Фейсбук снесъл на властите ни информация за двама българи

  • 29 април 2016 20:23

  • 16514
  • 1
Фейсбук снесъл на властите ни информация за двама българи
©

В своя нов Доклад за прозрачността социалната мрежа Facebook разкрива, че през 2015 г. е получила две искания от властите в България за разкриване на данните на потребители. И двете искания са били през първата половина на годината и са били изпълнени от социалната мрежа. 

Почти две трети от заявките за данни, които получава от световните правителства, включват т. нар. "заповед за мълчание". Това означава, че те включват директиви за неразгласяване, които пречат на компанията да съобщи на потребителя за искането.

За първи път Facebook разкрива тази статистика, благодарение на последните промени в законите в САЩ, които позволяват на социалната мрежа да направи това. Що се отнася до премахването на тази "заповед за мълчание", съдилищата в момента водят битка по темата с технологичните компании, като Microsoft е един от ключовите играчи.

Компанията заяви, че такава заповед не само нарушава Първата поправка на конституцията на САЩ, но и четвъртата, която гарантира правата на гражданите да бъдат уведомявани, когато държавни органи търсят или изземват тяхна собственост, предава Cnet.

Facebook отбелязва в доклада си, че исканията за данни са се повишили с 13% през втората половина на 2015 г. от 41 214 до 46 763 и че броят на постингите, които са били цензурирани заради местни закони, също се е увеличил.

Част от причината за това почти изцяло се дължи на снимка, свързана с терористичните атаки в Париж. За изображението се твърди, че нарушава френските закони за защита на човешкото достойнство и следователно достъпът до снимката е ограничен само във Франция поради искане от френското правителство, пише Dnes.bg.

Социалната мрежа потвърди, че тя не предоставя на правителствата "задна врата" или пряк достъп до данните на хората и че всяко искане се проверява, за да се види дали е необходимо и оправдано.

"Ние ще продължим да работим с партньори в индустрията и гражданското общество, за да накараме правителствата в целия свят да реформират наблюдението по начин, който да защитава безопасността и сигурността на гражданите при зачитане на техните права и свободи", отбелязва компанията.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
16514 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2016.04.29 | 21:21

1
да бе да

Добави коментар

Водещи новини