-
07 декември 2018 10:06
- 1791
- 5
Процедурата по избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" трябва да приключи в рамките на една година. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова Теменужка Петкова е министър на енергетиката. Родена е на 18 януари 1967 г. Магистър по по време на изслушването си в парламента за АЕЦ "Белене".
Петкова заяви, че процедурата за стратегически инвеститор за реализацията на АЕЦ "Белене" е разработена, както парламентът е възложил.
В процедурата ще бъде дадена възможност за участие на друг вид инвеститори, които желаят да придобият миноритарен дял или индустриални консуматори, които желаят да сключат договор за изкупуване на електроенергията от АЕЦ. В хода на реализацията на АЕЦ "Белене" трябва да бъдат изключени всякакви промени в дизайна на проекта по отношение на безопасността. Централата трябва да бъде реализирана с наличното оборудване, каза енергийният министър.
Сред условията са българската страна да има правото на блокираща квота, и българските и местни компании да могат да участват в реализацията на проекта. Прегледът и оценката на представен финансов модел ще бъде сред темите, по които ще бъдат водени преговори. Смятаме, че е важно предложената цена за изграждане на проекта да бъде под 9 млрд. лв. такова предложение Комисията ще оцени най-високо, допълни още Петкова, като уточни, че ще бъде оценено високо оператор на новата атомна централа да бъде АЕЦ "Козлодуй".
Смятаме, че това са важни елементи от реализацията на такъв проект. Смятаме, че тези параметри трябва да бъдат оценени най-високо, допълни още министърът. На въпрос от депутата от ПГ на ГЕРБ и председател на Енергийната комисия Делян Добрев кога ще приключи всеки един от етапите, министърът обясни, че процедурата по избор на стратегически инвеститор трябва да приключи в рамките на една година. Нека първо да дадем старт на процедурата и да видим дали този интерес, който беше заявяван, ще бъде потвърден, посочи министър Петкова.
Официален писмен интерес за АЕЦ "Белене" има от корпорации от Китай, Корея и Франция, каза Петкова в отговор на въпрос на народния представител от ПГ на Обединени патриоти Павел Шопов Павел Димитров Шопов е роден в Пловдив. В родния си град завършва гимназия, а през 1981 година за инвеститорския интерес. Интерес са заявили няколко компании. Това е най-голямата китайска държавна и ядрена корпорация CNNC, това е корейската хидро-атомна корпорация и френската компания АРЕВА. Предстои да разберем доколко реален е този интерес, тъй като с обявяването на процедурата, вече ще има официални срокове в рамките, на които те ще могат да го заявят. Така че това ще бъде наистина гаранцията за интереса. До този момент официален писмен интерес има от тези корпорации, заяви енергийният министър.
В отговор на въпрос на народния представител от ПГ на "БСП за България“ Жельо Бойчев дали има необходимост от допълнителна нотификация на проекта, министър Петкова отговори, че когато има проект, който вече е нотифициран от ЕК, страната има ангажимент да нотифицира допълнително измененията на проекта. Тоест, когато стане ясно ще има ли интерес към този проект, ще има ли потенциални инвеститори, то тогава ние сме длъжни да нотифицираме ЕК допълнително, заяви Теменужка Петкова Теменужка Петкова е министър на енергетиката. Родена е на 18 януари 1967 г. Магистър по.
