Мозъкът на кучетата се смалява, вероятно хората имат вина за това

  • 01 август 2024 19:39

  • 1255
  • 4
Мозъкът на кучетата се смалява, вероятно хората имат вина за това
© Pixabay

Мозъкът на кучетата се смалява и хората отчасти имат вина за това, показва изследване на учени от Унгария, цитирано от БТА. 

Според тях домашното любимци има значително по-малък мозък в сравнение с дивия си прародител - сивият вълк.

Мозъците на домашните кучета са еволюирали към намаляване на размерите, тъй като те живеят в по-проста среда, която изисква по-малко мозъчна енергия в сравнение със събратята им в дивата природа. 

Кучешките сватби все по-популярни в Китай

Експертите твърдят, че може да има и други причини за това, но не ги посочват. 

Учените са на мнение, че в дивата природа фактори като хибернацията могат да доведат до намаляване на размера на мозъка и при други видове от семейство кучета. 

Проучването е ръководено от Ласло Жолт Гарамсеги от Института по екология и ботаника към Център за екологични изследвания в Унгария.

"Днес съществуват над 400 породи кучета, а общата картина е, че относителният размер на мозъка им е драстично намален в сравнение с прародителя им - сивият вълк", сочат данните на изследователите. 

Теорията, че е станал по-малък през вековете на опитомяване, е масово възприета както от ветеринарите, така и от учените, отбелязва "Дейли мейл".

Независимо дали става въпрос за търсене на храна, спасяване от хищници или намиране на партньори, домашните кучета трябва да се справят с по-малко когнитивни изисквания в сравнение с дивите си събратя. 

Според теорията, поради намаляването на нуждата от мозъчна енергия, този орган на домашните кучета постепенно се е свил. 

Изследователите искат да проверят дали мозъците на домашните кучета са особено малки (спрямо размера на тялото им) спрямо тези на дивите им роднини. 

Те анализират размера на мозъка и тялото на 25 вида кучета, включително домашното куче (Canis familiaris), сивия вълк (Canis lupus) и обикновено енотовидно куче (Nyctereutes procyonoides). 

Размерите на мозъка на опитомените кучета са намалели значително в сравнение с тези на техния див прародител - сивия вълк. Като цяло обаче домашното куче е имало сравнително голям размер на мозъка спрямо някои от другите изследвани видове. 

Интересно е, че проучването установява, че енотовидното куче  е с "по-изразено отклонение" по отношение на намаляването на размера на мозъка. 
 
Мозъкът на енотовидното куче е необичайно малък за размера на тялото му и изследователите смятат, че това е така, защото то е единственото, което спи зимен сън.  

Хибернацията е свързана с продължителни периоди на ниска метаболитна активност и недостиг на храна, така че вероятно води до намаляване на размера на мозъка, казват от екипа.

"Продължителните периоди на недостиг на храна, като например по време на хибернация, предотвратяват еволюцията на големи мозъци поради постоянно високите им енергийни изисквания', казват от екипа.

Куче спаси стопанина си след автомобилна катастрофа

Проучването стига до заключението, че макар опитомяването да допринася за намаляването на размера на мозъка при кучетата, хибернацията също е друга причина, поне при дивите. 

Авторите казват, че опитомяването не трябва да се преекспонира като "уникално мощна еволюционна сила", която свива мозъка на кучетата. 

Изследването е публикувано в изданието Biology Letters.  

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1255 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
видинлиика

2024.08.02 | 15:51

4
За това ли вълците са по- умни от кучетата ха,ха

2024.08.01 | 21:08

3
ООУУУУ много важно а тези дето хрантутят пУмиярите край блоковете са с още по-малък мозък и от кучетата ха ха хаааааа

2024.08.01 | 19:44

1
ИБАНИЯ ОЛИГОФРЕН МЍРОСЛАВ БЛАЖЕВ-КАТИЛА ОТ СЕВЛИЕВО, ИЗОБЩО НЯМА МОЗЪК НО СИ ПИШЕ В САЙТА.

2024.08.01 | 20:23

2
същото важи и за кучките...

Добави коментар

Водещи новини