-
24 април 2015 13:48
- 3729
- 21
България и Румъния застават твърдо зад Сърбия и я подкрепят в присъединяването й към ЕС. Това заявиха премиерите на България и на Румъния Бойко Борисов
Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България.
Роден е на 13 юни 1959 г и Виктор Понта след тристранна среща в Крайова, в която участва и премиерът на Сърбия Александър ВучичАлександър Вучич – сръбски юрист и политик.
Александър Вучич е роден на 5 март 1970 г. в Белград..
Премиерите Борисов, Понта и Вучич се нарекоха "Крайовска група", като Виктор Понта подчерта, че ще работят за просперитета на трите страни. Бих искал днес, в Крайова, да поставим основите на сътрудничество между България, Румъния и Сърбия, и да стане "Групата от Крайова". Ние не се съюзяваме против някого, а се съюзяваме, за да насърчаваме общите интереси на страните, подчерта Понта и добави, че миналото е оставено там, където му е мястото - в миналото. Сега имаме общи интереси и заедно можем да бъдем много по-силни, заяви премиерът на Румъния. По думите му Групата ще е отворена за страните от региона - към Западните Балкани, Молдова, Унгария и други.
Мечтата ми е да видя магистрала Букурещ- София-Белград, заяви министър-председателят Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г. По думите му с премиера Понта са разгледали възможността да бъде затворен кръгът Букурещ - Русе - София - Белград. От другата страна е магистрала "Струма", отбеляза Борисов. По думите му се създава регионален пръстен, който дава възможност да се стигне до Солун, до Бургас, а с магистрала "Марица" ще се стига до Босфора. Паралелно с това се работи и по скоростните жп линии, отбеляза българският премиер. По думите му най-толерираното от Брюксел е така нареченото присъединяване към Европа - трите държави имаме шанса заедно да отстояваме интересите си и да направим тези проекти, защото те са добри първо за нас, после и за цяла Европа. По отношение на подкрепата на България за членството на Сърбия в ЕС, премиерът отбеляза, че не е естествено Сърбия да не е член на ЕС и изрази надежда до 5 години това да бъде факт. Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г е отправил покана към колегите си следващата среща да бъде във Варна, предаде БТА.
Александър ВучичАлександър Вучич – сръбски юрист и политик. Александър Вучич е роден на 5 март 1970 г. в Белград. отбеляза, че до 2016 година ще бъде готова магистралата от Белград през Ниш до границата с България. Министър-председателят Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г каза в отговор на въпрос, че с Виктор Понта са изградили изключително прагматични отношения. Заедно се борихме за Дунав мост 2 и по селските програми, а в момента двете държави имат едни от най-сериозните еврокомисари, така че никаква идеология не тегне върху отношенията ни. По думите му по всяко време, когато трима премиери пожелаят среща и поставят проблем в Брюксел, те ще бъдат чути и от председателя на ЕК и от Съвета. Брюксел толерира такъв тип отношения, отбеляза българският премиер. По думите му хубавото на днешната среща е, че тя не е насочена срещу трети страни. Имаме положителния опит на Вишеградската четворка, а нещата, които предлагаме са в интерес на нашите народи, добави Борисов.
В отговор на друг въпрос премиерът Борисов припомни, че страната ни не е информирана официално за спирането на "Южен поток". И в момента на българските пристанища са тръбите и платформите на "Южен поток", но без да се изпълни Третият енергиен пакет никоя държава членка не може да си позволи строителството. Нямаме нищо против Русия, нищо против проекта, но изискването е ясно, каза Борисов. Всяка една държава ще бъде принудена да спазва Третия енергиен пакет. Той отбеляза още, че е голям радетел на проекта "Набуко", който, по думите му, не пречи на "Южен поток". Ние сме премиери на три страни, които имат нужда от развитие, каза в отговор на въпрос румънският премиер Виктор Понта. По думите му и Вучич, и Борисов са прагматични хора като него. Това са двама души, които правят неща, които внедряват проекти, които успяват да постигат това, което искат, управлявайки страните си, отбеляза домакинът.
Имаме спечелени и загубени изборни битки, а това означава, че сме демократични страни, но и тримата се опитваме да правим това, което е добро за страните си, категоричен беше румънският премиер. Понта каза още: "Сами сме по-слаби. Само заедно ще влезем в Шенген, само заедно ще премахнем Механизма за сътрудничество и оценка, и вярвам също, че с общи усилия на България и Румъния, Сърбия ще успее да финализира по-бързо преговорите за членство". Сръбският премиер Александър ВучичАлександър Вучич – сръбски юрист и политик. Александър Вучич е роден на 5 март 1970 г. в Белград. отбеляза, че изобщо не се интересува от идеологическите конфликти. Не съм губил още избори, но и аз ще загубя. Това не е важно, важно е Сърбия, Румъния и България да печелят.
България и Румъния ще полагат съвместни усилия за присъединяването на двете страни към Шенгенското пространство. За това се разбраха днес вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева и румънският министър на правосъдието Роберт-Мариус Казанчук на двустранна среща в рамките на съвместното заседание на правителствата на България и Румъния в Крайова, съобщиха от пресцентъра на кабинета. На срещата е бил обсъден и Механизмът за сътрудничество и оценка, с който Европейската комисия наблюдава напредъка на двете страни в областта на правосъдието и борбата с корупцията.
