След COVID-19: Как държавата ни помага да стартираме свой бизнес

  • 27 август 2020 11:51

  • 1484
  • 2
След COVID-19: Как държавата ни помага да стартираме свой бизнес
© Pixabay

COVID-19 бе причината за главозамайващия ръст на безработицата у нас. Ситуацията се влоши след въвеждането на извънредното положение на 13 март. Властта поде серия от действия, за да свие безработицата. Положително се отрази и разхлабването на ограничителните мерки в края на май. А през юли равнището на безработица е 10,6%, като то намалява с 0,1 процентни пункта спрямо юни. 

Заради COVID-19 и за да помогне на безработните да излязат на пазара на труда, от Агенцията по заетостта лансираха една интересна мярка, залегнала по принцип в законодателството.

Това е възможността да се вземе накуп цялото дължимо обезщетение за безработица, което да послужи като стартов капитал за стартирането на бизнес.

Венелина Христова от гр. Монтана е една от стотиците безработни, която пък успява да сбъдне мечтата си с помощта от държавата. Тя губи работата си точно заради COVID-19, което я принуждава да се запише в Бюрото по труда. Оттам обаче й обясняват за възможността за собствен бизнес и Венелина не се замисля. Пред Novini.bg Венелина каза, че оценя тази възможност. Тя прави бизнес план, кандидатства и е одобрена. 

"Не очаквах, защото тук в нашия край има висока безработица, но се случи", сподели собственичката на новия козметичен салон. 

Венелина използва средствата за създаване на микропредприятие по насърчителната мярка за предприемачество по чл. 49, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта.

Безработни с шанс да започнат собствен бизнес

От Агенцията по заетостта коментираха пред Novini.bg, че за да няма злоупотреби стартиралият бизнес се наблюдава както в периода на действие на договора, който се сключва между предприемача и съответната дирекция „бюро по труда”, в която е регистриран, така и след това.

Договорът с безработно лице, което взема наведнъж обезщетенията си за безработица, изисква стопанската дейност да се осъществява минимум в периода, през който безработното лице би получавало тези обезщетения. А договорът с безработно лице, стартиращо дейност като микропредприятие се сключва за минимум 12 месеца, като при ползване на допълнителни услуги може и да се удължи с няколко месеца.

След изтичането на тези договори, текущо се наблюдава устойчивостта на новосъздадените преди 2 или 3 години нови бизнес единици.

Например, извършеният през 2019 г. мониторинг показа, че 62% от безработните, стартирали през 2016 г., продължават да осъществяват и развиват собствения си бизнес, който са стартирали съответно преди 3 години.

Близо ¾ от  започналите бизнес през 2017 г. (74%) продължават самостоятелния си бизнес като микропредприятие през 2019 г., т.е. 3 години след стартирането му, обясниха още от Агенцията.

По-голямата част вече имат нает персонал, като 2 от новостартиралите фирми, вече са преминали в категорията „малко предприятие” по отношение наличието на нает персонал над 10 работници или служители.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
1484 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2020.08.27 | 12:06

1
Като ни показва шкафчето с думите "ей тва трябва да се напълни" хахаххахахахахах

2020.08.27 | 17:07

2
много забавно . ха ха ха

Добави коментар

Водещи новини