-
12 май 2023 10:20
- 1271
- 2
Кандидат-премиерът на ГЕРБ-СДС Мария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова ще се срещне днес с "Продължаваме промяната – Демократична България". Това е втори опит, след като представители на втората политическа сила не се явиха на разговори вчера заради отсъствието на двама от лидерите - Кирил Петков и Асен Василев.
Несъстоялата се среща вчера предизвика размяна на упреци между първите две политически сили.
В интервюто с изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл", Първан Симеонов в предаването “Нашият ден“, бяха засегнати важни въпроси относно политическата обстановка в България. Симеонов отбеляза, че в момента двете главни политически сили - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ - са разделени. Въпреки усилията за преговори и компромиси, политическата ситуация в България остава разделена и сложна.
"Раздвоени са и двете политически сили и Борисов, и Петков, Василев, Иванов са наясно, че не е много добра идея да правят кабинет в този момент и при тази конфигурация, защото не се вижда престижна опция. В същото време са наясно, че на хората им се иска някакво облекчение на политическата криза", заяви Симеонов в ефира на предаването.
Той обсъди в предаването и кандидатурата на Мария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова за позицията на премиер, отбелязвайки, че това е стратегически ход:
“Кандидатурата на Мария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова явно е премислен ход, защото се вижда, че Корнелия Нинова приема сериозно тази възможност. От друга страна, ако аз или вие сме Борисов, дали бихме направили кабинет с ДПС и БСП и да оставим основните си опоненти ПП и ДБ да са в опозиция. Ами, ако сме на мястото на ПП и ДБ, може би също бихме искали да съставим кабинет, защото се вижда, че това е добре за страната. Съставим ли кабинет с ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в обаче започваме да приключваме“, твърди той в интервю за БНР.
По думите на Симеонов, отвън, за западните партньори, това ще изглежда като евроатлантическо и логично решение.
“Изглежда добре, но сме го гледали много пъти, криенето зад някого. Борисов продължава да смята, че може да прави същите номера“, казва Симеонов.
Според Симеонов едно от най-зрелите политически поведения на терена е това на “Демократична България“, защото политиката има много компоненти, като “игра, оцеляване и ходове напред".
“Да, зряло е в момента да направиш правителство от гледна точка на наличието на Плана за възстановяване, но има ли после политическия терен, за да изпълниш дългосрочните си задачи“, пита той.
По думите му в момента партиите се фокусират главно върху подготовката за предстоящите местни избори през есента. Симеонов подчерта също, че за “политическите партии не е толкова лошо, ако отговорността се носи от други, като в случая от президента Радев“.
Симеонов посочи още, че в политическия процес в България от 2020 година насам има много противопоставяне, което отблъсква политиките на преден план, замествайки ги с фокус върху личности и различни интереси. Според него това е причинило загубата на значителна част от постиженията, които България е спечелила в последните години, включително и перспективата за еврозоната.
В предаването Първан Симеонов коментира и посещението на 42-ия президент на САЩ, Бил Клинтън, в България. Клинтън обърна внимание на младите хора и ги призовава да не се страхуват да участват в политиката. Въпреки това, Симеонов коментира, че същият призив може да се отправи и към политическата система в САЩ, “където двама души на солидна възраст се канят да кандидатират за президенти“.
Според него интересът на младите хора в България към политиката е изключително нисък.
“Извън шегата, интересът на младите в Българи към политиката наистина е ужасно нисък. Това е клише, но издава симптом, който Клинтън е видял отвън – отчуждението на гражданите от политиката“, посочва той.
Според Симонов доверието в Европейския съюз също започва да намалява, което отразява факта, че “започваме да проектираме своите проблеми върху други“. Възникват политически играчи, които се възползват от това и развиват кампания върху тази тема.
“Появяват се и поколения, които не помнят прехода и не осъзнават колко голямо усилие е било за България да бъде в ЕС“, предупреждава той в края на интервюто.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
Добави2023.05.12 | 10:52
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2023.05.12 | 12:46