Министърът на здравеопазването Петър Москов и румънският му колега Николае Баничою подписаха в румънския град Крайова План за сътрудничество в областта на лекарствената политика и спешната медицинска помощ, съобщи пресцентърът на министерството на здравеопазването. В частта си за системата на спешна медицинска помощ, Планът за сътрудничество предвижда: обмен на информация и документация относно нормативната уредба; обмен на експертиза и ноу-хау, включително и в случаите на бедствия и инциденти, причиняващи значителни поражения; съвместно участие в проекти, финансирани със средства на ЕС, насочени към развитие на спешната медицинска помощ в двете страни; обмен на експерти и обучение на здравни професионалисти - парамедицинския и медицинския персонал; пилотен проект за трансгранични операции при спешни случаи - в района Гюргево - Русе. В сферата на лекарствената политика се предвижда обмен на информация относно политиката за снабдяване и методологиите за ценообразуване на лекарства.
България и Румъния подкрепят засилването на енергийната сигурност в региона. Това е един от основните изводи от срещата на министъра на енергетиката Теменужка Петкова с румънския министър на енергетиката, малките и средните предприятия и бизнес средата Андрей Доминик Джеря. Те се обединиха около становището, че диверсификацията на източниците и маршрутите на природен газ за региона на Югоизточна Европа е приоритет, съобщи пресцентърът на министерството на енергетиката. По думите на министър Петкова реализацията на проекта за изграждане на Вертикален газов коридор Гърция - България - Румъния ще даде достъп на България и Румъния до съществуващите и изграждащите се LNG терминали.В рамките на срещата министър Петкова запозна румънския си колега с напредъка по проекта за интерконектор Гърция - България. По отношение на интерконектора между България и Румъния, министрите бяха категорични, че неговата реализация трябва да е факт до края на 2015 г. Петкова и Джеря обсъдиха и предимството от разработване на местните находища на енергийни ресурси в Черно море. Според министър Джеря бъдещият добив от Черно море ще засили инвеститорския интерес към Румъния и България. Енергийните министри на България и Румъния - Теменужка Петкова Андрей Джеря, и външните министри на двете страни - Даниел Митов и Богдан Ауреску, подписаха и съвместна Декларация за регионално енергийно сътрудничество, информира пресцентърът на министерството на енергетиката. Двете държави приветстват започналото строителство на ТАП като първи стълб на Южния газов коридор, който ще свърже Каспийските и Централно-азиатските енергийни източници с европейския пазар, се казва в документа.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова проведе в Крайова работни срещи с вицепремиера и министър на регионалното развитие и публичната администрация на Румъния Ливиу Драгня и с министъра по европейските фондове Мариус Ника, съобщи пресцентърът на МРРБ. Пред вицепремиера Драгня, министър Павлова изрази задоволството си от сътрудничеството между двете държави, както в контекста на реализираните проекти по Програмите за териториално сътрудничество, така и по Дунавската стратегия. Министър Павлова изрази надежда, на базата на опита, натрупан в миналия програмен период, и "уроците" от него, да бъде подобрена работата и изпълнението на новата програма за трансгранично сътрудничество и да бъдат реализирани максимален брой проекти. По време на срещата румънският министър на регионалното развитие предложи да бъде създаден буферен фонд за финансиране на бенефициенти, в случаи на забавени плащания от страна на ЕК. Според него, по този начин ще се улеснят бенефициентите при изпълнението на проектите. Павлова информира румънския си колега и за приоритетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като даде за пример Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, предприетата реформа във водния сектор у нас и строителството на язовири за питейна вода, реформата в кадастъра. Вицепремиерът Драгня постави акцент върху Програмата за териториално сътрудничество между двете държави и възможността за реализирането на съвместни инициативи по "Дунавската стратегия". Беше обсъден планът "Юнкер" и проектите, с които двете държави кандидатстват за финансиране по него. Двамата министри се договориха да организират среща на техническо ниво между българското и румънското министерство на регионалното развитие, на която да се набележат мерки за финансиране на различни проекти, чрез различни програми. С румънския министър по европейските фондове Мариус Ника министър Павлова коментира възможностите за общи проекти и инициативи чрез фондовете на ЕС, подобряване на усвояемостта на европейските средства от двете държави, в това число и на тези от изтичащия програмен период.
Последвайте канала на
Свързани новини
Очаквайте на живо: Кубрат Пулев в "Гостът на Sportal.bg"
Макс Верстапен отново покори Формула 1, Ръсел с доминанта победа във Вегас
ЦСКА - София и Лудогорец в лют двубой, планина от точки ги дели
Здрав сблъсък в Бистрица между ЦСКА 1948 и Черно море
Светослав Дяков си спомни за победата над Лацио: Това бе един от най-трудните моменти за мен във футбола
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Коментари 21
Добави2016.12.05 | 09:50
2015.04.25 | 14:45
2015.04.25 | 14:45
2015.04.25 | 14:45
2015.04.25 | 10:30
2015.04.25 | 10:19
2015.04.25 | 10:19
2015.04.25 | 10:19
2015.04.25 | 10:18
2015.04.25 | 10:18
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Балабанов разкри ще подкрепи ли ИТН ген. Атанасов за шеф на НС
24 ноември 202409:27
Илхан Кючюк: Длъжни сме да научим уроците си от миналото
24 ноември 202409:50
Тежка катастрофа задръсти АМ "Марица"
24 ноември 202408:55
Тежката катастрофа на „Тракия“: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените
24 ноември 202409:16
Пожар в цех за пелети в Старозагорско
24 ноември 202409:43
Като превенция срещу автокрадците: Какви защити трябва да има колата ни?
24 ноември 202409:11
"Блумбърг": Байдън ударно въоръжава Украйна преди клетвата на Тръмп
24 ноември 202407:47
Ангела Меркел не мисли, че е отговорна за войната на Путин в Украйна
24 ноември 202409:38
Земетресение удари Вранча
24 ноември 202409:34
2016.12.05 | 09:50
2015.04.25 | 10:17