Токът може да е скъп, но за сметка на това е нередовен

  • 26 януари 2021 12:36

  • 1320
  • 0
Токът може да е скъп, но за сметка на това е нередовен
© булфото/архив/, pixabay

Хем цената на тока расте, хем го спират, когато и както е удобно на монополните дружества. Живеещите в Панчарево, Кокаляне Бистрица, Железницаи др. за пореден път /от 2017 година насам/ излязоха на протест срещу честите спирания на електриката, което пък, освен че ги оставя на студено и тъмно, им поврежда уредите за бита и им създава куп главоболия. Тази криеница на тъмно не е валидна само за изброените селища, а и за много други в цялата държава. Няма обаче кой да защити интересите на потребителите - нито регулатор, нито комисии, които не са независими, както се самоопределят, тъй като ги назначава управлението и получават заплатите си от бюджета.

В началото да припомя, че през юли миналата година токът поскъпна средно с 2.79% и така ще е до до 30 юни т.г.. За ползващите услугите на ЧЕЗ в Западна България, в т.ч. и София, увеличението е с 2.7 на сто. За клиентите на "Електроразпределение Юг" ЕАД поскъпването е с 4.12%, а за "вързаните" за "Електроразпределение Север" АД" оскъпяването е с 1.05%. В тези стойности са включени цената на електроенергията, цените за мрежовите услуги и добавката "Задължение към обществото".
Според мнозина потребители, монополистите играят по летвата на регулаторите, т.е. ако КЕВР пожелае нещо, те ще го изпълнят. 

Регулаторът трябва да изисква от дружествата да спазват правата на гражданите, 

иначе за фирмите и техните печалби няма никакви ограничения. Ние плащаме данъци, чрез които се плаща на избраните в регулатора, който да ни пази интересите - това му е работата.


Ако попитате хората от някое от ЕРП-тата за честите аварии, за некачествената услуга, която продават срещу непрекъснато повишаване на цените, те ще се оправдават от тук до края на света. Ще обясняват, че проектират мощността в рамките на едиколко си киловата, но инвеститорите, които въвеждат нови мощности, лъжат като заявяват 5 киловата, а после инсталират 20. После мрежата не издържа и гърми. Много са инстанциите, които дават разрешения по веригата, но енергоразпределителните дружества имат поглед върху всичко и те подписват накрая. Регулаторът пък е този, който трябва да въвежда ред в тези бъркотии, не е наша работа да го правим, нито да търпим несгоди от това, че те не си вършат съвестно работата.

Правата на потребителите при спирането на тока, са нищожни,

признава председателят на Асоциацията на потребителите Богомил Николов и уточнява, че са такива нашите закони. Виж, в САЩ, при подобна ситуация хората завеждат колективни искове и им плащат многократно над стойността на щетата. При нас законът казва, че ако ЕРП не ти доставя тока навреме, то после може да ти приспадне дял от фактурата. Въпросът е: какво точно приспадат като не си ползвал ток?! По нашите закони единствено можеш да подадеш молба да ти възстановят изгорелите уреди, ама и това не е съвсем така, тъй като има някакви срокове за часовете след аварията и ако ги изпуснеш, пак пиеш една студена вода. Фирмите не признават, че щетите по уредите са от спирането на тока и въртят, сучат, да не поемат никаква отговорност. Най-странно е обаче, че при подобни конфликти

не проверява независим орган, а комисия от електроразпределителната фирма,

което си е жива гавра и безобразен цинизъм с потребителите. И за това положение отговорност носят както от КЕВР, така и онези, които хрантутим в парламента уж да ни отстояват интересите. Точно те пишат правилата в законите, които създават. От тях зависи да засилят позициите на потребителите, но те не го правят десетилетия наред. Трябва да има компенсаторно обезщетение, което да не е обвързано с пряката щета, за да бъдат принудени монополните дружества да си гледат съвестно работата.

Заради проблемите с тока жители на „Кокаляне“ и „Панчарево“ излизат на протест
Не само в район Панчарево има проблеми с тока, а навсякъде в страната, особено в малките общини, които са занемарени, забравени от Бога и от царя, както гласи народната мъдрост. Много пари са необходими за инвестиции и подмяна на мощностите както в големите градове, така и в малките селища. Тези средства и сега ги вземат предимно през сметките на гражданите.

Няма прозрачност за инвестициите на ЕРП-тата,

ние не знаем какво правят с нашите пари, какво влагат за авариите и откъде го вземат. И така е не само с тока, ами и с водата. Ужким им дават концесиите срещу обещания да влагат средства в подобряване на инфраструктурата. Държавата обаче подозрително абдикира от контрола на тези фирми и те от много години предимно оскъпяват тока и водата, но подобренията, които правят, са видимо съвсем незначителни. Хората се питат: срещу какво обаче общинските и държавните контролни ведомства, които храним, не си вършат съвестно работата и не отстояват интересите на потребители, а мишкуват и позволяват монополните дружества да правят каквото си искат? Докога така! 

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1320 0

Свързани новини

Водещи новини