-
21 април 2023 13:50
- 482
- 1
В момента в Европейския парламент (ЕП) работим върху Закона за изкуствения интелект - регламент, предназначен да подкрепя разработването и навлизането на надежден, ориентиран към човека изкуствен интелект в Европа, който в същото време трябва да защити здравето, безопасността и основните права на хората, в съответствие с европейските ценности. Това каза евродепутатът Петър ВитановПетър Витанов е роден на 18 април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София. Владее в лекция, посветена на ползите и заплахите от развитието на изкуствения интелект, след като беше удостоен с почетната титла "Доктор хонорис кауза" на Висшето училище по телекомуникации и пощи.
Витанов посочи, че идеята на законодателството е да регламентира начина, по който ще работи изкуственият интелект, да даде дефиниции, да постави ограничения и да наложи правила. Той каза, че Законът за изкуствения интелект предстои да бъде гласуван в ЕП през юни.
Идеята за технологичен свят, в който машините управляват хората, е любима тема от научно-фантастичните романи от миналия век. През 2023 г. обаче реалността надминава научната фантастика, отбеляза Витанов. Днес животът ни до такава степен е зависим от технологиите, че трудно можем да си го представим без тях, посочи той, като цитира данни, според които през 2023 г. 64,4 процента от хората в света използват интернет, 59,4 процента са потребители на социалните мрежи.
Петър ВитановПетър Витанов е роден на 18 април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София. Владее отбеляза, че ползите и предимствата, които технологиите предоставят в комуникациите, образованието, медицината, научната дейност, транспорта, производството, са неоспорими. Никой не може да отрече, че автоматизацията на процесите, бързата скорост, свързаността и безкрайните технологични възможности ни позволяват да живеем по-лесно, по-интелигентно и да концентрираме усилията си върху важните си задачи, каза Витанов, но добави, че това има и своите негативи.
Разчитайки за всичко на умните технологии, забравяме да тренираме собствения си ум, лишаваме се от физическа активност и губим базови социални умения. Новото поколение деца растат със смартфони и таблети, но все повече страдат от поведенченски разстройства и дефицити в общуването и в способността да учат, да възприемат и обработват информация, изброи той последствия от пристрастяването към технологиите. По думите му това е една от болестите на 21-ви век, срещу която никой не е имунизиран и добави, че това често води до чисто физически симптоми като хронично главоболие, наднормено тегло, влошаване на зрението. Сред други рискове, които крие технологичният прогрес, Витанов посочи онлайн престъпления, злоупотреба с лични данни, дезинформация, пропаганда, влияние върху общественото мнение.
В лекцията си Петър ВитановПетър Витанов е роден на 18 април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София. Владее представи предложенията в ЕП по Закона за изкуствения интелект. Той отбеляза, че е въведен списък с принципи, които системите на изкуствения интелект трябва да спазват - справедливост, отчетност, прозрачност и отговорност, неприкосновеност на личния живот и сигурност, социална полза.
Нашата цел е да регулираме практики, които имат потенциал да причинят значителни вреди на гражданите на ЕС - било то икономически, физически, емоционални или обществени, а не да участваме в семантични или философски дискусии за това какво трябва да се разбира под изкуствен интелект. Фокусът ни е върху въздействието, което такива системи оказват или потенциално биха могли да окажат, каза Витанов.
Сред предложенията са разширяване на списъка на забранените практики, като е взето предвид техният опасен, разрушителен и дискриминационен характер. Системи с изкуствен интелект, за които се предполага, че могат да предскажат дали дадено лице ще извърши престъпление, или системи с изкуствен интелект, за които се твърди, че могат да ви кажат дали дадено лице лъже или какво точно е емоционалното му състояние - няма доказателства, че подобни системи биха могли дори теоретично да работят, освен в холивудски филм, даде пример Витанов.
