Археолози събраха колекция от 4 древни глинени вибратора в Созопол

  • 17 януари 2013 06:39

  • 7883
  • 4
Археолози събраха колекция от 4 древни глинени вибратора в Созопол
©

Намерените в Созопол фалоси станаха четири. Те са с различна визия и се отнасят към различни епохи, както обясни директорът на Историческия музей в Созопол Димитър Недев пред Монитор.

Свързването на тези находки с масови оргии, специализирани заведения за сексуслуги и сексшопове в античността е по-скоро търсене на сензации, както от медиите, така и от местните хора, твърди археологът.

Ясно е засега едно, че всички артефакти са свързани с определени символи, най-често с плодородието на природата като цяло и репродуктивната сила на мъжа и на жената. В древността са правили често керамичен фалос за плодородие и за дъжд, което идва от античните култове.

Единият от фалосите, намерени по нашето Южно Черноморие, е праисторически, къснонеолитен, което означава, че може да е и на 5400 години. Той е направен от малки камъчета и е пуснат в ритуална яма, заедно с фрагменти от статуетка на Богинята майка. Това е най-древният фалос, намиран на територията на България досега. Открит е при разкопките в местността Аклади, в района на къмпинг „Градина”, близо до Черноморец. Там работи екип от археолози под ръководството на доц. Лещаков.

На на-дългата улица в Приморско – улица „Рибарска”, пък е открит най-дългият намиран досега фалос, който вероятно е от елинистическата епоха. При него има друг „художествен” момент – префасонирането от дръжка-самоделка във фалос е станало като главичката на мъжкото достойнство и е боядисана с червена боя. Тази находка обаче според Димитър Недев е с неясен контекст, тъй като на нея няма надписи, а в близост няма никакви следи от храм.

Третият фалос е намерен на остров Свети Кирик. Там работят археолози под ръководството на Кристина Панайотова, която е ръководител и на разкопките на Некропола в Созопол. Този фалос е с индикации да бъде от класическия период, може би от V в. преди Христос.

Най-интересен като находка е намереният първи от поредицата фалоси на Созопол. Той е от глина, в естествена големина и с надпис „на Приап” Изработен е от дръжка-самоделка на родоска амфора, оформена като фалос в горната част. Надписът е фрагментиран, но много добре се чете в единия ред „аи приапо”. Иначе надписът е бил в два реда, отдолу има някаква дума, която завършва с „н”, каза Недев.

Това навежда археолозите на мисълта, че може да се търси връзка с бог Посейдон. Доколко олтарът на античния храм, който се проучва в момента в Созопол, е на Приап или на Посейдон, има и колебания, и потвърждения на тезата. Защото Приап покровителства както мъжествеността и оплождащата сила при хората, така и оплождащата сила на земята - дейностите, свързани със земеделие, скотовъдство, пчеларство. Той обаче покровителства и моряците и риболовците, така че има кореспонденция с бог Посейдон, смята Недев.Този надпис засега е единствен от всички намирани досега фалоси и именно той дава основание да се смята, че в древна Аполония е имало култ към бог Приап – бога на плодородието и чувствените наслади.

Последвайте канала на

Novini.bg
7883 4

Коментари 4

Добави коментар
иван

2013.08.04 | 12:19

4
Последните години единственото положително с което се свързва България навън е археологическите открития. Браво! Копайте здраво има още много места за проучване. пп. На иманярите ръчичките им да изсъхнат дето за 100 лева са готови да отнемат хляба на хиляди българи за години напред!
Гейко Бориосв

2013.05.03 | 16:06

3
Боко Тиквата може да си ги пъха в ануса! Той има голям опит в това!
бати панчо

2013.04.09 | 16:00

2
nihil nil sub sole/нищо ново под сльнцето/-и едно време е имало богати мьже дето не им става и техните жени дето трябвало да си сложат нещо голямо и твьрдо.Вьв варна археологическия е пьлен с такива артефакти.даже старото божество на варна/одесос/- бога на плодородието -дарзалас е с голям фалос на статуетките в музея.

2013.01.17 | 14:56

1
туркинята примитивна отново ще те изритам Не смятам че имаш място тук

Добави коментар

Водещи новини