Бабите косатки помагат на внуците да оцелеят

  • 10 декември 2019 14:18

  • 1396
  • 0
Бабите косатки помагат на внуците да оцелеят
© Pixabay

Косатките, които все още имат баби по майчина линия, оцеляват по-дълго в сравнение с останалите, особено когато храната е оскъдна, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".

Изследването хвърля светлина върху рядък феномен при бозайниците - менопаузата.

Женските косатки спират да се възпроизвеждат, след като прехвърлят 30 или 40 години, но продължават да живеят десетилетия след това - феномен, който се наблюдава единствено при тях, при хората и при три вида китоподобни - белуги, нарвали и гринди.

Според една от хипотезите тази характеристика, известна като "ефект на бабата" при човека, позволява на женски след менопауза да помагат на потомците си. Досега обаче теорията не е тествана при косатки.

Китовете шепнат на малките си, за да не ги чуят косатките

"Това е първият пример за ефект на бабата при вид, различен от човека, който преминава през менопауза", казва ръководителят на изследването Даниъл Франкс от Нюйоркския университет. "Подобно нещо е наблюдавано и при слонове, при които обаче женските са способни да се размножават до края на живота си.

За целите на изследването учените са анализирали данни за две групи косатки, обитаващи крайбрежията на щата Вашингтон, САЩ, и Британска Колумбия, Канада, събирани в продължение на 40 години.

Отделните индивиди са идентифицирани по формата на плавниците, петната в близост до перката и разнообразните драскотини по телата им. Полът им е определен според различната пигментация около гениталиите, както и по размера на перката при възрастен екземпляр. Семейните връзки са идентифицирани чрез наблюдение на социалната организация в групите.

Учени заснеха косатки да се целуват за сдобряване

Учените са се фокусирали върху 378 индивида, за които е установено, че имат баби по майчина линия. Специалистите са открили, че при екземплярите, чиято баба е починала в предходните две години, смъртността е с 4,5 процента по-висока, отколкото при останалите. Тази зависимост се е оказала още по-отчетлива, когато храната е била по-оскъдна.

С какво се обяснява това? Учените по-рано са установили, че по-възрастните косатки се изявяват като бавачки, водят групите си към по-изобилни на риба води и споделят плячката с по-младите.

Последвайте канала на

БТА
1396 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини