-
11 декември 2019 13:37
- 207
- 0

Близо 25 на сто от жалбите, подадени през тази година, са заради нарушени права на потребители и са най-вече срещу монополни институции, каза днес във Варна омбудсманът Диана Ковачева
Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент. Тя уточни, че хората се оплакват от ВиК, енергоснабдителните дружества и "Топлофикация".
За 11-те месеца на годината са внесени 9 912 жалби, допълни Ковачева. Над 1000 са за нарушени социални права, 903 касаят правото на собственост. Жалбите срещу различни администрации са 665. По думите на омбудсмана хората се оплакват най-вече от наличие на конфликт на интереси при чиновниците, непрозрачно разходване на публични средства и липса на отговори от местни администрации.
През годината екипът на омбудсмана е изпратил около 1400 препоръки до различни институции в страната. Над 50 на сто от тях са изпълнени, уточни Ковачева. Тя допълни, че заради активността на институцията през последната година и половина са изплатени около 11 милиона лева на работници, неполучавали възнаграждения с месеци.
В момента се работи активно по проблема за ограничаване свръхправомощията на банките, допълни Ковачева. По думите ѝ въпросът вече се разглежда в Народното събрание, като се предвиждат промени в Гражданско процесуалния кодекс. Ковачева припомни, че по тази тема ЕК е открила наказателна процедура срещу страната ни. Идеята е да се ограничат свръхправомощията на банките, които в момента ползват бърза процедура за санкциониране на кредитополучатели, които не погасяват вноските си, без да се чуе позицията на гражданите, обясни омбудсманът.
Ковачева допълни, че през следващата година отново ще се работи активно за приемане на закона за личния фалит. По думите ѝ фигурата на "вечния длъжник" не прави чест на никоя държава.
Във Варна днес Диана Ковачева
Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент подписа споразумение за партньорство с Икономическия университет в града. Целта е студентите да познават по-добре правата си, да работят с правната материя по тези въпроси, както и да имат възможност да карат стажове в администрацията на омбудсмана.
Следобед Ковачева ще проведе приемна с граждани.
Свързани новини
Омбудсманът в позиция до КФН: Проектът „Бонус-Малус“ ощетява гражданите
10 декември 201909:55

Омбудсманът „отваря“ вратите на институцията за студенти - правозащитници
09 декември 201913:27

Омбудсманът: Новият проект на Закона за земеделските земи не премахва системния характер на нарушеното право на собственост
05 декември 201914:31

Омбудсманът с препоръка до МРРБ и АПИ заради лошото състояние на пътя Ардино-Кърджали
04 декември 201917:25

Омбудсманът Диана Ковачева организира приемна за граждани в Кърджали
29 ноември 201914:48

Омбудсманът Диана Ковачева организира тематична приемна за жени, жертва на насилие
25 ноември 201907:22

Според омбудсмана Диана Ковачева такси за детските градини не трябва да има
29 септември 202112:18

Депутатите подкрепиха омбудсмана срещу свръхправомощията на ЧСИ
28 октомври 202017:37

Омбудсманът към просветния министър: Задължителна предучилищна за 4-годишните - да, но без такси!
19 декември 201908:36
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
,fit(768:433))
Започна конгресът на БФС - определят бюджетът и стратегията на централата
,fit(768:433))
ЦСКА - София продава Кайседо за пет милиона евро, гръмнаха в Южна Америка
,fit(768:433))
Михайлов: БФС е финансово стабилен и обединен пред предизвикателствата
,fit(768:433))
Победа в Кърджали ще доближи Берое на един мач от Европа
,fit(768:433))
В Италия за ексцесиите от "Армията": Феновете на ЦСКА показаха най-лошото от себе си
,fit(768:433))
Клоп за състоянието на контузените, сезона и Дивок Ориги
Водещи новини

Кирил Петков: Благодаря на Ердоган за подкрепата за бързото пристигане на азерски газ в България
20 май 202210:29

Калина Константинова след хакерската атака на "Български пощи": 100% от потърсените пенсии са изплатени
20 май 202210:32

Митева: Становището на Министерство на културата е, че не е имало пречка за поставянето на металните решетки
20 май 202210:26

ГЕРБ пита: Кой лъже?
20 май 202210:04

Барманка прави отстъпка на Хазарта, не разпознава Лена Бориславова
20 май 202209:54

Рашков: От месец насам няма миграционен проблем в България
20 май 202211:20

Откриха мъртво бебе, завързано в найлонов плик в София
20 май 202209:21

ДЕН 86 ОТ ВОЙНАТА: Зеленски заяви, че руските сили напълно са разрушили източния регион Донбас
20 май 202212:25

Зеленски е мъжът до дъщерята на Путин Катерина Тихонова
20 май 202211:25