С реализацията на АЕЦ "Белене" не съществува риск за националните ни интереси и инвеститорът да продава електроенергия на дъмпингови цени, каза министърът в отговор на въпрос на народния представител от ПГ на Обединени патриоти, Валери СимеоновВалери Симеонов е заместник министър-председател по икономическата и демографската политика до 16 по какъв начин са защитени националните интереси и дали има опасност инвеститорът да продава електроенергия на дъмпингови цени и да предизвика фалита на АЕЦ "Козлодуй". На първо място, не вярвам да има такъв инвеститор, който да вложи своя ресурс, да вземе кредити и да си позволи да предлага продукцията, която произвежда на дъмпингови цени. От друга страна трябва да е ясно, че този проект се реализира в държава-членка и всеки един потенциален инвеститор трябва да се съобразява изцяло с правилата на ЕС в областта на конкуренцията. "Не виждам смисъл това нещо да се направи, заяви още министър Петкова. По думите ѝ изискване е една атомна електроцентрала да бъде финансово стабилна. Що се отнася до гаранциите какви инвеститори ще бъдат избрани, неслучайно споменах, че българската държава ще участва с блокираща квота, заяви Петкова и посочи, че страната ни ще може да влияе на важните решения.
Последвайте канала на
Свързани новини
Парламентът изслушва енергийния министър за АЕЦ "Белене"
07 декември 201807:34
АЕЦ "Белене" може да бъде изградена за 9 млрд. евро за около 8 години
06 декември 201815:54
Румен Овчаров: Основният проблем на проекта за АЕЦ "Белене" е доверието
30 ноември 201807:47
Теменужка Петкова: Проектът АЕЦ "Белене" не започва от нулата
27 ноември 201817:54
Теменужка Петкова: Има сериозен интерес към проекта АЕЦ "Белене" (видео)
26 ноември 201808:23
Румен Петков: Имаме мандат от ЕК за строителството на АЕЦ „Белене“. Няма необходимост процедурата да се провежда наново
25 ноември 201813:11
Стартира процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене"
11 март 201913:13
Иван Хиновски: „Росатом” винаги е проявявал интерес към АЕЦ „Белене”
04 март 201908:26
Валентин Николов: Проектът "Белене" има бъдеще
05 февруари 201918:47
Неприятна изненада! ФИФА наложи тежко наказание на Ботев (Пловдив)
Уест Хам 0:4 Ливърпул, Александър-Арнолд също се разписа
Какво се случва? И Спартак (Варна) санкциониран от ФИФА
Ювентус 2:1 Фиорентина, Тюрам изненада с втори гол
Ман Сити взе глътка въздух след мъчен успех срещу Лестър
Везенков блести в мач, който трябваше да бъде спечелен по-лесно от Олимпиакос
Коментари 5
Добави2018.12.07 | 11:02
А Кремъл защо не иска централата? Защо!?! Пет пари не дават за българския народ
2018.12.07 | 12:06
наври си соросоидното мнение във джендърския си задник.
2018.12.07 | 11:56
Преценила са руснаците , че ВЕЧЕ не ни трябва АЕЦ. Ще ни светкат лампите , когато грейне слънце или духне ветрец, ако до тогава са останали българи.
2018.12.07 | 10:44
нещо не мога да вдяна. това да не да построиш един блок. нали реакторите са руски. какво ще им свържат жичките и ще тръгнат ли??? тия са абсолютно некомпетентни
Добави коментар
Водещи новини
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места
29 декември 202419:44
Ресторантьори за кризата с тока: Да се вземат мерки да не проваляме и новогодишните празници
29 декември 202420:12
Повреден далекопровод остави Еленско без вода
29 декември 202418:32
Часове преди сухопътния Шенген: Опашки от коли на "Кулата"
29 декември 202419:30
"Това си е геноцид": Блокада и протест срещу безводието в Плевен
29 декември 202420:21
Борисов: Православната църква е една и традиционното вероизповедание в България е източното православие
29 декември 202419:15
Чакъров: Ние сме за редовно правителство, но не какво да е правителство
29 декември 202419:57
Почина легенда на българската естрада
29 декември 202420:31
Обзор 2024. Част I (когато плашеха, че щели да забраняват „Аз съм българче“)
29 декември 202412:00
2018.12.07 | 12:24
Ей големи чукундури българските политици. Съберете малко учени и си я направете сами деа и тъпунгерите ви деа. Малко умни глави има в българия