Молекули, открити в междузвездната среда, може да разкрият тайната на произхода на живота

  • 19 ноември 2024 13:37

  • 186
  • 0
Молекули, открити в междузвездната среда, може да разкрият тайната на произхода на живота
© Freepik

Учени от Института по фундаментална физика, Мадрид, Испания, наблюдаваха молекулярния облак Телец с помощта на телескопа Yebes.

В резултат на това те откриха две молекули, съдържащи нитрили, в един от най-близките до нас райони на образуване на нови звезди.

Това откритие е от голямо значение, тъй като именно тези молекули могат да разкрият информация за произхода на живота във Вселената, каквато я познаваме, пише Space.

Молекулярният облак на Телец е междузвезден облак и молекулите, намиращи се в него, са известни като малононитрил и малеонитрил. Тяхното присъствие предполага, че в Космоса протичат сложни химични процеси, които може да съдържат улики за това как е възникнал животът във Вселената, включително на Земята.

Според учените, такива молекули са предшественици в пребиотичния синтез на пурини и пиримидини, които са в основата на РНК и ДНК.

Въпросът за колапса на вълновата функция - един от най-мистичните в съвременната физика

Това изследване отново доказва, че молекулярните облаци са способни да синтезират пребиотични молекули. Най-често срещаните видове нитрили, открити в Космоса, са тези, състоящи се от въглеродни и азотни атоми с тройни връзки. Тези видове молекули са много стабилни.

Но междузвездната химия е различна от химията, която се случва на Земята, където реакциите обикновено водят до най-стабилните съединения. В Космоса резултатът от химичните реакции се определя повече или от скоростта, или просто от вероятността за протичане на реакцията. Това означава, че реакциите, които протичат бързо, дори и да не водят до най-стабилните съединения, са склонни да доминират по-бавните реакции.

Нитрилите са много често срещани в космоса, което означава, че могат да бъдат създадени лесно и са много устойчиви на разрушаване.

За да свържат откритите нитрилни молекули с химията, която може да породи живот на Земята, учените са се заели да идентифицират междузвездните реакции, които са ги произвели. Затова авторите на изследването търсят други молекули, които биха могли да послужат като изходни материали за двата открити нитрила. Анализът на данните показва, че малононитрилът и малеонитрилът са осем и три пъти по-малко изобилни в молекулярния облак на Телец в сравнение с подобни молекули, в които една от тройните азотни връзки е заменена с тройна връзка въглерод-въглерод.

Възможен реактивен вид, известен като радикал, който може да доведе до образуването на двете молекули, съдържащи тройна връзка въглерод-въглерод и малононитрил и малононитрил, е около десет пъти по-изобилен във въглеродната си форма в сравнение с нитрилните радикали.

Живoтът нa Mapc мoжe дa e бил yнищoжeн oт xopaтa, твърди учен

Според учените тройната връзка въглерод-въглерод е много трудна за прекъсване, след като се образува, а молекулярният облак на Телец е пълен с въглеводороди. Следователно не е изненадващо, че молекулите на основата на въглерод са по-често срещани от молекулите на основата на нитрил.

Но използвайки симулации, учените не успяха да открият реакции, които биха могли да доведат до създаването на нитрилни молекули в студения междузвезден облак, пише megavselena.bg. 

Последвайте канала на

Теодора Павлова
186 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини