Северно море, с годишна преработка на 27 млрд. куб. метра газ, посочват от "Кофас".

Последвайте канала на

Калина Христова
334 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини