Трагедията на автомагистрала "Струма" пресече границите: държавни и човешки

  • 23 ноември 2021 18:52

  • 5750
  • 0
Трагедията на автомагистрала "Струма" пресече границите: държавни и човешки
© Булфото

Случи се и този 23 ноември, който преобърна дневния ред на две страни на Балканите, стигна до медиите по света, ангажира институции и политици, премина като вълна в социалните мрежи, и се върна при болката на хората от непоправимата загуба. Навярно дълго ще отеква - и в България, и в Република Северна Македония. А може би - и в други държави загубили свои хора в среднощния инцидент.

Всичко по темата:
Автобусната трагедия на Струма 150

Около 2.00 ч. на автомагистрала "Струма", близо до пернишкото село Боснек, в горящ автобус с регистрация на югозападната ни съседка, загинаха най-малко 45 души, сред които повече от 10 деца. Още сутринта разказите и снимките от мястото на трагедията предизвикаха със своята болезненост читатели и зрители.

45 души загинаха при автобусна катастрофа на АМ "Струма"

"Картината е ужасяваща и не всеки може да я издържи", каза пред журналисти служебният вътрешен министър Бойко Рашков. Вицепремиерът говори близо до мястото на катастрофата при 31-ви километър на автомагистралата.

"Не познаваме подобен инцидент досега", заяви директорът на националното следствие Борислав Сарафов.

Служебният премиер Стефан Янев, който посети участъка на тежкото пътно произшествие, призова медиите да спазят баланса между интереса на обществото и огромната трагедия за близките на починалите. "Разчитам на вашата етика и професионализъм информацията да бъде поднесена максимално щадящо", заяви той.

От Асоциацията на европейските журналисти в България призоваха трагедиите да бъдат отразявани със сдържаност и уважение към пострадалите. От АЕЖ апелираха за това и заради пожара в Дома за възрастни хора в с. Рояк, община Дългопол, където загинаха деветима. Българският президент, вицепрезидентът, премиерът, министри, политиците от парламентарните сили изразиха съпричастието си по повод на двете трагични събития.

Макар днес у нас да започнаха дискусиите за бъдещото управление на страната, всяко начало бе белязано със съболезнователни думи за човешките загуби.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в Туитър: "В този ужасен момент Европа е солидарна с вас".

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев изрази съболезнования на директора на МИА Драган Антоновски за катастрофата тази нощ на АМ "Струма", информира агенцията на нашата съседка. Рано сутринта МИА съобщи, че премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев и министрите на външните работи - Буяр Османи, и на здравеопазването - Венко Филипче, заминават за България.

9 души загинаха при пожар в дом за възрастни хора в село Рояк

"Ние сме в добро и лошо заедно, първи съседи и братски народи. Ще има влияние тази трагедия на нашите отношения, и то ще бъде позитивно", заяви Зоран Заев на брифинга предобед с българския си колега Стефан Янев; преди това двамата посетиха настанените в "Пирогов" седмина оцелели в катастрофата на АМ "Струма". Заев изрази съболезнования както на близките на жертвите на АМ "Тракия", така и за починалите в старческия дом в с. Рояк.

България и Република Северна Македония са заедно в скръбта си за загиналите при тежкия пътнотранспортен инцидент на автомагистрала "Струма" - бе общата позиция на президента Румен Радев и на премиера Зоран Заев на срещата им днес, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. България е предприела своевременни действия за изясняване на причините за катастрофата на АМ "Струма", за идентификация на загиналите, за оказване на помощ и за лечението на пострадалите; разчита на подкрепата на институциите в югозападната ни съседка и е готова да им предостави цялата информация по случая, е било подчертано по време на разговора.

Министър-председателят Стефан Янев увери по-рано днес, че всички държавни органи са мобилизирани по случая. "Внимателно трябва изведем правилните поуки от този трагичен инцидент, за да не допускаме занапред подобни трагедии", посочи Янев.

"Съвместно с приятелите и колегите ни от Република Северна Македония, ще положим всички усилия за бързо изясняване на истината", написа в профила си в Туитър главният прокурор Иван Гешев за катастрофата. По негово разпореждане делото за тежкия пътен инцидент на АМ "Струма" е възложено на екип от следователи на Националната следствена служба, съобщи още рано сутринта за БТА говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Според Борислав Сарафов, възможно е тя да е заради човешка грешка, от страна на шофьора, или заради внезапна техническа неизправност.

