Двуцифрена инфлация, но само 20 на сто от хората с увеличени заплати! И после защо България се обезбългарява…

  • 28 август 2023 14:51

  • 2322
  • 0
Двуцифрена инфлация, но само 20 на сто от хората с увеличени заплати! И после защо България се обезбългарява…
© pixabay

НСИ любезно ни информира, че въпреки двуцифрената инфлация, заплатите на 80 на сто от българите не са увеличавани през тази година. И припомня, че пак 80% от сънародниците ни едва връзват краищата на своите месечни разходи. Мисля не, сигурна съм, че това са по-важни проблеми за хората, които търпят тези лишения/80%/, отколкото всякакви други, с които охолно ги загалвикват, но без успех.

Повечето ни сънародници – 80 на сто, се жалват предимно от високите цени на тока и на храната. Те и досега живеят в ограничения, а какво ще се случва занапред, когато цените на тока, на горивата у нас ще още и още скачат, тепърва ще видим.

„1/3 от анкетираните от Националния статистически институт са ограничили потреблението си на енергия. Близо 9 на 100 от живеещи в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на хората с ограничения в това отношение е 37.8% - с 9 процентни пункта повече в сравнение с градовете”.

Според много обществени анализатори,

в България проблемът не е във високите цени, спрямо тези в останалите страни, членуващи също в ЕС. А в това, че заплатите у нас са в пъти по-ниски, отколкото техните.

Данни на Евростат показват, че в страната ни минималната работна заплата е далеч под тези в много европейски държави. У нас тя е 398 евро. За сравнение – в Гърция МРЗ е 832 евро, в Румъния – 606 евро, а на върха на класацията е Люксембург с 2387 евро.

Не е по-розово положението и в сравненията на средните работни заплати у нас и другаде на Стария континент.

През 2021 г. средната коригирана годишна заплата на пълно работно време за служителите в ЕС е била 33 500 евро. Евростат публикува този показател за първи път. 

Сред държавите-членки на ЕС най-високата средна годишна коригирана заплата на пълен работен ден през 2021 г. е регистрирана в Люксембург (72 200 евро), следвана от Дания (63 300 евро) и Ирландия (50 300 евро). Междувременно най-ниски стойности на показателя са отчетени в България (10 300 евро), Унгария (12 600 евро) и Румъния (13 000 евро).

Защо цитирам тези сухарски данни ли?

Защото в тях е заключена огромна част от причините за катастрофалната за държавата и нацията ни емиграция. И затова, че българките вече не раждат повече от едно дете. И задето затриха предприятията, селското стопанство и сринаха авторитета на институциите и т.н. и т.н..

Кой млад ще стои да  работи тука при тези условия?!

Намират се все още наивни ентусиасти, но все по-трудно и докато срещнат първият си съгражданин или съселянин, който си е уредил бита и има спокоен живот зад граница, докато тука се налага да работи залудо и за без пари.

Ясно е, че България се обезбългарява

и колкото политици и всякакви други да се опитват да мамят хората с измислени криминални и други фойерверки, нищо няма да спаси виновниците затова от страшния гняв на народа. А той рано или късно, но винаги ги застига. Един голям хуманист и писател казваше, че възмездието следва човек като сянка по петите…

 

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Novini.bg    

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2322 0

Свързани новини

Водещи новини