Централата на ООН е съкровищница на произведения на изкуството

  • 09 ноември 2021 13:27

  • 881
  • 0
 Централата на ООН е съкровищница на произведения на изкуството
© Getty (архив)

Марк Шагал, Хенри Мур, Фернан Леже: за близо осем десетилетия централата на ООН в Ню Йорк е получила ценни произведения на изкуството от държави и отделни лица, превръщайки комплекса в малко познато, но привлекателно място в Голямата ябълка, коментира АФП, цитирана от БТА.

В това сърце на международната дипломация, където се провеждат кризисни ключови срещи за напредъка на света, историята и геополитиката могат да бъдат изследвани чрез около 400 творби, предложени от 150 от общо 193-те страни членки.

"Не сме музей", предупреждава обаче Вернер Шмит, служителят, отговарящ за тази колекция, част която бе достъпна за туристи преди ковид кризата, но сега все още е затворена за външни лица.

Както и самата ООН, създадена през 1945 г., за да работи за мира, тази колекция отразяват повратни исторически моменти, тенденции в изкуството и особеностите на страните дарителки. Някои от тях вече не съществуват, като Източна Германия (ГДР), Югославия и СССР, но пък са се появили нови.

"Война и мир"

Сред най-зрелищните творби са "Война и мир" на бразилския художник Кандидо Портинари. Неговите стенописи обрамчват входа, водещ към залата на Общото събрание, сърцето на организацията. "На влизане делегатите виждат пейзаж с война и отчаяние, а на излизане - свят в мир и хармония", обяснява Шмит за АФП. Алегория на целта на ООН: разрешаване на споровете чрез диалог.

Марк Шагал лично е бил в ООН през 1964 г., за да донесе своя витраж "Прозорецът на мира", който днес е повреден. Той е част от колекция, събрана от служители на ООН след смъртта на един от най-емблематичните генерални секретари на организацията - Даг Хамаршелд, и на 15 нейни служители през 1961 г., загинали в самолетна катастрофа напът за Заир (днешна Демократична република Конго).

Марк Шагал "Революция"

Възхищението от Хамаршелд накарало и скулпторът Хенри Мур да дари своята "Полегнала фигура, ръка" ("Reclining Figure: Hand"), изложена в градините на ООН. Откроява се и "Единичната форма" (Single Form") - монументална творба на американската авторка Барбара Хепуърт, една от малкото представени жени.

Оазис от злато

Фондът на ООН притежава и всекидневна сцена от оазис в саудитската пустиня, изработена от масивно злато, подарък от Саудитска Арабия, както и палмово дърво от злато с гроздове от перли, наподобяващи фурми, дарение от Бахрейн.

В богатата колекция има африкански предмети, огромна китайска ваза, мебели на прочути дизайнери и гоблен, изобразяващ ужасите от експлозията на АЕЦ "Чернобил".

Други произведения разказват за важни моменти в страната, която ги предоставя, като "Надигащият се човек" (Der Aufsteigende) на източногерманския скулптор Фриц Кремер, замислена като символ на успеха на комунистическия режим, но посрещната враждебно от интелектуалците в ГДР. Малко по-нататък се намира подарената от Съветския съюз монументална скулптура "Св. Георги и змеят", направена от корпуси на ядрени ракети. Както и репродукцията на метална плочка "герегe" -дипломатически паспорт от епохата на Чингиз хан, който осигурявал известни привилегии на притежателите си.

От двете страни на амфитеатралната зала на Общото събрание има две абстрактни фрески на художника Фернан Леже. Според американския президент Хари Труман те приличали на "бекон с яйца" или заек, "изскачащ от шапка". Никой така и не посмял да му противоречи, спомня си Вернер Шмит.

Тъй като САЩ не дали виза на Леже, за да рисува на място, френският художник прибегнал до чужда помощ, за да реализира творбите си. Те били подарени от Нелсън Рокфелер - голям меценат на ООН.

Наследниците на Рокфелер неотдавна си взеха гоблен, изобразяващ "Герника" на Пабло Пикасо. В продължение на десетилетия гобленът увенчаваше входа на Съвета за сигурност, за да напомня на членовете му за последиците от въоръжените конфликти.

"Всяка държава може да дари по една творба. "Това трябва да е изкуство, което не смущава други държави, което говори на всички на един и същ позитивен език", заключава Шмит.

Екатерина Захариева откри изложбата "Дипломация и изкуство"

 

Последвайте канала на

Валери Зайцев
881 0

Свързани новини

Водещи новини