Кой има полза да маже дебело филията на чиновниците?

  • 08 септември 2020 14:39

  • 3792
  • 0
Кой има полза да маже дебело филията на чиновниците?
© pixabay

Въпросът е риторичен, а отговорите му се крият в нежеланието да се направи административна реформа, за каквато говорят всички управления на държавата от има няма 30 години насам, но само в края на своите мандати. В частност от 2010 година насам ни залъгваха поетапно с 10% и 15% намаления на огромната за родината ни администрация, но в резултат тя само се множеше /с близо 10 000 души/ като християните някога в Рим. В историята назад останаха всички мераци за нормализирането на баланса между заетите в частния и в обществения сектор у нас, а т.нар. Бяла книга на администрацията в страната вече 15-та година прашасва в някой килер

Любопитно е, че българската администрация е 13 пъти по-голяма, отколкото тази в Швеция и 12 пъти по-голяма, отколкото в Дания, а гражданите там се жалват в пъти по-малко от лошо обслужване и корупция. 
У нас пък обратно - отглеждаме си чиновници, които се множат в геометрична прогресия, а тъжбите срещу тях за калпава и неефективна работа, също се увеличават. Статистиката е бизмилостна -  от 2.9 администратора на хиляда души от населението през 2004 г., те достигат до 4.6 на хиляда през 2015 г. в общините, а на всеки хиляда души 8 работят в централната администрация. Примерно, към края на декември 2011 г. в администрацията на изпълнителната власт - централна и териториална, са работили общо 96 269 души, които се умножават до 98 136 в края на миналата година. И това се отнася само за част от ведомствата. 

Според данни, предоставени от Българската Стопанска Камара, в България към момента има над 433,000 държавни служители.

Според НСИ, заетите в публичният сектор към март тази година са 547,636, като средната им работна заплата, е 1,339 лв на месец. Това означава близо 731 641 696 лева месечно за заплати, които идват от частния сектор.
В него работят 1 715 833, които, както вече стана ясно, реално изработват заплатите за чиновниците. 

Красимир Дачев пред novini.bg: Предприемачи, които чакат за всичко на държавата, защо не станат чиновници

Процентът на заетите в публичният сектор, спрямо общият брой на работещите в страната, е 24%. Само като справка, в Германия е 15%, в Нидерландия е 11%.
А каква е "ефективността" на държавната администрация, показва един от последните доклади на Световната Банка, в който пише, че България в частта за стартиране на бизнес е на 113-то място от общо 190 държави - след Гвиана, и малко преди Замбия и Гана.

Само преди дни стана ясно, че кабинетът готви

ново увеличение на заплатите с до 30% на част от държавните служители, а пък то ще струва допълнително 90 милиона лева до края на годината.

Може да сме най-бедната страна в ЕС, но пък сме в първата петица по броя на чиновници, които получават по места доста по-големи заплати от работещите в частната сфера, сочи доклад на ИПИ. Това, ако не е парадокс, здраве му кажи - тези, които изработват парите на служителите в държавните и общинските ведомства, да получават по-малко пари от тях!?
Затова и мераклиите за държавни и общински кресла растат от ден на ден. И кой може да ги вини, че лакомо се придържат към страната на филията, намазана дебело с мед и масло! Въпросът е кой има интерес да маже дебело тези филии?

Последвайте канала на

Аделина Делийска
3792 0

Свързани новини

Водещи новини