-
29 ноември 2019 09:13
- 629
- 0
Президентите на Русия и на Беларус ще играят на пътни карти - Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 и Александър Лукашенко ще трябва сами да решат ключови проблеми на икономическата интеграция между двете страни, за които правителствата не можаха да се разберат, пише в. "Комерсант".
Според източници на руския ежедневник от правителствата в Москва и Минск преговорите са в задънена улица заради разногласия по създаването на единни пазари за газ и петрол и по уеднаквяването на данъчното законодателство. Очаква се Путин и Лукашенко да се срещнат в Москва около 8 декември, когато се навършват 20 години от сключването на договора за Съюзна държава между Русия и Беларус.
Все още не са съгласувани пет пътни карти за формирането на енергийни пазари и за развитието на атомната енергетика. Освен това програмата за реализиране на съюзния договор, включваща 31 "пътни карти", предвижда до април 2021 г. Съюзната държава да има и общ данъчен кодекс, което обаче не устройва Минск, отбелязва "Комерсант".
Огромното мнозинство беларуси искат съюзнически и партньорски отношения с Русия, цитира изданието в друг материал данни от проучване на Московския държавен институт за международни отношения. Запитани какви според тях трябва да са отношенията между Минск и Москва, 57,6 на сто от участниците в анкетата се обявяват за съюз на двете държави. Други 31,8 процента се надяват руско-беларуските връзки да се развиват като партньорство. За неутрални отношения между двете страни се обявяват само 10,2 процента от жителите на Беларус. А още 0,2 на сто дори смятат, че те трябва да бъдат враждебни.
"По-рано този месец Александър Лукашенко изрази съмнения дали е целесъобразен съюзът с Русия, защото Москва по думите му постоянно поставя нови условия и това носи загуби на беларуската икономика, напомня електронният вестник "Лента". "Извинете, за чий ни е тогава такъв съюз?", заяви той, като добави, че може и по-яко да изрази позиция по въпроса. А Кремъл приема, че съюзът е изгоден и за двете държави", посочва "Лента".
"Отношението на беларуските власти към Русия напомня паразитизъм", пише изданието "Дни". Републиката печели всяка година милиарди долари от препродажба на руски газ. Лукашенко обаче не бърза да подкрепя Москва на дипломатическо ниво - "главният съюзник на Русия" не призна обединяването ѝ отново с Крим, нито пък независимостта на Абхазия и Южна Осетия", се казва в статията. Тбилиси изгуби контрол върху двата сепаратистки региона след войната с Русия през 2008 г.
Москва постоянно прави отстъпки на съседните страни, а те вместо благодарност се държат така, сякаш са собственици на руските недра, допълва изданието. "Само да им възразиш - и почват обиди. Те са убедени, че Русия е длъжна да ги дотира", описва специфичната "лукашенкономика" сп. "Огоньок".
Властите и опозицията в Беларус вече се готвят за президентските избори догодина. Председателката на местната Централна избирателна комисия (ЦИК) Лидия Ермошина допуска датата да бъде нагласена според рождения ден на Лукашенко - 30 август, пише в. "Независимая газета". Президентски амбиции споделиха вече четири жени от беларуската политика, но експерти смятат, че е по-разумно опозицията да излъчи единен кандидат.
Александър Лукашенко заяви, че планира да остане на власт, когато страната гласуваше за нов парламент на 17 ноември т. г. Според него беларусите трябва и да го молят да поработи още на висшия пост, който заема вече 25 години. "Ако цените стабилността, развитието на държавата, това да не ви продадат и да не ви набутат никъде, елате и кажете: слушай, президенте, ти си още здрав. Кандидатирай се, молим те, защото искаме децата ни спокойно да ходят по улиците", каза той.
"Кампанията за парламентарните избори впрочем не остави никакви съмнения, че действащият президент изобщо не се кани да си тръгне въпреки уверенията, че няма да се вкопчи с посинели пръсти в своето кресло". Властта затегна гайките крайно жестоко и не пусна опозицията дори да припари до парламента. ОССЕ не призна изборите за демократични, затова беларуската опозиция също не храни илюзии за резултата от президентската кампания", изтъква всекидневникът.
Обществеността в Беларус обсъжда в момента законопроект за гаранции, които да се предоставят на президента и семейството му, щом държавният глава напусне поста си. Проектът предлага да му се гарантира доживотна охрана, медицинско обслужване, пенсия в размер на 75 от президентската заплата, екип от помощници, служебен транспорт и достъп до правителствените комуникации. А също така имунитет, една от държавните резиденции, застраховка "живот и злополука" за сметка на бюджета. Предвиждат се и привилегии за близките му.
Излиза, че бившият президент трябва да бъде провъзгласен за светия, цялото му семейство да получи доживотна издръжка, а после да му вдигнат мавзолей на площад "Независимост" в центъра на Минск, цитира "Независимая газета" шеги от социалните мрежи.
Последвайте канала на
Свързани новини
Няма нито един опозиционер в долната камара на беларуския парламент
18 ноември 201909:13
Опозицията в Беларус отправи критики заради големи нарушения на днешните парламентарни избори
17 ноември 201920:50
Лукашенко възнамерява да се кандидатира за нов президентски мандат на изборите в Беларус догодина
17 ноември 201915:51
Руски комунисти: Арнолд Шварцнегер да бъде арестуван!
07 октомври 201914:00
Александър Лукашенко към синоптиците: Започнете да познавате, или ще ви разтуря службата
11 юни 201916:18
Русия ще обсъди удължаване на сделката с ОПЕК за ограничаване на петролните добиви
29 май 201914:47
Лукашенко обеща Беларус да не става част от Русия
05 декември 201917:56
Йънг Бойс се включва в битката за Сангаре
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Равностоен сблъсък в Белград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:48
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
Дерайлиралият влак край Батановци е предизвикал множество материални щети
23 декември 202418:05
Задържаха двама нашенци в Сърбия, пребили баща и син на магистрала, потрошили и колата им
23 декември 202418:20
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59