НС прие на второ четене промените в Закона за Европейската заповед за разследване

  • 10 април 2024 12:50

  • 303
  • 1
НС прие на второ четене промените в Закона за Европейската заповед за разследване
© Булфото (архив)

Депутатите приеха на второ четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за Европейската заповед за разследване.

Според приетите текстове лицата, чиито лични или имуществени права са пряко и непосредствено засегнати от изпълнението на Европейската заповед за разследване могат да обжалват материалноправните основания за нейното издаване в 14-дневен срок от датата на узнаване за извършване на действието по разследване или съдебното следствено действие пред съответния първоинстанционен съд, когато заповедта е издадена в досъдебното производство, и пред съда, който я е издал - в съдебното производство.

Предвижда се частната жалба да се подава чрез съответния прокурор в досъдебното производство или съответния съд - в съдебното производство, издал Европейската заповед за разследване.

Според приетите разпоредби съдът разглежда жалбата в 7-дневен срок от постъпването ѝ в закрито заседание и се произнася по законосъобразността, необходимостта и пропорционалността на издадената Европейска заповед за разследване с определение, което е окончателно. Когато съдът отмени Европейската заповед за разследване, компетентният орган уведомява за това изпълняващата държава.

В мотивите към законопроекта се посочва, че с предложените промени ще бъде преодоляна практическата невъзможност български съдебни органи да издават или изпълняват Европейска заповед за разследване като инструмент на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси.  

НС прие на първо четене промени в Закона за Европейската заповед за разследване

Петър Петров заяви, че парламентарната група на "Възраждане" ще подкрепи създаването на въпросните правни инструменти, но ги смята за неработещи. Той се обърна към бившия министър на правосъдието, от днес народен представител от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ - доц. Атанас Славов. Петър Петров предостави на Атанас Славов формуляр на разпечатана европейска заповед за разследване и обясни, че лицата, чиито лични или имуществени права са засегнати, могат да обжалват материално правните основания за издаването ѝ, но не и самата заповед.  Как разчитате успешно да обжалвам, като не съм запознат с материално правните основания, попита депутатът. Не може едната страна - прокурорът, да има право да се запознае с материално правните основания и да издаде тази заповед за разследване, а страната, чиито права са засегнати, да няма право да ги види, за да ги обжалва. 

Атанас Славов от ПП-ДБ отговори, че с приемането на законопроекта се изпълняват ангажименти на страната по транспониране на европейско право и се гарантира правото на защита на лицата, предаде БТА. Той посочи, че в написването на промените е участвала широка представителна работна група с участието на  хабилитирани преподаватели по правни науки от Софийския университет и от други университети. Става дума за много опитни юристи, има участие на върховни съдии, каза Славов и призова да не се подценява работата им. 

Никой не проявява неуважение към представителите на работната група, разбирам, че са участвали съдии и прокурори, но за съжаление на тях няма да им се налага да обжалват въпросната европейска заповед за разследване, посочи Петров и добави, че не е редно да се създава неравноправност между страните, които участват в наказателния процес.

Той направи редакционни поправки, с които изрично се записва, че по отношение на обжалването се прилагат разпоредбите от НПК, но те бяха отхвърлени. Преди да бъдат окончателно отхвърлени от пленарната зала, депутатът Гроздан Караджов от "Има такъв народ" поиска да бъдат прегласувани.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
303 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 05:00

1
❤️ Г­­о­р­е­­­щ­­­и­­ ­м­­о­­м­и­­­ч­­е­­т­­а­­­ ­в­­­и­­­ ­­о­­­ч­­а­­­к­­в­а­­т ­-­­­ X­­1­­8­.­­F­U­­­N

Добави коментар

Водещи новини