Йордан Лечков Янков е известен български футболист. Роден на 9 юли 1967 година в град Стралджа. Основното си образование завършва в VІІ ОУ „Панайот Хитов“ в Сливен, а средното — в СПТУ по машиностроене, специалност „Цифрово програмно управление“.
Още на 10 години започва да тренира организирано футбол. Първите си стъпки прави във ФК Сливен под ръководството на треньора Боян Кирчев. Дебютът му в професионалния футбол е на 18 години. Тогава влиза в първия състав на ФК Сливен, с който през 1990 г. става носител на Купата на България. Година по-късно, през 1991 г., преминава в редиците на ЦСКА и става шампион на България през 1992 година, бронзов медалист и финалист за купата на страната през 2002 г. В евротурнирите има 12 мача и 1 гол (2 мача за Сливен в КНК и 10 мача с 1 гол за ЦСКА в турнира за купата на УЕФА).
Притежава отлична техника, дрибъл, пас и точен поразяващ удар. През есента на 1992 г. облича фланелката на немския отбор от град Хамбург Хамбургер Шпортферайн и става първият българин, който се е наложил в Бундеслигата. През 1993 г. е определен за най-добър халф в Бундеслигата. В Хамбургер Шпортферайн Лечков остава 4 години. През този период е и най-големият му успех, който постига заедно с националния отбор по футбол на България (дебютирал е на 11 октомври 1989 г. срещу Гърция във Варна). През 1994 година на Световното първенство по футбол в Съединените щати става бронзов медалист и едно от „златните момчета“ на България (играе в 7 мача и вкарва 2 гола срещу Гърция и на четвъртфинала срещу Германия). Особено запомнящ се е голът му срещу Бундестима след диагонален пас на Златко Янков и красив плонж на Лечков. Именно този гол донася победата на нашите момчета и ги класира на полуфинала срещу Италия. След това участва и на Европейското първенство през 1996 г. в Англия (играе 3 мача). Общо е изиграл 45 мача и е вкарал 5 гола. Последният му мач е на 10 март 1998 срещу Аржентина (0:2) в Буенос Айрес.
Заради високите успехи заедно с целия национален отбор е награден с орден Стара планина от президента на България Желю Желев. Почетен гражданин е на Сливен. След приключването на престоя му в Хамбургер Шпортферайн през 1996 г. Лечков преминава във френския футболен отбор Олимпик Марсилия, където престоява 1 година. После облича фланелката на Бешикташ, Турция, където остава до пролетта на 1998 г. С това слага край на футболната си кариера и се отдава на развитието на бизнеса в родния си град Сливен.
На 22 юни 1998 г. открива хотелски комплекс „Империа“ в града на Сините камъни. През 2000 г. се ангажира с футболните дела на Общински футболен клуб Сливен, на който в момента е президент и въобще с развитието на спорта в града. През 2001 г. той се връща в ЦСКА. Там играе до лятото на 2002 г., след което става играещ треньор на ФК Сливен. Председател е на инициативно сдружение „Хаджи Димитър“-Сливен, което е насочено към подпомагане на обществено-културния живот на Сливен.
През 2005 г. за вицепрезидент на Българския футболен съюз. След дълго отсъствие от футболния елит през пролетта на 2008 г. ФК Сливен се завръща в А група, което едва ли би се получило, ако Йордан Лечков не бе начело на тима от града на Сините камъни.
През 2003 г. е избран за кмет на Сливен, а през 2007 г. е преизбран за втори мандат.
Бившият футболист е отстранен от кметския пост на 21 април 2010 г., поради седем обвинения за престъпления, сред които: злоупотреба със служебно положение, подготвяне на официален документ с фалшиви данни, търговия с влияние и т.н.
Въпреки сериозните обвинения обаче, в края на юни Апелативният съд в Бургас възстановява Йордан Лечков на поста.
През август 2010 делото по воденото досъдебно производство срещу кмета на Сливен е върнато от Върховната касационна прокуратура отново в Окръжната прокуратура.
Йордан Лечков е женен и има двама синове.