-
19 ноември 2024 13:37
- 335
- 0
Учени от Института по фундаментална физика, Мадрид, Испания, наблюдаваха молекулярния облак Телец с помощта на телескопа Yebes.
В резултат на това те откриха две молекули, съдържащи нитрили, в един от най-близките до нас райони на образуване на нови звезди.
Това откритие е от голямо значение, тъй като именно тези молекули могат да разкрият информация за произхода на живота във Вселената, каквато я познаваме, пише Space.
Молекулярният облак на Телец е междузвезден облак и молекулите, намиращи се в него, са известни като малононитрил и малеонитрил. Тяхното присъствие предполага, че в Космоса протичат сложни химични процеси, които може да съдържат улики за това как е възникнал животът във Вселената, включително на Земята.
Според учените, такива молекули са предшественици в пребиотичния синтез на пурини и пиримидини, които са в основата на РНК и ДНК.
Това изследване отново доказва, че молекулярните облаци са способни да синтезират пребиотични молекули. Най-често срещаните видове нитрили, открити в Космоса, са тези, състоящи се от въглеродни и азотни атоми с тройни връзки. Тези видове молекули са много стабилни.
Но междузвездната химия е различна от химията, която се случва на Земята, където реакциите обикновено водят до най-стабилните съединения. В Космоса резултатът от химичните реакции се определя повече или от скоростта, или просто от вероятността за протичане на реакцията. Това означава, че реакциите, които протичат бързо, дори и да не водят до най-стабилните съединения, са склонни да доминират по-бавните реакции.
Нитрилите са много често срещани в космоса, което означава, че могат да бъдат създадени лесно и са много устойчиви на разрушаване.
За да свържат откритите нитрилни молекули с химията, която може да породи живот на Земята, учените са се заели да идентифицират междузвездните реакции, които са ги произвели. Затова авторите на изследването търсят други молекули, които биха могли да послужат като изходни материали за двата открити нитрила. Анализът на данните показва, че малононитрилът и малеонитрилът са осем и три пъти по-малко изобилни в молекулярния облак на Телец в сравнение с подобни молекули, в които една от тройните азотни връзки е заменена с тройна връзка въглерод-въглерод.
Възможен реактивен вид, известен като радикал, който може да доведе до образуването на двете молекули, съдържащи тройна връзка въглерод-въглерод и малононитрил и малононитрил, е около десет пъти по-изобилен във въглеродната си форма в сравнение с нитрилните радикали.
Според учените тройната връзка въглерод-въглерод е много трудна за прекъсване, след като се образува, а молекулярният облак на Телец е пълен с въглеводороди. Следователно не е изненадващо, че молекулите на основата на въглерод са по-често срещани от молекулите на основата на нитрил.
Но използвайки симулации, учените не успяха да открият реакции, които биха могли да доведат до създаването на нитрилни молекули в студения междузвезден облак, пише megavselena.bg.
Последвайте канала на
Свързани новини
Молекулите в ролята на черни дупки: нови шампиони по анихилация на квантовата информация
30 октомври 202418:32
Голям пробив: физици откриха „неутронни молекули“
03 април 202416:43
Учени създадоха пинсета за хващане на молекули
08 септември 202016:56
Метеорит от Марс на 4 млрд. години съдържа органични молекули
29 април 202017:26
Учени, накарали молекулите да еволюират, взеха Нобела за химия
03 октомври 201813:16
Робот-химик открива нови молекули и реакции
22 юли 201817:29
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Ман Юнайтед 0:0 Борнемут, високо темпо от двата отбра
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Започна ремонт на "Кулата" заради влизането ни в Шенген
22 декември 202415:28
Почина ключова личност на Прехода
22 декември 202415:31
Предпразнично скочиха цените на тези храни
22 декември 202415:42
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин заплаши Украйна с нови разрушения
22 декември 202415:12
Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
22 декември 202413:37