-
21 февруари 2013 21:09
- 1152
- 0
Наричат го Мидуей. Напълно оправдано. Атолът се надига от водите в северната част на Тихия океан, точно по средата на пътя между Калифорния и Япония, на две хиляди морски мили от най-близкия континент. И едва на 13 метра над морското равнище в най-високата си точка.
Открит е през 1859-та. Историята е оставила върху него отпечатъка на Втората световна, Корейската и Виетнамската война. Парчето вулканична земя с обща площ шест квадратни километра е било американска военноморска база и тихоокеанска телефонна станция. Днес двата острова и лагуната край тях са национален резерват.
И преди, и сега, районът е предпочитан от величествените албатроси - като място за почивка и за гнездене. Птиците са свикнали с присъствието на малкото хора, които живеят в района. Те не се смущават от присъствието на фотографите.
Само че красивите гледки, пърхащите криле и многообразието на птичите песни не са единственото, което изпълва обективите на камерите и фотоапаратите, разказва БНТ. Промишленият отпечатък е стигнал чак дотук с океанските течения и вълните. Пластмасова напаст, маскирана като храна. Тя превръща албатросите в още по-застрашен вид, отколкото са. Убива и едри птици, и техните малки.
Капачки, парчета от химикалки, детски играчки, всевъзможни опаковки, останки от съдове. Пластмасови отпадъци, произведени и захвърлени от човека, се носят из тихоокеанските води. Постепенно те се покриват с дребни организми и яйца и се превръщат в апетитни хапки за морските птици. Албатросите ги поглъщат или хранят с тях малките си. Само че никой стомашен сок не може да разгради пластмасата. Тя се натрупва и убива. Бавно и мъчително.
Имаме ли силата и смелостта да спрем това? Да променим дребните си навици? Да повлияем на бъдещето? Болезненото послание на птиците кара фотографa Крис Джордън и малкият му екип да зададат тези въпроси във филма, посветен на Мидуей и неговия красив, но силно наранен свят. Средствата за снимките са събирани години наред, само от дарения на отделни хора. Скоро филмът ще бъде завършен. А какво ще бъде продължението му, зависи не толкова от Крис Джордън и екипа му, колкото от всички хора в света, където правилата на консумацията се преплитат със законите на природата.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов и Орбан разговаряха в Народното събрание
21 декември 202407:13
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
САЩ са шокирани и натъжени от смъртоносната атака с кола в Германия, заяви Държавният департамент
21 декември 202406:39
Киев и Москва си разменят коледни пратки за военнопленници
21 декември 202406:56
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
21 декември 202406:59
Поредна трагедия с мигранти до остров Родос с осем жертви
21 декември 202406:48
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Честваме паметта на света мъченица Юлиания и на пострадалите с нея
21 декември 202407:05