Кметът на Перник Владимиров каза, че 50 метра от мантинелата на АМ "Струма" са разкъсани при сблъсъка с автобуса. Според първоначалната информация, пътниците не са могли да се спасят заради това, че автобусът се е преобърнал. Сред жертвите може да са не само граждани на Република Северна Македония, сочеха източниците от първите часове на трагедията.

"Координацията между службите на двете държави е на високо ниво. Даваме информация на гражданите. Болката от трагедията е много голяма", посочи Зоран Заев на брифинга с премиера Янев.

След подобряване на състоянието на оцелелите, те ще бъдат транспортирани до болница в Скопие, добави той.

Според премиера на Северна Македония, разследващите органи трябва да дадат детайлите около инцидента. Имаме информация за фирмата, собственик на автобуса, но това е работа на разследващите, обясни той. В постове във фейсбук предположиха, че шофьорът на катастрофиралия автобус е бил заблуден от маркировката, други написаха - "превишена скорост", влажна настилка, разлив на гориво.

Кметът на Перник Станислав Владимиров смята, че участъкът, с тежка денивелация, е един от най-тежките в пътната мрежа на страната ни. Какво са преживели в последните си минути десетки хора, връщащи се у дома от почивка, можем само да гадаем: по филми, книги, по свидетелствата на спасилите се, когато оцелеят и от травмата. Те вече са разпитани от следователите по делото за АМ "Струма".

11-членно семейство е сред загиналите в трагедията на АМ "Струма"

От "Пирогов" съобщиха, че няма опасност за живота на седмината от запалилия се автобус, настанени в болницата. След като се подобри състоянието им, ще бъдат транспортирани в Скопие.

Човешките трагедии пресичат границите, всякакви.

На 4 април 2004 г. 12 деца от Свищов се загинаха по време на екскурзия, в река Лим, между Черна гора и Сърбия; през 2009 г. в Охридското езеро се удавиха, след потъването на туристическо корабче, 15 български екскурзианти. Едва ли някой ще забрави спасителите, фондацията "Ангелите от Лим", наградените за човещина, паметните знаци. Българското правителство обяви 24 ноември за Ден на национален траур в памет на загиналите при пожара в Дома за възрастни хора в с. Рояк и на жертвите на АМ "Струма".

В страната са регистрирани и други тежки инциденти с автобуси, но не в такъв мащаб.

На 25 август 2018 г. става тежка катастрофа в Искърското дефиле. Автобусът излиза извън пътното платно, преобръща се и пада на площадка под нивото на пътя. Загиват 17 от 34 пътници.

На 28 май 2009 г., до местността "Бакаджика" край Ямбол, автобус "Чавдар" се блъска в дърво и се преобръща. На мястото е имало хора, дошли за събора там по повод на Спасовден. Автобусът не успява да спре на слизане от връх Бакаджик и помита изкачващите се хора. Загиват 17 души.

Осемнайсет души загиват при катастрофата на 7 декември 2006 г. край гр. Бяла, Русенско. Тогава катастрофират автобус от градския транспорт и камион при излизането му на главния път Русе-София. При сблъсъка автобусът пада в река Янтра.

На 7 април 1993 г., на моста на река Янтра край Бяла, става друго тежко пътнотранспортно произшествие. Пътуващият транзитно от Букурещ за Истанбул автобус на турската фирма "Али Баба" е застигнат от тежкотоварен автомобил "Шкода-Европа" с ремарке. В момента на изпреварване срещу камиона се задава друг автобус - "Чавдар". Камионът притиска с ремаркето турския автобус, който, през перилата на моста, полита от около 20 метра и в реката на тавана си. В автобуса има 46 души - 43-ма пътници, от които 40 румънци и трима граждани от ОНД, трима турци - шофьори и водач на групата туристи. Загиват 29 души.

На същото място, само след пет часа, става втора катастрофа - с крана, опитващ се да изтегли от реката останките на смазания автобус. Турският ТИР не се подчинява на сигнализацията на полицията да спре и с голяма скорост връхлита върху товароподемното съоръжение. Тежко ранен е кранистът.

През 1979 г., на 29 юли, на т.нар. Гълъбовски прелез, на три километра от Симеоновград, влак връхлита върху автобус "Чавдар". Изгарят 18 души.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
5750 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини