-
27 ноември 2020 15:49
- 426
- 7
Важно е да изградим доверие в технологиите и, за да съществува това доверие, ни трябват правилни стандарти, предпазни мерки за системите, етичен кодекс за хората, които ги конструират и ги използват. Това заяви евродепутатът Ева МайделЕва Майдел е български евродепутат от ГЕРБ. Родена е на 26 януари 1986. Завършила е бакалавър по (ЕНП), член на комисиите на ЕП по промишленост, изследвания и енергетика и на специалната комисия по въпросите на изкуствения интелект в цифровата ера, по време на уебинар "Изкуствен интелект: възможности, предизвикателства и етика" с участието на евродепутати и експерти, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България, предаде БТА.
Трябва да имаме много надеждни системи за изкуствен интелект, гражданите не могат да видят пълния потенциал на една технология, ако ѝ нямат доверие, коментира Майдел. По думите ѝ е важно да се даде възможност на иновациите да се случват, но и да бъдем предпазени, когато има определени рискове. Майдел отбеляза, че специалната комисия има възможност да проучи и предизвикателствата, и рисковете, и възможностите, да се консултира с всички заинтересовани страни за краткосрочните и дългосрочите цели на изкуствения интелект, като накрая ще излезе с финален доклад с препоръки.
Тя подчерта, че хората решават за какви цели се използва изкуственият интелект и посочи, че той може да е изключително приобщаващ - например гласовите асистенти, които помагат на хората с увредено зрение да използват смартфоните. Затова трябва да се създаде тази рамка, за да може развитието да бъде градивно, посочи Майдел.
Евродепутатът отбеляза като приоритет това повече предприятия да имат възможност са се възползват от огромния обем от индустриални данни, за да им помогне да растат, да правят нови продукти, да оптимизират своите производства. Тя коментира още, че в България има добре развит ай ти сектор, който се ангажира да увеличава дигиталните умения на обществото, и посочи, че и в образователната система часът по компютърна грамотност не трябва да се ограничава само до това как се използват уърд и ексел, а да се разшири и до теми като какво означават данните и изкуственият интелект.
Ясмина Якимова, пресаташе в ЕП, припомни, че се очаква в началото на следващата година ЕК да представи законодателно предложение за изкуствен интелект, като подходът е ориентиран към човека и към зачитането на европейските цености и принципи. От началото на мандата на новата ЕК се говори много за цифровата трансфорация и това е един от приоритетите на ЕС, отбеляза тя. Европейският подход се основава на три основни стълба - технологии, които са от полза на европейските граждани, развиване на технологии в полза на предприятията и технологии в полза на околната среда и демокрацията. Смята се, че надеждният изкуствен интелект може да донесе много ползи и в здравното обслужване, за безопасен и чист транспорт, за по-евтина и устойчива енергия, да помогне на индустрията. Якимова отбеляза, че социалното и икономическо пространство ще бъде много променено. В същото време характеристиките на изкуствения интелект, включително оперативната непрозрачност и частично автономно поведение, водят до нови потенциални рискове, това развитие поражда етични и правни въпроси и законодателите на ЕС търсят начин да насърчат и регулират изкуствения интелект, коментира тя.
Якимова припомни, че на 20 октомври ЕП е приел три доклада, два от които законодателни, които очертават как ЕС може да регламентира изкуствения интелект, така че да се насърчат иновациите, да се наложат етични и правни стандарти и да определи правата върху интелектуалната собственост. Първият доклад се отнася до етичните принципи и правните задължения при разработването и използването на изкуствен интелект - винаги да има човешки надзор, безопасност, да се гарантира недискриминацията и избягването на предразсъдъци, защита на основни права. Вторият доклад е за носенето на отговорност при причинени вреди от изкуствен интелект, като се призовава за нова, ориентирана към бъдещето, правна рамка. Сред предложенията са операторите да бъдат лицата, които да се държат отговорни в случаи на вреди, нанесени от такива технологии, както и да има застраховка за такива технологии, които използват изкуствен интелект, за гарантиране на допълнителна защита. Третият доклад, който не е законодателен, обръща внимание на правата върху интелектуалната собственост, включително и разграничение между творби, създадени от хора с помощта на изкуствен интелект и на такива, създадени само от изкуствен интелект.
Джеймс Ийгър, старши консултант в Центъра за стратегии и услуги за оценка на въздействието, коментира възможностите и големия диапазон от възможни приложения на изкуствения интелект на различни нива. Ползите за фирмите например могат да бъдат както по отношение на ефикасността, в икономически план, по отношение на клиентите и на работниците. В макроикономически план ползите могат да се наблюдават по отношение на продуктивност, иновации, растеж, създаване на работни места. В по-голям мащаб има големи възможности в области като здравеопазване и околна среда. Той очерта и някои от предизвикателствата, свързани с използването на изкуствен интелект, като например изчезване или адаптиране на някои от професиите, както и етични и правни предизвикателства, свързани със сигурността, личния живот, прозрачност, дискриминация, отговорност и др.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ева Майдел разговаря с Фон дер Лайен
18 ноември 202013:27
Ева Майдел: С избора на Байдън очакванията са за рестартиране на взаимоотношенията ЕС-САЩ
13 ноември 202010:57
Ева Майдел: Aко намалим бюджета на ЕС за наука и иновации, ще е историческа грешка
06 ноември 202013:35
Ева Майдел: В Европа ще бъдем по-обединени след кризата
31 октомври 202012:10
Ева Майдел за коронавируса: Не можем да преодолеем общ проблем поотделно
30 октомври 202011:29
Ева Майдел: Настояваме за повече европейски политики и средства за образование
27 октомври 202017:25
"Епъл" представи по-бързи таблети и устройства за намиране на изгубени вещи
21 април 202106:27
Ева Майдел: Конференцията за бъдещето на Европа започва през май
10 март 202115:55
Ева Майдел: Нито една европейска или национална политика за околната среда не може да се реализира без съдействието на местната власт
25 февруари 202117:16
Джанлоренцо Бленджини: Голямата цел Лос Анджелис 2028 е изпълнима
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
Коментари 7
Добави2020.11.28 | 15:09
2020.11.27 | 16:11
2020.11.27 | 19:58
2020.11.27 | 16:34
2020.11.27 | 16:54
2020.11.27 | 19:56
Добави коментар
Водещи новини
ГЕРБ: Лидерска среща - само за кабинет, Митов вече бил на "Кърниградска", ПП-ДБ искали да легитимират пред Запада управление с "Възраждане"
25 ноември 202411:59
Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело - Пеевски трябва да участва във властта
25 ноември 202410:56
"ПП-ДБ води символична битка за първото място": Има ли шансове за редовно правителство?
25 ноември 202412:58
Дончева: Ако същите „лавандулки“ се борят с Пеевски с една декларация за санитарен кордон, тя няма да свърши работа на никого
25 ноември 202413:10
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Водещите новини! Брутално нападение и насилие в столичен мол: 10 младежи с качулки бият служител – направил им забележка (и още…)
25 ноември 202413:17
Жена вилня в заведение в Пловдив, удари полицай
25 ноември 202412:21
Ето кои са 4-те най-безопасни държави в случай на Трета световна война
25 ноември 202412:09
През 1979 г. той намира тялото на момиче в снега: 45 години по-късно ДНК показва, че е убиецът
25 ноември 202411:15
2021.04.21 | 06:36