Екатерина Захариева разговаря с унгарския си колега

  • 19 октомври 2020 17:06

  • 500
  • 2
Екатерина Захариева разговаря с унгарския си колега
© МВнР

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на обсъди със своя унгарски колега - министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто, широк кръг въпроси от двустранния и европейския дневен ред, включително енергетиката, миграцията и европейската интеграция на Западните Балкани, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на е на официално посещение в Будапеща по повод Деня на българо-унгарското приятелство и 100 години от установяването на дипломатически отношения между двете държави.

Започна официалното посещение на вицепремиера Екатерина Захариева в Унгария

По време на визитата една от основните теми бе енергийната сигурност на Централна и Източна Европа. “Енергийните проекти на българското правителство целят диверсификация на източниците и маршрутите. „Балкански поток“ е български проект, който се изпълнява по европейските правила. Заедно с интерконектора с Гърция те ще дадат възможност на българските домакинства и на тези от целия регион, включително унгарските, да се снабдяват с газ от целия свят”, каза външният ни министър. За Унгария е изключително важно изграждането на газовия хъб “Балкан” и „Балкански поток“, включително интерконектора с Гърция и терминала за втечнен газ в Александруполис, заяви министър Сиярто: “Искаме диверсификация, а България ще ни осигури това през своя територия." Всички енергийни проекти у нас се изграждат стриктно по европейските правила и нямат никакво забавяне, каза българският първи дипломат.

Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на отбеляза колко е било важно осигуряването на “зелен коридор” за българските граждани и за бизнеса в началото на първата вълна от коронавируса, когато европейските сухопътни граници бяха внезапно затворени.   Трябва да работим заедно, за да избегнем второ затваряне, тъй като икономиките ни няма да издържат, добави тя, а Сиярто се съгласи с думите й.

“България винаги е разглеждала Унгария като свой дългогодишен приятел не само заради географската ни близост, но и заради споделените ценности и мироглед, които изповядваме, като партньори в европейското семейство и НАТО - заяви министър Захариева. - Днес българското малцинство е едно от официално признатите в Унгария, като искам да изразя своята искрена благодарност към унгарската държава за грижите и топлото отношение, които винаги е проявявала към българите тук.”

“Българската общност в Унгария има огромен принос към нашето общество, представена е и в парламента. Радвам се, че днес отбелязваме Деня на българо-унгарското правителство. Правителството подпомага редовно вашата общност, включително финансово”, каза министър Сиярто. Той изтъкна, че е изключително радостен че Банка ДСК, част от ОТП груп , е една от най-големите банки в страната, и че унгарската нискотарифна компания разширява базата си в София и увеличава обслужваните дестинации от България въпреки кризата с коронавируса. Унгария отпуска и 140 млн. евро кредитна линия за съвместни бизнес проекти. Двамата министри подписаха Меморандум за разбирателство в областта на международното сътрудничество за развитие между МВнР на България и Министерството на външните работи и търговията на Унгария.

По-късно Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на награди със Златен почетен знак на МВнР изтъкнати българи, живеещи в Унгария и допринесли за развитието на отношенията ни.  Това са г-н Димитър Танев, председател на Българското дружество в Унгария, г-н Симеон Варга, член на унгарския Парламент и застъпник на българското малцинство, г-н Ганчо Мусев, председател на българското републиканско самоуправление в Унгария, г-жа Светла Кьосева, дългогодишен директор на училището за български език в Будапеща, и г-н Михаил Кочич, ръководител и преподавател на катедра славянистика в университета в Сегед.

Българският външен министри откри и изложба на открито, представяща буквите от българската азбука, които са изработени под формата на пейки. Изложбата вече гостува в Париж, Рабат и Берлин. “Надявам се експозицията да обогати представите на унгарската общественост за България, нейната култура и история”, каза Захариева.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
500 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
баце

2020.10.19 | 17:33

1
П ВнМ П
da

2020.10.19 | 17:45

2
да се учат от унгария тия гробари прости

Добави коментар

Водещи новини