Прецизират разпоредбите за броя на паркоместата към новите многофамилни жилищни сгради

  • 14 февруари 2024 17:20

  • 714
  • 2
Прецизират разпоредбите за броя на паркоместата към новите многофамилни жилищни сгради
© pixabay

Достъпни места за паркиране към новите жилищни сгради или към сгради със смесено предназначение с жилища в тях ще се осигуряват, когато в тях има жилища със завишени изисквания за достъпност, съгласно приложение № 4 по реда на чл. 39, ал. 2 от Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията. В този случай броят на достъпните места за паркиране ще се определя в рамките на капацитета на паркинга и ще е равен на броя на предвидените жилища, отговарящи на изискванията, заложени в горепосоченото приложение. Това предвиждат предложените за обществено обсъждане промени в Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. С тях се цели отстраняване на проблеми при прилагането на чл. 22, свързан с изискванията към достъпните места за паркиране. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Запазва се изискването допълнително към капацитета на паркингите да се определят достъпните места за паркиране на автомобили на хора с увреждания към сгради за обществено обслужване и към капацитета на паркингите, определени за самостоятелните обекти за обществено обслужване в нови сгради със смесено предназначение.

За яснота и недопускане на тълкувания с нова алинея се уточнява, че необходимият брой места за паркиране (капацитетът на паркинга) се определя по реда на Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии.

Ограничават служебния абонамент за паркиране в София

Според действащите изисквания на чл. 22, ал. 1 от Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. броят на достъпните места за паркиране на автомобили на хора с увреждания на паркингите към сгради/самостоятелни обекти за обществено обслужване и към нови многофамилни жилищни сгради или сгради със смесено предназначение се определя допълнително към капацитета на паркинга. При паркинги с до 10 места се определя най-малко едно допълнително място за автомобили на хора с увреждания, за тези с капацитет до 30 – изискуемият допълнителен минимум е две паркоместа, а при капацитет 50 – той е поне 3. За паркинги с над 50 места се предвиждат допълнително поне 4% от общия брой. За паркинги към лечебни, социални, рехабилитационни, спротни и прозводствени дейности, приемни сгради на транспорта се изискват допълнително минимум 10% от капацитета на паркинга, но не по-малко от едно достъпно място за паркиране, припомня 24 часа.

Публикуваният за обществено обсъждане проект на наредба уточнява неясноти по отношение на достъпните санитарно-хигиенни помещения в самостоятелните обекти за обществено обслужване. Прецизирано е за яснота в нова алинея, че в самостоятелните обекти за обществено обслужване се предвижда най-малко едно достъпно санитарно-хигиенно помещение само когато в тях се устройват работни места за хора с увреждания на опорно-двигателния апарат, на тялото и/или на долните крайници и/или за хора с увредено зрение.

Проектът на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. е публикуван на Портала за обществени консултации и на интернет страницата на МРРБ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
714 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.05.25 | 10:28

2
❤️ Г­о­­­р­­­е­­щ­­и­­­ ­­м­о­­м­и­­­ч­­­е­­­т­­а­­­ ­в­и­­ ­о­ч­а­­­к­­в­­а­­­т ­­­-­ X­1­8­.­­­F­U­N

2024.02.14 | 18:48

1
И като не се спазват, ще глобяват инвеститора 500 лева еднократно. УжасТ.

Добави коментар

Водещи новини