“Уикилийкс”: "Гнилите ябълки" в българските банки

  • 30 юни 2011 16:43

  • 9862
  • 8
“Уикилийкс”: "Гнилите ябълки" в българските банки
©

Представителите на САЩ са докладвали във Вашингтон за няколко “гнили ябълки” сред родните банки.

Това става ясно от грама на бившия посланик Джон Байърли, която бе оповестена от българския представител на “Уикилийкс” – сайтът bivol.bg.

Наблюдаваните внимателно от американците банки са ПИБ, Интернешънъл Асет банк, СИБАНК, Банка ДЗИ, Общинска банка и др. Докладът е от 2006 г. и оценява сравнително добре цялостното състояние на банковата ни система, но подчертава, че тя се дължи предимно на навлизането на чужди банки на пазара.

Посланик Байърли прави обширен преглед на техните акционери и на зараждането на самите финансови институции, без да излага факти, които вече да не са познати на българската публика. Според него най-големият проблем при тях е прането на пари и свързаното с това отпускане на заеми. Той твърди, че въпреки старанията на българското правителство и на надзора на БНБ някои банки избягват по-щателни разследвания. В началото на грамата посланик Байърли нарича образно проблемните банки "гнили ябълки".

На 26 октомври 2005 г. в 9 сутринта на "правителственото трасе" бул. България показно е застрелян банкерът Емил Кюлев. Веднага след убийството, най-високопоставените хора в държавата – вътрешният министър Румен Петков, главният прокурор Никола Филчев и президентът Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в - публично обявиха, че Кюлев е имал "чист" бизнес.

Американският посланик в София Джон Байърли обаче е на друго мнение, защото в същия ден следобед изпраща до Държавния департамент доклад озаглавен: "В София е убит български топ перач на пари". Той дори не споменава името на "топ перача" в заглавието, но в текста прави подробен биографичен и бизнес портрет на Кюлев - бивш полицай, използвал връзките си в службите, за да основе консултантски фирми, след това банкер в съдружие с опасния за националната ни сигурност Майкъл Чорни, получил "сладка сделка" от държавата - правото да обслужва през Росексимбанк плащанията към данъчните, митниците и най-големите данъкоплатци в страната.

Наблюдаваните от американците банки са Първа инвестиционна банка, Интернешънал Асет Банк (наречена "банката на СИК"), СИБАНК, ДЗИ и Софийска общинска банка. Подробният анализ за собствеността и дейността на споменатите банки е направен с твърде прецизни факти, пише bivol.bg.

ПИБ е описана като банка с непрозрачни офшорни собственици, стъпила е единия крак в легалния бизнес, а с другия “в най-тъмните сфери на престъпния свят”. Името на Цеко Минев се свързва както със собствеността на банката, така и с по-голямата част на курорта Банско. Източникът на американците е докладвал, че са констатирани съмнителни транзакции, за които обаче банката е отказала да даде допълнителна информация са сметките и кой стои зад тях. Независимо, че банката имала чужди мениджъри, парите са с български произход, сочи информацията.

Интернешънъл Асет Банк /бившата Първа Източна Международна Банка/ директно е назована “Банката на СИК – една от най-влиятелните групировки на организираната престъпност в България”. Като собственици са спрегнати имената на братя Маргини. Американците имат подозрения и за участието на бивши офицери от ДС, свързани с Маргините, за които се говори, че са близки както до БСП, така и до кръга на Иван Костов.

СИБАНК /бивша Българо-руска инвестиционна банка/. След офшорките, банката е поета от приятелката на Бойко Борисов Цветелина Бориславова в съдружие със Светослав Божилов и исландецът Тор Бьорголфсон. Байърли изказва сериозни притеснения, че банката отпуска целево “лоши кредити”, както и за част от авоарите, “които Борисов вече е прекарал през тази банка”.

Твърде голямо място е отделено на Банка ДЗИ /предишна РосЕксимбанк/. Банката на Мултигруп и убития Емил Кюлев се опитвала да стане “законна организация”. Миналото й е описано, като проблематично, с лоша слава от прикриване на незаконни практики и пране на пари. ДЗИ е била глобена една година преди доклада с 20 000 лв. именно за пране на пари. След смъртта на Кюлев, банката показвала видимо подобрение в стремежа си към справяне със “сенчестата сфера”. Информатор на посолството е докладвал, че от ДЗИ дори докладвали на Агенцията за държавна финансова инспекция за транзакции на “високопоставен член на БСП и близък приятел на тогавашния министър на здравеопазването Радослав Гайдарски”.

Софийска общинска банка е била наблюдавана като интересна за енергийния магнат Ковачки, който е заподозрян и като приближен до “обръчите” на Ахмед ДоганАхмед Доган Ахмед Демир Доган  е роден на 29 март 1954 година в с. Пчеларово, Добрич, но изкарва голяма част от.

Посланикът се концентрира и върху мерките на правителството и правоохранителните органи за пресичане на престъпността на белите якички, чрез по-строг контрол на финансовите транзакции. Като основен нарушител на правилата е посочена банката на покойния Кюлев - ДЗИ Банк. Направено е уточнение, че след смъртта на бизнесмена нарушенията са намалели и банката е по-близо до правия път, но все пак е наивно да се смята, че ДЗИ е напълно реформирана, дори след придобиването й от гръцката Юробанк.

В коментар в края на грамата Байърли препоръчва засилено сътрудничество на американското правителство с българските банкови власти и посещение на високопоставен представител на американското финансово министерство. Целта на сътрудничеството е да се координират по-добре действията на различните финансови агенции с МВР и Прокуратурата.

Според Байърли усилията в България трябва да се насочат към не-банковия финансов сектор и да се работи срещу потенциалното пране на пари чрез даване на заеми.

Последвайте канала на

Десислава Станева
9862 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
Зоро

2011.08.10 | 11:13

4
Колко АВОАРИ ли е прекарал ,през СИбанк "Негово светеишество Б.Борисов"?

2013.08.03 | 15:50

8
На 26 октомври 2005 г. в 9 сутринта на "правителственото трасе" бул. България показно е застрелян банкерът Емил Кюлев. Веднага след убийството, най-високопоставените хора в държавата – вътрешният министър Румен Петков, главният прокурор Никола Филчев и президентът Георги Първанов - публично обявиха, че Кюлев е имал "чист" бизнес. Президента мутра..

2013.08.03 | 15:50

7
На 26 октомври 2005 г. в 9 сутринта на "правителственото трасе" бул. България показно е застрелян банкерът Емил Кюлев. Веднага след убийството, най-високопоставените хора в държавата – вътрешният министър Румен Петков, главният прокурор Никола Филчев и президентът Георги Първанов - публично обявиха, че Кюлев е имал "чист" бизнес. Президента мутра..

2011.07.19 | 20:27

3
Има ощ
ББфен

2011.07.19 | 20:27

2
ЧИСТИ РЪЦЕ, ЧИСТИ ПАРИ, АМА НАААААА....
иван

2013.08.03 | 15:50

6
Тъпи били американците...,я как всичко знаят!Върши си работата Бай Байърли!Ако беше български дипломат-веднага му лепват ДС агент и ще го отзоват!...Да не обиди някой от домакините!Следи Байчо американския експеримент в България и докладва!И другите му колеги съотечественици по света-също!Нали кризата е американски продукт и целия свят им го плаща!!!

2011.08.10 | 11:13

5
противни банки
пепи

2011.07.19 | 20:26

1
Тихо,че да не ти лепнат някое сересенце за дупето.....

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини