-
21 февруари 2013 21:09
- 1152
- 0
Наричат го Мидуей. Напълно оправдано. Атолът се надига от водите в северната част на Тихия океан, точно по средата на пътя между Калифорния и Япония, на две хиляди морски мили от най-близкия континент. И едва на 13 метра над морското равнище в най-високата си точка.
Открит е през 1859-та. Историята е оставила върху него отпечатъка на Втората световна, Корейската и Виетнамската война. Парчето вулканична земя с обща площ шест квадратни километра е било американска военноморска база и тихоокеанска телефонна станция. Днес двата острова и лагуната край тях са национален резерват.
И преди, и сега, районът е предпочитан от величествените албатроси - като място за почивка и за гнездене. Птиците са свикнали с присъствието на малкото хора, които живеят в района. Те не се смущават от присъствието на фотографите.
Само че красивите гледки, пърхащите криле и многообразието на птичите песни не са единственото, което изпълва обективите на камерите и фотоапаратите, разказва БНТ. Промишленият отпечатък е стигнал чак дотук с океанските течения и вълните. Пластмасова напаст, маскирана като храна. Тя превръща албатросите в още по-застрашен вид, отколкото са. Убива и едри птици, и техните малки.
Капачки, парчета от химикалки, детски играчки, всевъзможни опаковки, останки от съдове. Пластмасови отпадъци, произведени и захвърлени от човека, се носят из тихоокеанските води. Постепенно те се покриват с дребни организми и яйца и се превръщат в апетитни хапки за морските птици. Албатросите ги поглъщат или хранят с тях малките си. Само че никой стомашен сок не може да разгради пластмасата. Тя се натрупва и убива. Бавно и мъчително.
Имаме ли силата и смелостта да спрем това? Да променим дребните си навици? Да повлияем на бъдещето? Болезненото послание на птиците кара фотографa Крис Джордън и малкият му екип да зададат тези въпроси във филма, посветен на Мидуей и неговия красив, но силно наранен свят. Средствата за снимките са събирани години наред, само от дарения на отделни хора. Скоро филмът ще бъде завършен. А какво ще бъде продължението му, зависи не толкова от Крис Джордън и екипа му, колкото от всички хора в света, където правилата на консумацията се преплитат със законите на природата.
Последвайте канала на
Свързани новини
Челси катастрофира у дома за радост на Ливърпул
Завършиха следващите четири мача от програмата на "Боксинг Дей"
Пропусната дузпа от Холанд удължи мъките на Манчестър Сити
Съставите на Уулвс и Ман Юнайтед
Годината на Лудогорец - обзорът на Sportal.bg
„Вабанк“: Трябваше ли Левски да се раздели с Генчев?
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Eрол Мюмюн (ДПС Ново Начало) : Време е вече за единение
26 декември 202418:16
Мъж загина в Перник заради взрив на газова бутилка на автомобил
26 декември 202417:07
След удар на автомобил в дърво. Две жени са откарани в шуменска болница
26 декември 202416:28
Пребитият в Бургас шофьор на автобус е на системи
26 декември 202416:48
Българин загина при катастрофа с линейка в Италия на Бъдни вечер
26 декември 202414:42
Министър в Скопие: Промени в конституцията ни ще има, когато сме сигурни, че България няма да наложи вето
26 декември 202417:47
Очевидец на катастрофата в Казахстан: Видяхме я със собствените си очи, донесохме кран, за да помогнем
26 декември 202414:22
Откриха новородено бебе, изхвърлено в контейнер до Барселона
26 декември 202415:11
2 напитки пазят от рак, пийте ги често
26 декември 202415:17