Той отбеляза и предложената забрана на т.нар. "social scoring" - наблюдение, оценка, категоризиране на хората, с цел да получат рейтинг, подобен на кредитния, такава вече функционира в Китай. Ние обаче вярваме, че хората са нещо повече от куп числа и рискът от дискриминация е изключително висок. Затова предложихме забраната да важи и за частните компании, каза Витанов. Той посочи и разширяването на забраната за дистанционна биометрична идентификация. Дали тя се извършва в реално време или няколко часа по-късно, няма голямо значение за защитата на основните права. Същото важи и за местата, където би могла да се използва такава идентификация - тя трябва да бъде забранена както в публично, така и в частно достъпните пространства, а също и в онлайн пространството, отбеляза Витанов и добави, че техническите неточности на такъв изкуствен интелект могат да доведат до необективни резултати и да повлекат след себе си дискриминационни ефекти.
В лекцията си Петър ВитановПетър Витанов е роден на 18 април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София. Владее отбеляза и инициативата, в която участва заедно с още 12 евродепутати, които излязоха с призив към американския президент Джо Байдън, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и членовете на Европейския парламент. С призива те подкрепят искането на световни учени за шестмесечен мораториум над развитието на изкуствения интелект и настояват за среща на високо ниво между САЩ и Европа, на която да се обсъдят предизвикателствата около разработването, контрола и внедряването на мощен изкуствен интелект. Призивът им е свързан с изпреварващите действия на технологичните компании и рисковете за човешките права.
Да бъдем внимателни, когато използваме изкуствения интелект и да не спираме да развиваме естествения. Шансът да спечелим от това е много по-голям от риска да загубим, каза още в лекцията си Петър ВитановПетър Витанов е роден на 18 април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София. Владее.
Последвайте канала на
Свързани новини
Петър Витанов и още 12 евродепутати с призив към Джо Байдън и Фон дер Лайен за изкуствения интелект
18 април 202315:05
Как да отгледаш 18% търтеи
11 април 202315:46
Петър Витанов с горещ коментар за резултатите на БСП на изборите
10 април 202307:48
Петър Витанов вече е член на Германската социалдемократическа партия, убеден е и в реабилитацията си в БСП
08 април 202315:28
Петър Витанов: Обратното броене за БСП отдавна започна
07 април 202313:14
Евродепутати от БСП: Всяка форма на колаборация с ГЕРБ е недопустима
10 май 202320:21
Петър Витанов с апел към двама еврокомисари
26 април 202313:34
Ботев 1:0 Лудогорец, ранен гол за "канарчетата"
Основна трансферна цел на Левски създава големи главоболия на Берое, сагата засяга лиценза на “заралии”
Голмайсторът на efbet Лига с любопитен трансфер, ето каква сума ще получи клубът му
Годината на ЦСКА - София - обзорът на Sportal.bg
30 години от "Златната топка" на Христо Стоичков: 30 факти за нея
Карлос Насар със "Спортен Икар" на годината
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нуждата от редовно правителство с пълен мандат обедини ГЕРБ-СДС и ИТН
19 декември 202415:26
Главчев: Зеленски прояви пълно разбиране, ще подпишем, когато България е готова
19 декември 202415:37
Генералният секретар на НАТО пристигна на учебния полигон „Ново село”
19 декември 202417:14
Подлагат на детектор на лъжата близки и роднини на изчезналия Николай
19 декември 202416:23
Водещите новини! Искани имунитети; близо ли сме до кабинет и ще се случи ли споразумението с Украйна? (и още…)
19 декември 202413:35
Вдигнаха таксите в Медицинския университет във Варна с 2500 лева
19 декември 202416:30
Зеленски: Тръмп и ЕС могат да спрат Путин в Украйна
19 декември 202416:53
Накараха деца да гледат пресконференцията на Владимир Путин
19 декември 202416:42
Синоптици отсякоха: Такова чудо по Коледа не е било от 10 години
19 декември 202415:23
2023.04.21 | 14:52