Киселото мляко намалява риска от белодробен рак

  • 28 октомври 2019 15:34

  • 2464
  • 1
Киселото мляко намалява риска от белодробен рак
© Pixabay

Ежедневната консумация на кисело мляко намалява риска от белодробен рак, сочат резултатите от изследване, цитирани от в. "Дейли мейл". Авторите на изследването от университета Вандербилт в Нашвил, щата Тенеси, отбелязват, че консумацията на кисело мляко не трябва да се обезсърчава, и че е нужно да се преразгледат потенциалните ползи от консумацията на млечни продукти.

Американски диетолози препоръчват да се консумират не повече от три порции млечни продукти дневно.

Добре е освен това млечните продукти да са обезмаслени или с ниско съдържание на мазнини.

Тези препоръки са базирани върху проучвания, които показват, че наситените мазнини в пълномаслените млечни продукти увеличават нивото на лошия холестерол. Но предишни изследвания показват също, че млечните продукти съдържат калций, калий, магнезий, витамини К1 и К2 и пробиотици, които допринасят за здравословно хранене. Други изследвания установиха, че консумацията на млечни продукти, по-специално сирене и кисело мляко, е свързана с по-малък риск от диабет тип 2.

Специалистите от университета Вандербилт са анализирани резултатите от 10 изследвания, обхванали над 1,4 милиона души в САЩ, Европа и Азия. Те са проучилили консумацията на диетични фибри и кисело мляко от участниците и след това проследили колко от тях развили белодробен рак. Резултатите показват, че за изяждащите около една кофичка кисело мляко дневно рискът от белодробен рак е с 19 процента по-малък.

Освен това хранителният режим с високо съдържание на фибри, включващ плодове, зеленчуци, хляб, понижава риска от белодробен рак с около 15 процента, независимо от консумацията на кисело мляко. Когато участниците преминали към диета, която включва редовна консумация на фибри и кисело мляко, рискът от белодробен рак намалял с 33 процента.

Учените смятат, че полезният ефект се дължи на пребиотичните фибри и пробиотиците в киселото мляко. Резултатите от изследването са публикувани в JAMA Oncology - списанието за онкология на Американската медицинска асоциация.

Последвайте канала на

Novini.bg
2464 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2019.10.28 | 18:53

1

ами за пушачи важи ли?

Добави коментар

Водещи новини